Rețele de socializare

Moldova

Accident violent, în capitală. Momentul în care un șofer se izbește în mașina de pe banda vecină

Accident violent, în capitală. Un șofer de 32 de ani s-a izbit într-un alt automobil, ce se deplasa pe banda alăturată.

Publicat

Totul a avut loc în seara de 27 noiembrie, aproape de ora 20.00, pe strada Petricani din cartierul Poșta Veche. Imaginile de la fața locului au fost postate pe rețele de către un martor ocular, care susține că și până la accident, șoferul în cauză se deplasa haotic.

Contactat telefonic, ofițerul de presă de la Poliția Capitalei, Natalia Stati, a declarat că automobilul tamponat era condus de un șofer de 38 de ani. Martorii spun că acesta o avea ca pasageră și pe soția sa, care era însărcinată. Din fericire, în urma coliziunii nicio persoană nu a avut de suferit.

Deși martorul acuza șoferul de 32 de ani că ar fi fost în stare de ebrietate, rezultatul etilotestului a demonstrat că niciunul dintre conducătorii auto implicați nu se afla băut la volan.


Pe caz inițiată o anchetă în stabilirea tuturor circumstanțelor, iar șoferul care va fi găsit vinovat riscă sancțiuni contravenționale.

echipa.md


Moldova

/VIDEO/ Șapte milioane de euro ar fi fost introduși ilegal în țară. Doi suspecți – reținuți.

Percheziții de amploare în Chișinău într-un caz de spălare de bani. Conform informaților preliminare, șapte milioane de euro ar fi fost introduși ilegal în țară, iar deconspirarea schemei a fost posibilă datorită colaborării autorităților din Moldova și celor din Italia întrucât gruparea ar fi implicată în spălarea banilor și escrocherii.

Publicat

În acest sens, ofițerii de investigații au descins cu percheziții la mai multe locații din Chișinău, inclusiv sediile unor companii și domiciliile unor persoane fizice suspecte.
Astfel s-a stabilit că gruparea infracțională formată din mai multe persoane cu vârste cuprinse între 40 și 60 de ani, din anul 2021 și până în prezent ar fi pus la cale o schemă pentru a masca originea ilicită a unor sume considerabile de bani provenite din infracțiuni comise în țări străine, în special escrocherii. Astfel, prin diverse tranzacții financiare, aceștia ar fi distorsionat informațiile despre proveniența și destinația banilor, introducând fonduri masive în circuitul legal. În rezultatul a 10 percheziții, oamenii legii au demascat schema de tranzacții financiare folosite la spălarea de bani. Ca rezultat, doi bărbați, dintre care și un cetățean italian, de 52 și 59 de ani, au fost plasați în arest pentru 30 de zile, iar investigațiile continuă pentru a identifica toți membrii rețelei.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ S-a dat șmecher în trafic. Un tânăr a vrut prioritate în trafic, dar s-a ales cu amendă.

Metodele de încălcare a regulamentului circulației rutiere ieșite din limita rațiunii se pare că nu au oprire. De această dată este vorba de un tânăr de 19 ani. Acesta, deplasându-se la volanul unei mașini pe strada Vasile Alecsandri din capitalǎ, a încălcat vădit prevederile Regulamentului circulației rutiere, punând în pericol participanții la trafic.

Publicat

În timp ce automobilul staționa la culoarea roșie a semaforului, pasagerul din automobilul cu pricina a coborât din vehicul și a luat din portbagaj un dispozitiv special de semnalizare luminoasă de culoare roșie-albastră, care ulterior a fost pus în funcțiune de către șofer. Ulterior, conducătorul auto a traversat intersecția neregulamentar, ignorând culoarea roșie a semaforului și neacordând prioritate legală pietonilor angajați deja în traversarea carosabilului. Prin urmare, acesta a fost identificat. Pe lângǎ amenda aplicatǎ, polițiștii au înaintat instanței de judecată propunerea de a fi privat de dreptul de a conduce vehicule pe un termen de la 6 luni la 1 an.


Citește mai departe

Moldova

S-a aprins mobila de lângă sobă. O femeie a suferit arsuri în urma unui incendiu izbucnit în locuință.

Sobele suprasolicitate reprezintă un risc major pentru viață. O femeie a primit arsuri pe suprafața corpului în urma unui incendiu izbucnit în locuință. Nenorocirea s-a întâmplat în seara de 18 martie, într-o gospodărie din localitatea Roșu, raionul Cahul.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, flăcările au cuprins mai multe bunuri materiale din interiorul locuinței. La fața locului a ajuns o echipă de pompieri și salvatori, care au reușit localizarea incendiului și lichidarea completă a acestuia peste o oră. În urma incendiului, proprietara locuinței, o femeie în vârstă de 68 de ani, a primit arsuri de gradul I pe suprafața corpului. Echipa de medici a acordat primul ajutor specializat victimei, fără necesitatea de a fi spitalizată. În urma cercetărilor efectuate de specialiștii IGSU s-a stabilit, că incendiul cel mai probabil ar fi izbucnit din cauza suprasolicitării sobei de încălzit, care a provocat aprinderea mobilierului aflat în preajmă. Alte circumstanțe urmează a fi stabilite de organele de resort.
Potrivit datelor statistice, de la începutul anului 2025 au fost înregistrate 447 de incendii în urma cărora 43 de persoane au decedat.


Citește mai departe

topul săptămânii