Moldova
Primarul de Boldurești, care ar fi tamponat mortal un copil și a fugit, rămâne după gratii. PCCOCS: Urmează să fie prezentate rezultatele expertizelor
Primarul satului Boldurești din Nisporeni, Nicanor Ciochină, care în seara de 19 februarie a tamponat mortal un adolescent de 14 ani, rămâne în arest preventiv, pentru alte 30 de zile. Procurorii Procuratura pentru Combaterea Criminalităţii Organizate şi Cauze Speciale (PCCOCS) au solicitat prelungirea măsurii în fața magistraților de la Judecătoria Chișinău (Sediul Ciocana), care le-a acceptat demersul.

„Măsura aplicată este necesară în vederea finalizării investigațiilor. Acum, urmează ca procurorilor PCCOCS să le fie prezentate rezultatele expertizelor dispuse, în vederea trimiterii dosarului în judecată”, se arată în comunicatul emis de PCCOCS, transmite Realitatea.MD.
Între timp, bărbatul beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.
Accidentul tragic a avut loc luni seara, 19 februarie, în localitatea Boldurești, raionul Nisporeni. Șoferul, care ulterior s-a constatat că era primarul localității, a tamponat mortal un minor de 14 ani și a fugit de la fața locului. La scurt timp s-a stabilit că primarul localității se afla la volanul mașinii de serviciu și a încercat să ascundă urmele impactului. Miercuri, 21 februarie, acesta a fost reținut.
A fost identificat și un complice al primarului satului Boldurești, un medic stomatolog. Oamenii legii spun că „acesta l-a ajutat (n.r pe primar) cu găsirea unei mașini identice cu cea implicată în accident”.
După ce în spațiul public au apărut informații precum că primarul de Boldurești și ex-șef IP Nisporeni, Nicanor Ciochină, ar fi fost ajutat de către un factor de decizie din cadrul Procuraturii raionale Nisporeni ca să ducă în eroare ancheta în cazul copilului de 14 ani lovit mortal pe o stradă din satul Boldurești, Consiliul Superior al Procurorilor a anunțat că s-a autosesizat pe acest caz.
Joi, 22 februarie, Procurorii Procuraturii pentru Combaterea Criminalităţii Organizate şi Cauze Speciale (PCCOCS) au depus demers de aplicare a arestului preventiv pentru 30 de zile în privința acestuia. În aceeași zi, Nicanor Ciochină a fost plasat în arest preventiv pentru un termen de 30 zile. Arestul preventiv este executat în Penitenciarul nr. 13 din Chișinău.
Avocatul primarului, Dumitru Buliga, declara că clientul său „se află într-o stare de sănătate foarte precară și nu este în stare să discute detalii despre cele întâmplate”. Totodată, avocatul a subliniat faptul că probele publicate de către poliție nu le consideră mijloace de probă.
Inspectoratul General al Poliției (IGP) a emis miercuri, 27 martie, un comunicat de presă în care anunță că în urma accidentului rutier din 19 februarie curent din localitatea Boldurești, raionul Nisporeni, în care a fost tamponat un copil, iar șoferul, care ulterior s-a aflat că este primarul localității a părăsit locul accidentului, a fost demarată o anchetă de serviciu.
În prezent, primarul satului Boldurești din Nisporeni, Nicanor Ciochină, se află în arest preventiv în Penitenciarul nr.13 din Chișinău.
Moldova
/VIDEO/ Aproape 100 de șoferi aburiți de alcool sau droguri, prinși de polițiști.
Oricât de multe tragedii s-ar produce pe trasee și oricât de usturătoare ar fi sancțiunile, oricum nu se învață minte. În doar două zile de odihnă polițiștii au prins 92 de șoferi care se aflau fie sub influența alcoolului, fie sub cea a drogurilor.

În orașul Orhei, inspectorii de patrulare au tras pe dreapta un ATV, la ghidonul căruia se afla un conducător de 54 de ani. S-a dovedit că bărbatul era cherchelit de-a binelea, având 1,26 mg/l alcool în aerul expirat.
La Brănești, un alt bărbat de 38 de ani a fost înlăturat de la volan după ce s-a constatat că se afla sub influența substanțelor psihoactive.
Tot în weekend, în satul Movileni din raionul Glodeni, un biciclist circula de pe o bandă pe alta, iar când a fost stopat și supus testării, s-a dovedit că și acesta era beat criță.
În același timp, în capitală, agenții de patrulare au stopat o mașină condusă de un tânăr de 28 de ani. Șoferul avea o alcoolemie de 1,15 mg/l.
Iar la Bălți, Criuleni și Ungheni doi șoferi și un cărutaș se deplasau cu unitățile de transport, asta chiar dacă se aflau în stare avansată de ebrietate alcoolică.
Oamenii legii au mai anunțat că, în total, în cele două zile de odihnă peste 3500 de șoferi au comis încălcări în traficul rutier. Pe lângă cei aproape 100 de șoferi chercheliți, polițiștii au documentat peste 1400 de automobiliști care au încălcat regimul de viteză, circa 840 nu au respectat indicatoarele rutiere de prioritate și semnalele de interzicere ale semafoarelor, iar 109 au fost sancționați pentru neacordarea priorității legale pietonilor sau cicliştilor.
Moldova
/VIDEO/ Piraterie „de milioane”. Un bărbat ar fi vândut produse piratate în proporții de 5 milioane de dolari.
Un bărbat de 38 de ani, cetățean moldovean din Tiraspol, este suspectat de comiterea infracțiunilor de încălcare a dreptului de autor și a drepturilor conexe, precum și spălarea banilor în proporții deosebit de mari.

