Rețele de socializare

Moldova

Atenţie! ANSA anunţă despre retragerea de pe piaţă a unui lot de somon, vândut în rețeaua Kaufland

Agenţia Naţională pentru Siguranţa Alimentelor (ANSA) anunţă că importatorul „Kaufland” retrage din magazine un lot de Somon de Atlantic din cauza unei bacterii depistate în peşte.

Publicat

Mai exact, motivul retragerii, spun experții, ar fi prezența bacteriei „listeria monocytogenes”, în pește.

Astfel, consumatorii care au achiziţionat produsul, sunt rugaţi să îl returneze la magazinele de unde le-au procurat. Potrivit informaţiilor, rechemarea vizeză strict Somonul de Atlantic de 120 de grame.

Menționăm că listeria monocytogenes este o specie de bacterie patogenă Gram-pozitivă care provoacă infecția denumită listerioză.


De la 20% până la 30% dintre infecțiile cu listerioză de origine alimentară la persoanele cu risc ridicat pot fi fatale.

În Uniunea Europeană, listerioza prezintă o tendință ascendentă și a început în 2008, provocând 2.161 de cazuri confirmate și 210 decese raportate în 2014, cu 16 % mai multe decât în 2013.

Listerioza ocupă locul al treilea în ceea ce privește numărul total de decese în rândul agenților patogeni bacterieni de origine alimentară, cu rate de mortalitate care depășesc chiar și Salmonella spp. și Clostridium botulinum.


Advertisement

Moldova

Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei

Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.

Publicat

Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.

Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.


Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Mașină scăpată de sub control, proiectată în gard la intrarea în Vrănești

Un accident rutier s-a produs miercuri, 17 decembrie, la intrarea în localitatea Vrănești, raionul Sîngerei, după ce șoferul unui automobil a pierdut controlul volanului din cauza condițiilor meteo.

Publicat

Mașina a ajuns în gardul unei gospodării, care s-a prăbușit în urma impactului, iar autoturismul a fost serios avariat.

Din fericire, nimeni nu a avut de suferit.


Polițiștii investighează circumstanțele în care s-a produs accidentul.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Tractor răsturnat după un carambol pe M-3, la Congaz: mai multe persoane rănite

Un accident în lanț, cu implicarea unui tractor și a două automobile, s-a produs miercuri seara pe traseul M-3, între Congaz și Alexeevca, din UTA Găgăuzia.

Publicat

Un Volkswagen Sharan a lovit remorca tractorului, care s-a răsturnat, iar autoturismul a fost proiectat pe contrasens, unde s-a izbit de un Volvo, , potrivit PulsMedia.MD.

În urma impactului, trei persoane au fost rănite și transportate la spitalul din Comrat.


Circumstanțele accidentului sunt investigate de poliție.


Citește mai departe

topul săptămânii