Moldova
33 de șoferi au fost prinși băuți la volan. Trei conduceau mașinile, deși erau drogați.
Încălcări cu duiumul admise de șoferi pe traseele din țară. În acest weekend, inspectorii de patrulare au documentat peste 3.500 de încălcări ale Regulamentului circulației rutiere. Polițiștii au înlăturat de la volanul vehiculului 33 de șoferi care conduceau mijloace de transport în stare de ebrietate, dintre care 3 au fost testați pozitiv la consumul de substanțe narcotice.
Primul caz a fost înregistrat pe strada Ismail din capitală. Acolo, polițiştii de patrulare au stopat un automobil, al cărui șofer, un bărbat de 30 de ani, a fost suspectat că se află sub influența drogurilor. Testul a confirmat prezența metamfetaminei. Al doilea șofer care la fel a urcat la volan sub influența narcoticelor a fost depistat pe un drum din localitatea Tîrnova, din raionul Dondușeni. Bărbatul de 32 de ani a fost testat pozitiv la marijuana și metadonă. Cel de-al treilea conducător auto a fost depistat pe traseu, în raionul Hîncești. Bărbatul de 36 de ani a urcat la volanul automobilului sub influența marijuanei. Potrivit forțelor de ordine, toți șoferii sunt documentați penal pentru conducerea mijlocului de transport în stare de ebrietate produsă de substanțe stupefiante. Aceștia riscă amendă de până la 125.000 lei sau până la 3 ani de închisoare, în ambele cazuri cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport. De menționat că, în ultimele două zile de odihnă inspectorii de patrulare au mai sancționat 1.812 de șoferi care au depășit limita de viteză, 717 care nu au respectat indicatoarele rutiere de prioritate și semnalele de interzicere ale semafoarelor. Totdată, în statistica încălcărilor admise de conducătorii auto se numără și 39 de cazuri de conducere a vehiculul fără a avea cuplată centura de siguranță, 705 de șoferi care au oprit mijlocul de transport în locuri interzise, iar 106 de automobiliști conduceau autovehiculul fără a fi supus reviziei tehnice anuale și în lipsa poliței de asigurare de răspundere civilă auto. Mai mult 47 de conducători auto au fost sancționați pentru conducerea vehiculului cu încălcarea regulilor privind dreptul de a conduce vehicule, iar 57 au fost amendați pentru neacordarea priorității legale pietonilor.
Moldova
Lot contaminat cu pesticide: 10 tone de mărar de import, reținute și nimicite de ANSA.
Un lot de 10 tone de mărar proaspăt de import a fost reținut și ulterior nimicit de Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor, după ce în urma analizelor de laborator au fost depistate depășiri ale limitelor admise de reziduuri de pesticide.
Potrivit ANSA, în produs au fost identificate substanțele Penconazol și Clorpirifos, care pot prezenta risc pentru sănătatea consumatorilor. Decizia de retragere și distrugere a fost luată imediat după confirmarea rezultatelor de laborator.
Inspectorii au reținut lotul de mărar imediat după apariția suspiciunilor, întreaga cantitate fiind sigilată și ulterior nimicită sub supravegherea autorităților. Potrivit instituției, niciun kilogram din acest lot nu a ajuns pe piață sau la consumatori.
Reprezentanții ANSA precizează că depășirea limitelor maxime admise de reziduuri de pesticide apare, de regulă, atunci când nu sunt respectate bunele practici agricole. Printre cauze se numără utilizarea excesivă a produselor fitosanitare, aplicarea unor doze mai mari decât cele recomandate sau nerespectarea perioadei de așteptare până la recoltare.



Moldova
Accident feroviar la Ocnița: O mașină s-a tamponat cu o locomotivă. Coliziunea nu s-a soldat cu victime.
Polițiștii din Ocnița investighează circumstanțele unui accident produs la o trecere la nivel cu calea ferată, după ce o locomotivă a tamponat un automobil.
Potrivit informațiilor preliminare, la volanul mașinii se afla un bărbat de 58 de ani, iar în calitate de pasager se afla un alt bărbat, în vârstă de aproximativ 60 de ani.
Anchetatorii susțin că șoferul automobilului ar fi ignorat regulile de traversare a căii ferate, iar vehiculul a fost lovit de locomotiva condusă de un mecanic în vârstă de 55 de ani.
La fața locului au intervenit polițiștii pentru documentarea cazului și stabilirea tuturor circumstanțelor producerii accidentului.
Potrivit informațiilor oferite de ofițerul de presă din cadrul inspectoratului de poliție teritorial, Svetlana Talpă, atât conducătorul automobilului, cât și mecanicul locomotivei au fost testați alcoolscopic, rezultatele indicând lipsa alcoolului în aerul expirat.
Din fericire, în urma impactului nu au fost înregistrate victime sau persoane traumatizate, fiind produse doar pagube materiale.
Poliția continuă cercetările pe acest caz.

Moldova
Flăcări la fosta tabără din Cimișeni: Pompierii au intervenit pentru a salva sectorul de vile din apropiere.
Un incendiu puternic a izbucnit în dimineața zilei de 14 mai pe teritoriul unei foste tabere de odihnă pentru copii din satul Cimișeni, raionul Criuleni, unde în prezent funcționează o casă de rugăciuni, care aparține Uniunii Bisericilor Penticostale. Flăcările au cuprins mai multe construcții, existând riscul ca focul să se extindă spre sectorul de vile din apropiere.
Apelul la Serviciul 112 a fost înregistrat la ora 07:24, iar la fața locului au fost trimise de urgență patru echipe de intervenție ale Inspectoratului General pentru Situații de Urgență.
Ajunși la fața locului, pompierii au stabilit că focul a izbucnit într-o clădire administrativă cu două nivele, cu suprafața de aproximativ 660 de metri pătrați. Flăcările au distrus bunurile din interior și s-au extins și la o construcție auxiliară folosită drept cazangerie, cu suprafața de 48 de metri pătrați.
Totodată, incendiul a afectat parțial acoperișul unui șopron pentru animale și un cort aflat pe teritoriu.
Salvatorii au reușit să localizeze și să stingă focul înainte ca acesta să ajungă la casele din apropiere.
Din fericire, în urma incendiului nu au fost înregistrate victime.
Cauza izbucnirii focului și toate circumstanțele producerii incendiului urmează să fie stabilite de specialiști.


-
Moldova3 zile în urmăCaz strigător la cer: Un tânăr din Fălești și-ar fi pus capăt zilelor într-un live pe TikTok.
-
Moldova4 zile în urmăNoi detalii în cazul tragediei de la Cahul: Adolescentul de 16 ani ar fi fost atins de glonțul care a rănit militarul în termen.
-
Moldova4 zile în urmăCaz halucinant în capitală: Un bărbat a atacat două foste colege, apoi a căzut în gol.
-
Moldova2 zile în urmăDerapare la Costești: Un șofer de 35 de ani a ajuns cu mașina în afara carosabilului.
-
Moldova2 zile în urmăBăuți și fără frică: Mai mulți șoferi, prinși în stare de ebrietate la volan. Într-o mașină se aflau și doi minori.
-
Moldova5 ore în urmă/VIDEO/ Au semănat panică și au golit conturi: O grupare de escroci care se dădea drept reprezentanți ai statului, dată peste cap.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Captură impunătoare de marijuana: Doi șoferi de autocar, arestați fiind bănuiți de tentativă de contrabandă cu droguri.
-
Moldova4 zile în urmă/VIDEO/ Puneau bani falși în circulație: Un tânăr și o femeie ar fi încercat să achite mai multe bunuri cu bancnote false.
