Moldova
Accident grav în România: Un tânăr din Chişinău, în comă, după ce a intrat pe contrasens și s-a izbit violent într-o altă mașină
Un accident grav s-a produs miercuri pe DN 7, în localitatea Călimăneşti. Un tânăr de 30 de ani din Chişinău a ajuns în stare gravă la spital, după ce maşina în care se afla s-a izbit violent de un alt autoturism care venea din sens opus, scrie Agerpres.ro.
Potrivit Poliţiei Vâlcea, autoturismul pe care îl conducea bărbatul din Republica Moldova ar fi intrat în coliziune cu un alt autoturism, care venea din sens opus.
„Din cercetările preliminare efectuate, s-a stabilit că un bărbat de 30 de ani din Chişinău, în timp ce conducea un autoturism pe Drumul Naţional 7, în oraşul Calimăneşti, din cauze care urmează să fie stabilite în urma cercetărilor, ar fi intrat în coliziune cu un autoturism care circula din sens opus, condus de un bărbat de 51 de ani, din localitatea Lăpuşata. În urma impactului, a rezultat rănirea gravă a conducătorului auto de 30 de ani, care a fost transportat la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale”, a transmis purtătorul de cuvânt al IPJ Vâlcea, Loredana Sandu.
Reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vâlcea au precizat că bărbatul a fost preluat de către echipajele medicale în comă, alături de el fiind transportată la spital şi o femeie, martoră la accident, care a suferit un atac de panică.
„În urma evenimentului rutier au rezultat două victime, şoferul unui autoturism care este inconştient, stare comatoasă, transportat de către ambulanţa SAJ la CPU Brezoi, precum şi o persoană de sex feminin, care nu era pasager în autoturismele implicate în evenimentul rutier, dar la vederea accidentului a suferit un atac de panică, fiind asistată medical şi ulterior transportată la CPU Brezoi de către ambulanţa SMURD”, a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Vâlcea, Sorin Albinaru.
În zonă se circulă cu dificultate, traficul fiind reluat pe ambele sensuri de mers după aproximativ o oră, timp în care poliţiştii au efectuat cercetări pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care s-a produs evenimentul, iar pompierii au asigurat măsurile specifice de prevenire şi stingere a incendiilor.
Moldova
Accident în miez de noapte în Chișinău: Un tânăr a pierdut controlul volanului și a ajuns în pilon
Un accident rutier s-a produs în noaptea de 21 decembrie, la ora 00:50, pe strada Miron Costin din sectorul Rîșcani al Capitalei.
Un tânăr de 21 de ani din Chișinău, aflat la volanul unui automobil Mercedes, a pierdut controlul direcției de deplasare și a părăsit carosabilul.
Mașina s-a tamponat într-un pilon, după care a fost proiectată într-un gard. În urma impactului, automobilul a fost avariat, însă șoferul nu a avut nevoie de îngrijiri medicale.
Poliția examinează toate circumstanțele în care s-a produs accidentul.
Moldova
Impact violent la Drochia. Un șofer, descarcerat din mașină de salvatori după o coliziune frontală
Un grav accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de 22 decembrie, în apropierea satului Nicoreni, raionul Drochia.
Două automobile, un Nissan Primera și un Ford Transit, s-au tamponat frontal, iar în urma impactului un bărbat de 36 de ani a rămas blocat în interiorul mașinii.
Salvatorii au intervenit pentru descarcerare, iar victima a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale.
Alte patru persoane au suferit traumatisme, primind ajutor la fața locului, iar circumstanțele accidentului urmează să fie stabilite de autorități.
Potrivit IGSU, în ultimele 24 de ore salvatorii și pompierii au intervenit în 28 situații de risc.
Moldova
Focuri de armă la IP Centru: Conducerea inspectoratului, eliberată din funcție.
Polițistul implicat în incidentul armat produs la 19 decembrie în sediul Inspectoratului de Poliție Centru din Chișinău, dar și șeful și șeful adjunct al instituției, au fost eliberați din funcție. Anunțul a fost făcut de Inspectoratul General al Poliției, care precizează că oamenii legii s-au autosesizat imediat după producerea cazului.
Pentru a exclude orice suspiciune de mușamalizare, precizează IGP, cazul a fost transmis la Procuratură, care desfășoară o anchetă penală. În paralel, tot în aceeași zi, a fost dispusă și o anchetă de serviciu disciplinară, menită să clarifice toate circumstanțele incidentului.
Potrivit Poliției, la momentul respectiv arma din dotarea polițistului se afla în unitatea de gardă și nu era asupra acestuia. În urma primelor verificări, anchetatorii au depistat trei cartușe.
Conform declarațiilor polițistului vizat, cele trei focuri de armă ar fi fost trase din arma sa personală, deținută legal, care ar fi prezentat anumite defecțiuni. Autoritățile subliniază că aceste afirmații urmează să fie confirmate sau infirmate în cadrul anchetei, inclusiv în urma expertizei balistice.
Inspectoratul General al Poliției mai precizează că, în momentul producerii incidentului, în sediul Inspectoratului de Poliție Centru nu au avut loc conflicte între angajați sau persoane civile și nu s-a tras asupra nimănui.
Cercetările continuă, iar instituțiile responsabile urmează să stabilească exact modul în care s-a produs incidentul și eventualele responsabilități.
-
Moldova4 zile în urmăPericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar
-
Moldova6 zile în urmăGoană nebună la intrarea în Ialoveni: depășiri pe contrasens și pe acostament, surprinse pe video
-
Diaspora6 zile în urmăCrimă șocantă în Italia: un moldovean a înjunghiat mortal un barman, totul a durat patru minute
-
Moldova20 de ore în urmăFocuri de armă la IP Centru: Conducerea inspectoratului, eliberată din funcție.
-
Moldova4 zile în urmăIncendiu în capitală: foc în bucătăria unui restaurant de pe strada Trandafirilor
-
Moldova6 zile în urmăBeat și violent: a încercat să ia arma unui polițist și a ajuns la închisoare
-
Moldova6 zile în urmăAr fi lăsat o plită electrică conectată: Un bărbat din Ruseștii Noi a murit intoxicat cu produse de ardere.
-
Moldova7 zile în urmăHoți „cu scanner”, prinși în Chișinău: prejudiciu de aproape 70.000 de lei
