Rețele de socializare

Moldova

Doi indivizi din Chișinău, reținuți pentru șantaj: Unul din ei se dădea drept „maior” al poliției

Doi bărbați din Chișinău au fost reținuți de poliție, după ce ar fi șantajat un tânăr de 20 de ani și ar fi cerut de la acesta 10 mii de lei.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, unul dintre bănuiți în vârstă de 43 de ani ar fi fost ajutat de către victimă cu lucrări în gospodărie o anumită perioadă, în schimbul unui automobil. Dar, după ce tânărul a efectuat lucrările convenite, bănuitul i-ar fi zis victimei că i-ar datora 10 mii de lei.

Așa cum tânărul nu s-a lăsat influențat de amenințările suspectului, ultimul a implicat în schemă și pe cel de-al doilea bănuit. Bărbatul de 30 de ani s-ar fi dat drept maior al poliției și l-ar fi amenințat pe tânăr că pornește dosar penal pe numele acestuia, pentru răpirea mașinii pentru care lucrase.

Mai mult, pretinsul „ofițer” ar fi impus victima să semneze o recipisă, prin care îl impunea să ofere banii până la sfârșitul anului 2023.


SECVENȚĂ DE DISCUȚIE ÎNTRE SUSPECT ȘI VICTIMĂ:

– Procura e anexată la dosarul de poliție, și acesta e dosar deschis, dacă ești așa de deștept.
– Păi ai spus că ai retras plângerea!
– Păi o retrag în cazul în care îmi dai banii.
– O să văd, când o să am bani.
– Dar când o să ai bani?
– Când o să am, o să văd.

Victima a depus o plângere la poliție, iar bănuiții au fost identificați. Oamenii legii au efectuat percheziții la domiciliile celor doi suspecți, unde au o armă cu bile de cauciuc și cartușe, cu permis expirat de doi ani, telefoane mobile, purtători de informații, dar și peste 100 de litri de lichid asemănător alcoolului etilic ce urmează să fie supus expertizei.


Ambii suspecți au fost escortați pentru audieri, iar investigațiile pe caz continuă.

echipa.md


Moldova

Impact devastator, la Sîngerei: Doi oameni, în stare gravă, după ce au intrat cu mașina într-un tir.

Accident devastator în raionul Sîngerei. Doi oameni se zbat între viață și moarte, după ce mașina în care se aflau a intrat într-un tir. Impactul s-a produs în după-amiaza zilei de 17 septembrie, pe traseul Bălți-Chișinău.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, accidentul ar fi fost provocat de un șofer de 57 de ani. În circumstanțe neclare, bărbatul ar fi pierdut controlul volanului și ar fi intrat cu viteză pe contrasens, unde s-a tamponat frontal cu un camion care circula din sens opus. Impactul a fost devastator- mașina s-a transformat într-un morman de fiare, iar camionul a rupt parapetul și s-a răsturnat. Mai mult, pietrișul transportat de tir s-a împrăștiat pe asflat, blocând traficul.

Șoferul care ar fi responsabil de accident, dar și pasagera acestuia, în vârstă de 66 de ani, au fost grav răniți. Victimele au fost preluate imediat de echipele medicale intervenite la fața locului și transportate la spital pentru îngrijiri medicale. La moment, starea acestora este critică, iar medicii luptă pentru viața lor.

Pe lângă ambulanțe, la fața locului au intervenit pompierii și salvatorii, dar și poliția, care a degajat traficul, întrucât în zonă s-au format ambuteiaje kilometrice.


Poliția din Sîngerei a demarat cercetări pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului. Ancheta va verifica viteza implicată, poziția vehiculelor și eventuale nereguli în trafic, pentru a determina cu exactitate cauzele coliziunii.




Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Pasager „cu mâna lungă”: Un bărbat, reținut pentru comiterea unei serii de pungășii în troleibuzele din Chișinău.

Pasager „cu mâna lungă”. Un bărbat de 61 de ani din capitală a fost încătușat de ofițerii de investigație ai Inspectoratului de Poliție Centru, fiind suspectat de comiterea mai multor pungășii în transportul public.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, acesta își desfășura activitatea infracțională preponderent în troleibuzele de pe rutele nr. 22 și nr. 8. Profitând de aglomerația creată la urcarea și coborârea pasagerilor, individul sustrăgea portmoneele victimelor – în special femei cu vârste cuprinse între 20 și 45 de ani.

Doar pe parcursul verii, pe numele suspectului au fost pornite șase cauze penale – cinci la Inspectoratul de Poliție Centru și una la Buiucani – toate pentru pungășie. Conform estimărilor, prejudiciul total cauzat victimelor se ridică la aproximativ 23.000 de lei.

Bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore. Dacă va fi găsit vinovat, riscă o amendă de până la 42.500 de lei, până la 240 de ore de muncă neremunerată în folosul comunității sau chiar până la doi ani de închisoare.


Poliția reamintește cetățenilor să fie vigilenți atunci când circulă cu transportul public, întrucât hoții profită adesea de aglomerație pentru a acționa.


Citește mai departe

Moldova

/ÎN CĂUTARE/ Poliția cere ajutorul oamenilor: O femeie de 84 de ani din Ialoveni a dispărut fără urmă.

Poliția din Ialoveni este în alertă și solicită sprijinul cetățenilor pentru găsirea unei femei de 84 de ani, care a plecat de la domiciliu în după-amiaza zilei de 13 septembrie și nu s-a mai întors. De atunci, locul aflării ei rămâne necunoscut.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, femeia are 1,60 m înălțime, ochi căprui și o constituție corporală medie. Se deplasează cu ajutorul a două bastoane. În momentul dispariției, purta o fustă de culoare gri închis, o geacă gri și o basma verde.

Polițiștii fac apel către toți cei care ar putea deține informații despre locul unde s-ar afla femeia. În cazul în care ați recunoscut persoana din imagini sau cunoașteți locul unde s-ar putea afla, sunteți îndemnați să contactați de urgență numerele de telefon 68 244 443 sau 112. Orice detaliu, poate fi esențial pentru identificarea persoanei dispărute.


Citește mai departe

topul săptămânii