Rețele de socializare

Moldova

„Testele de BAC la super-preț”. Ministerul Educației preîntâmpină despre noi escrocherii legate de examenele de absolvire

Odată cu începerea examenelor de absolvire, Ministerul Educației și Cercetării atenționează că au apărut și primii escroci.

Publicat

Aceștia ar propune pe rețelele sociale testele pentru Bacalaureat, iar pentru asta cer diferite sume de bani.

Potrivit reprezentanților MEC, pe mai multe canale de Telegram au fost publicate așa-zise oferte pentru testele la Bacalaureat, iar acestea nu ar fi cele pe care le scriu tinerii din clasele a 12-a. Asta întrucât, spun responsabilii din domeniul educației, testele sunt păstrate în condiții de maximă securitate, iar persoanele neautorizate nu au acces la acestea.
În urma apariției informațiilor apărute în mediul online cu privire la serviciile de vânzare a testelor de la examenele naționale de absolvire, Ministerul Educației a transmis în adresa

Inspectoratului General al Poliției un demers prin care a fost solicitată examinarea cazului suspect de escrocherie. În același timp, autoritățile îndeamnă elevii, părinții, dar și cadrele didactice să nu cadă pradă acestor șarlatani.


În data de 4 iunie a fost dat startul sesiunii de Bacalaureat 2024. În acest an, la examenele de absolvire s-au înscris 18800 de candidați, dintre care peste 2500 sunt candidați restanțieri din sesiunile anterioare.


Moldova

Copilul de 3 ani, tamponat acum o lună la Comrat, a fost externat. Medicii dezvăluie care este starea lui

Copilul de 3 ani, tamponat pe un trotuar din Comrat, a fost externat.

Publicat

Informația a fost confirmată pentru Realitatea de către serviciul de presă a Institutului Mamei și Copilului.

Purtătorul de cuvânt al instituției, Maxim Cazacu, a precizat că minorul nu se mai află în spital de pe 21 noiembrie. Potrivit lui, starea copilului este satisfăcătoare.


Pe 4 noiembrie, o șoferiță a încurcat frâna și accelerația în timp ce parca pe o stradă din Comrat. Drept urmare, femeia a tamponat cu vehiculul de marcă Hyundai o femeie și copilul ei de 3 ani, care se deplasau regulamentar pe trotuar.

Urmare a accidentului, copilul a fost transportat de urgență la Spitalul Raional Comrat, fiind internat la terapie intensivă. Ulterior, doctorii au decis că este necesar transferul lui la Institutul Mamei și Copilului din Capitală.


Citește mai departe

Moldova

900 de dosare penale pentru droguri în Moldova, doar în 2025. Ministra de Interne: situația e gravă

Ministra Afacerilor Interne, Daniela Misail-Nichitin, recunoaște că traficul de droguri rămâne o problemă gravă în Republica Moldova.

Publicat

Mai mult, oficialul a dezvăluit numărul de cauze penale înregistrate de la începutul acestui an. Declarațiile au fost făcute înainte de ședința Guvernului din 26 noiembrie, scrie Realitatea.MD.

„Traficul de droguri încă este o provocare pentru Republica Moldova. Da, într-adevăr noi avem peste 900 de cauze penale înregistrate de la începutul anului 2025”, a precizat ministra de Interne.


Amintim că Ministerul de Interne și Poliția au propus modificări legislative pentru a combate consumul și traficul de droguri. Proiectul prevede controale mai stricte, pedepse mai dure și o listă extinsă de substanțe interzise, inclusiv etnobotanice și noi droguri. Noile reguli sunt aliniate la standardele europene și vor permite intervenții mai rapide ale autorităților.


Citește mai departe

Moldova

Grup de falsificatori de acte românești, prins între Chișinău și Strășeni: percheziții masive în două state

Ofițerii Direcției investigații infracțiuni economice și cei de urmărire penală ai INI, în comun cu procurorii PCCOCS,   au desfășurat percheziții la doi bănuiți din Chișinău și Strășeni, cercetați penal pentru falsificarea cărților de identitate și permiselor de conducere românești.

Publicat

În scopul cercetării acestora și a altor membri ai grupului infracțional organizat, procurorii din cadrul Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) au făcut echipă comună cu Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, sub egida agenției europene Eurojust.

Astfel, oamenii legii au desfășurat  percheziții   în mai multe localități în ambele state pentru consolidarea probatoriului acumulat până acum. Rezultatele perchezițiilor,  desfășurate în Moldova cu sprijinul mascaților din cadrul BPDS „Fulger”,  urmează să fie supuse examinării, pentru continuarea investigațiilor penale.


Din probatoriul administrat de oamenii legii din ambele state a rezultat faptul că șapte suspecți – cetățeni ai României și Moldovei – au  format un grup criminal organizat, în scop de profit din falsificarea de documente, în special acte de identitate și permise de conducere, în care s-a atestat în mod nereal că sunt emise de autorități din România.

Investigațiile penale continuă, inclusiv în dosarul separat cercetat de către procurorii PCCOCS, timp în care persoanele beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.

 


Citește mai departe

topul săptămânii