Rețele de socializare

Moldova

Plasau anunțuri false de vânzare pe internet și lăsau potențialii cumpărători fără bani. Trei tineri – arestați

Plasau anunțuri false de vânzare pe internet, se întâlneau cu potențialii cumpărători la o stație PECO, îi jefuiau și fugeau într-o direcție necunoscută.

Publicat

Trei indivizi din Ștefan Vodă au fost reținuți de polițiștii din Chișinău, bănuiți de jaf. Aceștia au ajuns în vizorul oamenilor legii după ce trei bărbați s-au adresat la poliție și au declarat că au fost jefuiți, pe teritoriul unei benzinării de pe strada Melestiu.

În cadrul cercetărilor s-a constatat că suspecții, cu vârstele cuprinse între 23 și 26 de ani și-au găsit potențialele victime pe o aplicație online, sub pretextul vinderii unor bunuri materiale.

Tot ei ar fi stabilit întâlnirea cu victimele la acea stație PECO, iar în timp ce purtau discuții, bănuiții lăsau cumpărătorii păcăliți fără bani și plecau într-o direcție necunoscută. În total, celor trei victime le-au fost cauzate prejudicii de peste 200.000 de lei.


În prezent, cei trei bănuiți sunt plasați în arest preventiv pentru 30 de zile, iar dacă vina le va fi demonstrată, ei riscă până la 7 ani privare de libertate. De menționat că suspecții au fost cercetați anterior pentru fapte similare.


Moldova

10,7 tone de margarină toxică, distruse de ANSA: nivelul contaminanților depășea norma de aproape trei ori

ANSA a nimicit un lot uriaș de 10 720 kg de margarină după ce testele au arătat depășiri masive ale contaminanților 3-MCPD și ale esterilor grași: în total 8600 µg/kg, față de limita admisă de 2500 µg/kg, adică de aproape 4 ori mai mult decât norma.

Publicat

Lotul neconform a fost pus sub reținere oficială și trimis la o fabrică de prelucrare a uleiurilor uzate, unde produsul a fost neutralizat astfel încât să nu mai poată fi utilizat în alimentație. Inspectorii ANSA au monitorizat întreg procesul, iar cazul ridică semne grave privind siguranța grăsimilor vegetale rafinate.

De reținut: margarina cu depășiri ale contaminantului 3-MCPD nu poate fi folosită în alimente și nu se admite amestecarea ei cu alte uleiuri conforme.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Escrocherii din penitenciar: Nouă deținuți furau conturi de WhatsApp și cereau bani din numele victimelor

Poliția Capitalei a dat peste o schemă de escrocherii care pornea chiar din spatele gratiilor. Nouă deținuți, cu vârste între 23 și 35 de ani, sunt bănuiți că au pus la punct o rețea prin care furau accesul la conturile de WhatsApp ale unor persoane, apoi cereau bani de la rudele acestora, sub pretexte urgente.

Publicat

 

În doar câteva episoade identificate până acum, prejudiciul depășește 270.000 de lei. Banii ajungeau pe cardurile unor complici aflați în libertate, care redistribuiau sumele pentru a ascunde urma tranzacțiilor.

Schema a ieșit la iveală după percheziții în Penitenciarele nr. 13 și 18, unde au fost găsite telefoane mobile folosite ilegal, cartele SIM, carduri bancare și notițe cu rol în organizarea fraudei.


Cei nouă deținuți sunt cercetați penal, iar dacă vinovăția le va fi demonstrată, ar putea primi până la 8 ani în plus de închisoare. Ancheta continuă, iar polițiștii verifică dacă gruparea a fost implicată și în alte cazuri similare.


Citește mai departe

Moldova

Vin moldovenesc vândut ca „armenesc și georgian”, exportat în SUA. Patru companii și șase persoane – trimise în judecată

Patru companii din Moldova și șase persoane au fost trimise în judecată pentru contrabandă cu vinuri spre Statele Unite ale Americii de peste 3.600.000 lei, în anii 2021-2023.

Publicat

Cele șase persoane cu vârste cuprinse între 33 și 60 de ani au rol de fondatori, administratori și angajați în diverse funcții ai companiilor în care lucrează. Aceștia au creat o schemă prin care cumpărătorii celor zeci de mii de sticle de vin exportate în SUA din Moldova ar fi fost înșelați că acestea ar fi fost produse în Armenia din „suc din rodii pur 100%” și vin demi-dulce în Georgia. Mai exact, companiile și-ar fi partajat rolurile de machetare și tipărire a etichetelor false, de fabricare a cutiilor pentru sticle, de cumpărare a dopurilor pentru sticle, termocapsulelor și a sacilor decorativi (inclusiv din velvet) pentru ambalarea sticlelor.

Potrivit Codului penal, schema de contrabandă comisă în aceste împrejurări se pedepsește cu închisoare de la 4 la 10 ani, iar companiile ar risca amendă de la 400.000 lei la 600.000 lei cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitate. Totuși, până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești finale, persoanele beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii