Moldova
Accidentul mortal de la Boldurești, unde primarul satului a tamponat un copil: Cinci polițiști ar fi creat special impedimente în investigații
În urma accidentului rutier din 19 februarie curent din localitatea Boldurești, raionul Nisporeni, în care a fost tamponat un copil, iar șoferul a părăsit locul accidentului; Inspectoratul General al Poliției a demarat o anchetă de serviciu pentru a elucida acțiunile/inacțiunile angajaților din subdiviziunile implicate la descoperirea infracțiunii.
În cadrul anchetei, Direcția inspectare efectiv a IGP a stabilit că 5 angajați ai Inspectoratului de Poliție din Nisporeni nu au acționat corespunzător, conform sarcinilor și rigorilor, în procesul de stabilire a circumstanțelor comiterii accidentului rutier și au creat impedimente celorlalți polițiști în procesul de documentare.
În rezultat, prin ordinul șefului IGP, un angajat cu funcție de conducere și unul cu funcție de execuție din Inspectorat au fost demiși, un polițist a fost retrogradat în funcție, iar doi s-au ales cu mustrare aspră.
Accidentul tragic a avut loc luni seara, 19 februarie, în localitatea Boldurești, raionul Nisporeni. Șoferul, care ulterior s-a constatat că era primarul localității, a tamponat mortal un minor de 14 ani și a fugit de la fața locului. La scurt timp s-a stabilit că primarul localității se afla la volanul mașinii de serviciu și a încercat să ascundă urmele impactului. Miercuri, 21 februarie, acesta a fost reținut.
A fost identificat și un complice al primarului satului Boldurești, un medic stomatolog. Oamenii legii spun că „acesta l-a ajutat (n.r pe primar) cu găsirea unei mașini identice cu cea implicată în accident”.
După ce în spațiul public au apărut informații precum că primarul de Boldurești și ex-șef IP Nisporeni, Nicanor Ciochină, ar fi fost ajutat de către un factor de decizie din cadrul Procuraturii raionale Nisporeni ca să ducă în eroare ancheta în cazul copilului de 14 ani lovit mortal pe o stradă din satul Boldurești, Consiliul Superior al Procurorilor a anunțat că s-a autosesizat pe acest caz.
Joi, 22 februarie, Procurorii Procuraturii pentru Combaterea Criminalităţii Organizate şi Cauze Speciale (PCCOCS) au depus demers de aplicare a arestului preventiv pentru 30 de zile în privința acestuia. În aceeași zi, Nicanor Ciochină a fost plasat în arest preventiv pentru un termen de 30 zile. Arestul preventiv este executat în Penitenciarul nr. 13 din Chișinău.
Avocatul primarului, Dumitru Buliga, declara că clientul său „se află într-o stare de sănătate foarte precară și nu este în stare să discute detalii despre cele întâmplate”. Totodată, avocatul a subliniat faptul că probele publicate de către poliție nu le consideră mijloace de probă.
În prezent, primarul satului Boldurești din Nisporeni, Nicanor Ciochină, se află în arest preventiv în Penitenciarul nr.13 din Chișinău.
Moldova
Accident în lanț pe strada Kiev: Șoferul vinovat a fugit de la locul faptei
Un accident rutier cu trei automobile s-a produs ieri după-amiază, în jurul orei 17:00, pe strada Kiev din Chișinău. Două mașini de marca KIA și un Ford au fost implicate în coliziune, însă, din fericire, nicio persoană nu a fost rănită.
Potrivit constatărilor preliminare, șoferul Fordului ar fi provocat impactul, după care a părăsit scena accidentului înainte de sosirea echipajelor de poliție.
Oamenii legii investighează circumstanțele producerii coliziunii și desfășoară acțiuni pentru identificarea conducătorului auto, care riscă sancțiuni pentru părăsirea locului faptei.
Moldova
Mamă și trei copii, intoxicați cu monoxid de carbon în miez de noapte, la Ungheni
O mamă și cei trei copii ai săi, din localitatea Grozasca, raionul Ungheni, au ajuns în pragul unei tragedii în noaptea de 3 decembrie 2025, după ce s-au intoxicat cu monoxid de carbon provenit de la o sobă defectă. Apelul la Serviciul 112 a fost făcut la ora 01:38, iar echipele medicale au intervenit imediat.
Femeia de 44 de ani și copiii ei, cu vârste de 8, 11 și 15 ani, au inhalat gaze toxice, însă, din fericire, toți au suferit o intoxicație ușoară. Ei au primit îngrijiri medicale la fața locului, iar apoi au refuzat spitalizarea. Viața lor este acum în afara oricărui pericol.
Primele verificări arată că familia a folosit o sobă, iar din cauza canalului de evacuare a fumului, care nu funcționa corect, monoxidul de carbon a ajuns în casă. Nu a avut loc un incendiu, însă gazul invizibil și extrem de periculos s-a acumulat rapid.
IGSU reamintește oamenilor cât de important este să verifice sobele și coșurile de fum înainte de utilizare, să aerisească încăperile și să instaleze detectoare de fum și monoxid de carbon.
Statistica pentru 2025 este îngrijorătoare: 19 cazuri de intoxicații, 49 de persoane afectate – dintre care 27 copii – și două vieți pierdute din cauza sobelor folosite necorespunzător.
Moldova
Cadavrul unui bărbat, găsit într-un automobil din parcarea unui centru comercial din Chișinău
Cadavrul unui bărbat a fost găsit zăcând într-un automobil.
Descoperirea macabră ar fi avut loc cu puțin timp în urmă în parcarea unui centru comercial din sectorul Ciocana al capitalei, susțin sursele PulsMedia.MD.
Astfel, potrivit surselor victima ar fi un bărbat în vârstă de 59 de ani, care ar fi activat în calitate de taximetrist. Conform informațiilor preliminare, dânsul s-ar fi sinucis cu ajutorul unui furtun și a gazelor de eșapament ale automobilului de serviciu.
Solicitată telefonic, Svetlana Scripnic, ofițerul de presă al Poliției Capitalei, a confirmat informațiile.
„La fața locului, polițiștii au depistat corpul neînsuflețit al unui bărbat de 59 de ani, care, conform datelor preliminare, s-ar fi intoxicat cu gaze de eșapament. Corpul neînsuflețit a fost transportat pentru expertiza medico-legală, în vederea stabilirii exacte a cauzei decesului. În continuare, se întreprind toate acțiunile necesare pentru a elucida circumstanțele exacte ale cazului”, susțin Scripnic.
-
Moldova6 zile în urmăUrmărire cu final mortal, la Criuleni. Un șofer a decedat după ce s-a izbit cu mașina într-o stație de așteptare
-
Moldova2 zile în urmăCaz șocant la Slobozia: Un copil de 3 ani a căzut într-o fântână
-
Moldova2 zile în urmăDoi șoferi băuți, prinși la Orhei: Au încercat să mituiască polițiștii cu lei și euro
-
Moldovao zi în urmăUn accident rutier cu implicarea unui microbuz de rută s-a produs în localitatea Malcoci din raionul Ialoveni
-
Moldova23 de ore în urmăAccident periculos în Chișinău: Troleibuz surprins cum trece pe roșu și lovește un automobil
-
Moldova5 zile în urmăNeglijență fatală în sala de operație: Medic condamnat pentru decesul unei gravide.
-
Moldova18 ore în urmăCadavrul unui bărbat, găsit într-un automobil din parcarea unui centru comercial din Chișinău
-
Moldova5 zile în urmăEscrocherie de 10 milioane de lei: patru tineri IT-iști, reținuți pentru vânzări fictive de mașini RETRO în SUA
