Rețele de socializare

Moldova

O partidă de vânătoare s-a finalizat pe patul de spital pentru unu din participanți. Poliția a reținut doi suspecți

O partidă de vânătoare s-a finalizat pe patul de spital pentru unu din participanți. Bărbatul a suferit o plagă provocată prin împușcare.

Publicat

Totul a avut loc în data de 14 ianuarie, în extravilanul localității Caracui din raionul Hîncești. Din fericire, victima, în vârstă de 34 de ani a supraviețuit, fiind dusă de urgență la spital. Polițiștii au stabilit că bărbatul, împreună cu alte 16 persoane, majoritatea rude între ele, au organizat o partidă autorizată de vânătoare de mistreți.

Toți cei 17 participanți sunt posesori legali de arme și dețin carnete de vânător.

Chiar dacă bărbatul rănit, declara inițial că s-ar fi împușcat accidental, Poliția în comun cu procurorii examinează și alte versiuni. După incident toate armele au fost ridicate, iar două persoane au fost reținute.


În prezent, victima este deja conștientă și urmează a fi audiată.

Cazul a fost înregistrat și urmează a fi efectuate acțiuni procesuale pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.

echipa.md


Moldova

Carambol la Ialoveni: Patru mașini au fost implicate într-un accident violent.

Trafic dat peste cap, în după-amiază zilei de 6 iunie, la intrarea în orașul Ialoveni, după ce patru mașini au fost implicate într-un accident rutier.

Publicat

Totul s-a întâmplat în jurul orei 13:00. Potrivit informațiilor preliminare, un șofer de 69 de ani, care intenționa să vireze din oraș spre Hîncești, nu s-ar fi asigurat la schimbarea direcției. În urma manevrei, a fost lovit de un alt autoturism condus de un tânăr de 22 de ani, care circula regulamentar spre Chișinău.
Impactul a fost atât de puternic, încât una dintre mașini a fost proiectată în parapetul de pe mijlocul drumului. Cioburile și bucăți din caroserie au avariat alte două vehicule aflate în apropiere.
Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită. Ambii șoferi au fost testați cu aparatul alcooltest, iar rezultatele au fost negative.
Poliția investighează cazul pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului. Circulația în zonă a fost îngreunată zeci de minute.


Citește mai departe

Moldova

Tragedie greu de imaginat: Un copil de doi ani a murit strivit de aragaz, la Drochia.

Caz dramatic într-o gospodărie din raionul Drochia. Un băiețel de doar doi ani și-a pierdut viața, după ce un aragaz s-a prăbușit peste el.

Publicat

Totul s-a întâmplat în timp ce micuțul se afla acasă împreună cu familia. Potrivit poliției, copilul ar fi deschis ușa cuptorului electric încorporat și s-ar fi urcat pe ea. Greutatea sa a dezechilibrat aparatul electrocasnic, care a căzut peste el.
Impactul a fost fatal – băiatul a suferit răni grave și a decedat înainte ca echipajul medical să ajungă la fața locului.
Oamenii legii au deschis o anchetă pentru a stabili cu exactitate cum s-a produs nenorocirea.


Citește mai departe

Moldova

Impact devastator, în capitală: Doi copii și un adult, la spital după o tamponare violentă.

Scene de groază, în Capitală! Două mașini s-au ciocnit frontal, iar în urma impactului, doi copii și un adult au ajuns la spital.

Publicat

Accidentul s-a produs în amiaza zilei de 6 iunie, pe bulevardul Dacia. Potrivit poliției, un șofer nu ar fi cedat trecerea unui alt autoturism care circula pe drumul cu prioritate.
Imaginile de la fața locului arată distrugeri serioase la ambele mașini — capotele sunt făcute zob, iar bucăți din caroserie sunt împrăștiate pe carosabil. Mai mult, în urma impactului una dintre mașini a fost proiectată pe zona verde care delimitează direcțiile de deplasare. La fața locului au intervenit rapid echipajele de poliție și ambulanțele.
Doi pasageri minori din mașina care ar fi provocat accidentul, dar și un adult au fost preluați de medici și transportați la spital pentru investigații.
Oamenii legii au deschis o anchetă și urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.


Citește mai departe

topul săptămânii