Moldova
Ar fi „vândut” secretele comerciale ale firmei unde lucra. Un angajat al unei companii din domeniul pesticidelor ar fi prejudiciat firma cu 2.000.000 de lei
Ar fi „vândut” secretele comerciale ale firmei unde lucra. Un angajat al unei companii din domeniul pesticidelor este acuzat că ar fi prejudiciat firma unde lucra cu aproximativ 2.000.000 de lei.
Potrivit investigațiilor preliminare, acesta ar fi furnizat informații confidențiale unei alte firme, care a folosit ilegal tehnologii de producție, rețete și datele despre clienți și furnizori.
Informațiile obținute ilegal de la angajatul companiei concurente, au permis celeilalte întreprinderi să fabrice substanțe chimice fără a deține autorizațiile necesare.
Mai mult, în schemă ar fi fost implicată și o a treia firmă, care se ocupa cu punerea în vânzare a produselor fabricate ilegal.
Pentru documentarea acțiunilor infracționale, oamenii legii au descins la mai multe adrese din Ungheni, Strășeni și Chișinău.
Drept rezultat, au fost depistate și ridicate înscrisuri de ciornă, contracte și documente contabile, calculatoare din laboratorul companiilor vizate cu rețete și instrucțiuni tehnologice, mostre ale produselor chimice obținute ilegal, dar și produse chimice fabricate fără acte permisive eliberate de instituțiile abilitate ale statului.
Investigațiile pe caz continuă, timp în care persoanele vizate beneficiază de prezumția nevinovăției.
Moldova
Focuri de arme la Căpriana! Ținta – un inspector al Gărzii Naționale
Un incident grav a avut loc astăzi în zona Căpriana, unde un inspector al Gărzii Naționale de Mediu susține că un coleg de-al său a fost atacat cu arma în timpul unei misiuni de control.
Echipa se afla în teren pentru a documenta noi cazuri de tăieri ilegale de arbori, într-o zonă cunoscută pentru exploatări forestiere ilegale.
Potrivit instituției, inspectorii au depistat mai multe cioate scoase din pământ și depozitate temporar, semn că lemnul urma să fie transportat ilegal din pădure. În acest context, ar fi avut loc atacul armat, fapt care ridică semne serioase de întrebare privind siguranța angajaților statului în timpul controalelor de mediu.
Cazul urmează să fie investigat de autoritățile competente.
Moldova
Accident grav pe traseul R3, la Bardar: două persoane, rănite
Un accident rutier grav s-a produs în seara de 15 decembrie, pe traseul R3, în zona localității Bardar, raionul Ialoveni.
Potrivit poliției, un șofer de 20 de ani, aflat la volanul unui Mercedes Sprinter, nu a adaptat viteza, a frânat brusc, a pierdut controlul mașinii și a intrat pe contrasens.
Autovehiculul s-a ciocnit frontal cu un Volkswagen, condus de un bărbat de 31 de ani, după care a lovit și un alt Mercedes.
În urma impactului, șoferul Volkswagenului și pasagerul său, în vârstă de 27 de ani, au fost transportați la spital pentru îngrijiri medicale. Poliția investighează circumstanțele producerii accidentului.
Moldova
Jaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați
Doi tineri, de 18 și 19 ani, originari din Chișinău și Ucraina, au fost reținuți de polițiștii din sectorul Rîșcani, fiind bănuiți de comiterea unui jaf într-un oficiu bancar din capitală.
Victima, o femeie de 61 de ani, a fost deposedată de aproximativ 51.000 de lei în timp ce se afla la bancă pentru a depune banii în contul personal.
Potrivit anchetei, suspecții ar fi acționat direct, după care au fugit de la fața locului cu un automobil. În urma acțiunilor operative, polițiștii au identificat și stopat mijlocul de transport, iar cei doi au fost reținuți. Asupra lor au fost găsiți aproximativ 27.000 de lei, restul sumei fiind, conform datelor preliminare, transferată către alte persoane. Cei doi tineri au fost plasați în arest pentru 30 de zile și riscă până la 7 ani de închisoare.
-
Moldova4 zile în urmăBărbat ucis cu o țeavă, la Ungheni. Suspectul, în vârstă de 34 de ani, găsit mort în podul casei
-
Moldova7 zile în urmăDoi moldoveni, reținuți la frontiera română. Unul era căutat pentru tentativă de omor, altul – pentru abuzarea unui minor
-
Moldova7 zile în urmăAccident violent cu o ambulanță la Moscovei. Șoferul vinovat a fugit și este căutat
-
Moldova4 zile în urmăAccident mortal la Florești. O femeie a murit pe loc, iar soțul ei s-a stins pe patul de spital
-
Moldova6 zile în urmăAccident grav, la Fundul Galbenei: Un camion s-a răsturnat, iar șoferul a fost transportat la spital.
-
Moldova4 zile în urmăGoană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova
-
Moldova23 de ore în urmăJaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați
-
Moldova6 zile în urmăTată, fiu, concubina și un apropiat de familie și-au transformat casa într-un „business” cu droguri pe Telegram
