Rețele de socializare

Moldova

Ministerul de Externe confirmă: Printre persoanele decedate în atacul terorist de la Moscova este și un cetățean al R. Moldova

O femeie în vârstă de 41 de ani, originară din Republica Moldova, s-a aflat printre victimele atacului terorist de la Moscova.

Publicat

Potrivit informațiilor comunicate de Ambasada Republicii Moldova în Federația Rusă, se confirmă decesul unui cetățean al Republicii Moldova, urmare a masacrului produs în seara zilei de 22 martie, în incinta Centrului Crocus City Hall din orașul Moscova, transmite Știri.md.

”Adresăm pe această cale sincere și profunde condoleanțe familiei îndoliate, rudelor și prietenilor.

Ambasada Republicii Moldova la Moscova este în contact permanent cu autoritățile locale, fiind disponibilă să întreprindă toate acțiunile consulare ce se impun”, se arată în mesajul oficial al MAE.


Potrivit sputnik.md, este vorba despre Cristina Costiucenco s-a născut la Bender în 1982.

De asemenea, presa din stânga Nistrului scrie că femeia se afla în sala de spectacol împreună cu soțul său, Pavel.

„Rudele cuplului au aflat despre incident de la știri. Aceștia au recunoscut-o pe Cristina într-unul dintre videoclipurile din timpul atacului terorist. Femeia se ascundea după scaune, fiind încă în viață. Mai târziu, rudele Cristinei au văzut-o pe lista persoanelor decedate. Deocamdată nu se cunoaște nimic despre soțul acesteia, Pavel”, scrie sursa.


Deocamdată, reprezentanții MAE nu au venit cu un comentariu oficial în acest sens.

Amintim că mai multe persoane au fost ucise și rănite în incidentul armat care a avut loc pe data de 22 martie la sala de concerte Crocus City Hall din apropierea Moscovei.

Gruparea militantă sunită Stat Islamic a revendicat vineri, pe canalul de Telegram al grupului, responsabilitatea pentru atacul armat de la sala de concerte de la periferia Moscovei.


 

Moldova

Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei

Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.

Publicat

Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.

Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.


Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Mașină scăpată de sub control, proiectată în gard la intrarea în Vrănești

Un accident rutier s-a produs miercuri, 17 decembrie, la intrarea în localitatea Vrănești, raionul Sîngerei, după ce șoferul unui automobil a pierdut controlul volanului din cauza condițiilor meteo.

Publicat

Mașina a ajuns în gardul unei gospodării, care s-a prăbușit în urma impactului, iar autoturismul a fost serios avariat.

Din fericire, nimeni nu a avut de suferit.


Polițiștii investighează circumstanțele în care s-a produs accidentul.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Tractor răsturnat după un carambol pe M-3, la Congaz: mai multe persoane rănite

Un accident în lanț, cu implicarea unui tractor și a două automobile, s-a produs miercuri seara pe traseul M-3, între Congaz și Alexeevca, din UTA Găgăuzia.

Publicat

Un Volkswagen Sharan a lovit remorca tractorului, care s-a răsturnat, iar autoturismul a fost proiectat pe contrasens, unde s-a izbit de un Volvo, , potrivit PulsMedia.MD.

În urma impactului, trei persoane au fost rănite și transportate la spitalul din Comrat.


Circumstanțele accidentului sunt investigate de poliție.


Citește mai departe

topul săptămânii