Bărbatul a fost reținut pe Aeroportul Internațional Chișinău, în momentul când intra în țară.
Potrivit informațiilor făcute publice, suspectul de 38 de ani ar fi acționat din anul 2022 până în prezent. Acesta, aflându-se pe teritoriul Moldovei, ar fi comercializat prin intermediul unui magazin online, produse piratate ce aparțin unei companii internaționale, și astfel ar fi obținut venituri ilicite în proporții de circa cinci milioane de dolari.
În timpul măsurilor de investigație, de la individ au fost ridicate sume de bani în valută străină, cum ar fi 700 de euro, 100 de dolari, dar și aproape 58 de mii de ruble. Mai mult, polițiștii au mai găsit și carduri bancare, telefoane mobile, precum și dispozitive de stocare a informațiilor, documente, dar și înscrisuri relevante anchetei.
Bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore, iar dacă va fi găsit vinovat acesta riscă de la 5 la 10 ani de pușcărie.
Moldova
/VIDEO/ Două cazuri de escrocherie, deconspirate de polițiștii din Ungheni. Cinci suspecți – reținuți.
Cinci dintr-o „lovitură”. Polițiștii din Ungheni au reținut într-o singură zi cinci bărbați cu vârstele cuprinse între 24 și 53 de ani, care ar fost implicați în două cazuri de escrocherie prin cunoscuta metodă cu „ruda implicată în accident”.

În primul caz, în capcana escrocilor a căzut o femeie de 74 de ani, originară din orașul Ungheni. Bănuiții au acționat după metoda clasică. Aceștia au apelat telefonic victima și, sub pretextul că fiul acesteia a fost implicat într-un accident rutier, ar fi solicitat transmiterea mijloacelor financiare în sumă de circa 500 000 de lei.
Ulterior, doi tineri s-au deplasat la domiciliul femeii, de unde au ridicat suma de 491 mii de lei.
După ce victima și-a dat seama că a fost înșelată, a sesizat imediat Inspectoratul de poliție Ungheni.
Pe caz a fost inițiată o cauză penală, iar ulterior cei doi suspecți au fost identificați și reținuți. Aceștia s-au dovedit a fi doi tineri de 29 și 30 de ani, originari din orașul Ungheni.
În timpul investigațiilor, oamenii legii au descins cu percheziții la două adrese din capitală.
Acolo oamenii legii au depistat alți doi suspecți cu vârstele de 24 și 29 ani, cetățeni străini, care au fost și ei reținuți.
În cel de-al doilea caz, o femeie de 72 de ani, originară din raionul Ungheni, a fost victima escrocilor.
Aceasta a transmis suma de 3000 euro și 95.000 lei unui bărbat necunoscut, fiind înșelată după același scenariu, de această dată, sub pretextul că fiica victimei ar fi fost implicată într-un accident rutier soldat cu victime.
Polițiștii au identificat în scurt timp suspectul, un bărbat de 53 de ani, originar din orașul Ungheni, care a fost și reținut în cadrul unei cauze penale.
Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și persoanelor implicate în schemă.
Poliția reamintește oamenilor să nu transmită bani persoanelor necunoscute. Iar în cazul în care v-ați pomenit într-o situație similară și aveți anumite dubii, închideți imediat apelul și solicitați de urgență intervenția Poliției la 112.
-
Moldova4 zile în urmă
Impact violent în sudul țării. Un autocar cu 27 de pasageri la bord s-a răsturnat, după ce s-a tamponat cu un tractor.
-
Moldova6 zile în urmă
Crima care a zguduit Italia. Moldoveanul care și-a ucis fosta iubită ucraineancă, condamnat.
-
Moldova4 zile în urmă
Restaurant, în flăcări. Peste 100 de pompieri au fost antrenați în lupta cu incendiul de proporții.
-
Moldova4 zile în urmă
Kilerul a fost reținut. Suspectul care a tras într-un bărbat la o terasă din capitală, a fost prins în Turcia.
-
Moldova3 zile în urmă
/VIDEO/ Prins cu mita în buzunar. Un bărbat, reținut după ce ar fi pretins și primit mită pentru un permis auto.
-
Moldova5 zile în urmă
Tragedie în sudul țării. O copilă de doar 10 ani a decedat subit fiind strivită de un automobil.
-
Moldova4 zile în urmă
/VIDEO/ Reținuți pe urme fierbinți. Trei indivizi ar fi prădat o casă de unde au sustras mai multe bunuri și bani.
-
Moldova8 ore în urmă
Va ajunge în fața magistraților. Bărbatul care a cauzat un accident mortal la Bălți, va fi trimis în judecată.