Rețele de socializare

Moldova

Caz șocant, în capitală. Un tânăr de 24 de ani s-a aruncat în gol de la etajul 15

Caz șocant, în capitală. Un tânăr de 24 de ani s-a aruncat în gol de la etajul 15.

Publicat

Totul a avut loc în dimineața de 30 octombrie.

Potrivit datelor oferite de către ofițerul de presă de la Poliția Capitalei, Natalia Stati, în jurul orei ora 09.55, poliția a fost sesizată prin intermediul serviciului unic 112 de către un trecător, care a comunicat că pe strada Melestiu, un bărbat s-a aruncat de la înălțime.

La fata locului imediat s-a deplasat grupa operativă a IP Botanica, un echipaj BPRO, fiind solicitat și medicul legist.


În cadrul documentării, polițiștii au stabilit ca tânărul de 24 de ani a sărit în gol de la etajul 15 a balconului comun, a blocului dat. Din nefericire, în urma traumelor primite a decedat.

La examinarea de către medicul legist urme de violentă nu au fost depistate, cu excepția celor caracteristice căderii de la înălțime.

Pe caz inițiată o anchetă în cadrul căreia angajații politiei urmează sa stabilească toate circumstanțele și ce la făcut pe tânăr sa recurgă la așa gest. „Bilețel de adio nu a fost depistat”, mai spune poliția.


Moldova

Parcul-pădure Rîșcani, din nou, ținta răufăcătorilor. Au distrus totul în cale.

Bunurile publice au ajuns, din nou, ținta răufăcătorilor. În dimineața zilei de 12 septembrie, autoritățile au descoperit mai multe acte de vandalism în Parcul-pădure Rîșcani din Chișinău. Persoane necunoscute au deteriorat o bancă și mai multe coșuri de gunoi și au demontat lespezi din pavajul unei alei, afectând spațiul destinat recreerii locuitorilor capitalei.

Publicat

Primăria condamnă ferm aceste fapte și reamintește că distrugerea intenționată a bunurilor publice atrage sancțiuni contravenționale. Zona este monitorizată video, iar imaginile vor fi analizate pentru identificarea și tragerea la răspundere a răufăcătorilor.

Nu este prima dată când parc devine ținta vandalilor. Acum o lună, un adolescent de 17 ani din Chișinău a fost acuzat de distrugerea mai multor obiecte de proprietate publică. Procuratura Generală a finalizat urmărirea penală, iar dosarul a fost expediat în instanță. Pe parcursul anchetei, tânărul nu și-a recunoscut vinovăția. Conform legislației, fapta de huliganism se pedepsește cu amendă de până la 52.500 de lei, muncă neremunerată în folosul comunității sau închisoare de până la 3 ani.



Citește mai departe

Moldova

Un șofer, la spital; altul, în semafor. Încă două accidente grave s-au produs pe traseele din țară.

Dimineață cu ghinion pe drumurile din țară. Un șofer a ajuns la spital, iar altul a scăpat nevătămat ca prin minune, în urma a două accidente produse la câteva zeci de minute distanță.

Publicat

Primul accident a avut loc la primele ore ale zilei de 12 septembrie, pe șoseaua Chișinău–Tighina, în orașul Sîngera. Potrivit poliției, un automobil a fost tamponat din spate și proiectat pe contrasens, unde s-a izbit violent de un alt vehicul. În urma impactului, conducătorul auto a fost transportat de urgență la spital pentru investigații medicale, iar starea sa urmează să fie evaluată de medici.

La scurt timp, în jurul orei 07:00, poliția a fost sesizată despre un alt accident, în apropierea orașului Strășeni. De această dată, un bărbat de 40 de ani, aflat la volan, a încercat să evite coliziunea cu un alt vehicul, dar a pierdut controlul asupra direcției și s-a izbit într-un semafor. Din fericire, în urma incidentului nu au fost înregistrate victime sau persoane traumatizate, iar testul alcooscopic a arătat că șoferul nu consumase alcool.


Ambele cazuri sunt documentate de poliție. Oamenii legii continuă ancheta pentru a stabili toate circumstanțele și eventualele responsabilități. Autoritățile reamintesc șoferilor să fie prudenți, mai ales în orele dimineții, când traficul este intens și riscurile de accidente cresc considerabil.


Citește mai departe

Moldova

Dublu omor în sudul țării: O femeie și un bărbat ar fi fost uciși cu sânge rece de o amică de pahar.

Scene de groază, la Cahul. O femeie și un bărbat, ambii în vârstă de 34 de ani, au fost găsiți fără viață, după un conflict sângeros izbucnit în toiul unei petreceri. Dublul omor s-a produs puțin după miezul nopții, în data de 12 septembrie.

Publicat

Primul cadavru a fost descoperit pe o stradă din oraș – un bărbat căzut la pământ, cu semne clare de moarte violentă. Câteva clipe mai târziu, la doar câțiva pași, într-o locuință din apropiere, polițiștii au făcut o altă descoperire șocantă: trupul neînsuflețit al unei femei, cu aceleași leziuni provocate de un obiect ascuțit.

Potrivit anchetatorilor, victimele ar fi consumat băuturi alcoolice împreună cu alte persoane. Petrecerea s-a transformat însă în scandal, iar gazda, o femeie de 31 de ani, ar fi pus mâna pe un obiect ascuțit și i-ar fi atacat. Suspecta a fost reținută de polițiști și, din primele informații, aceasta s-ar afla la evidența instituțiilor medicale de specialitate.

Pe caz a fost deschis dosar penal pentru omor intenționat, faptă ce se pedepsește cu până la 20 de ani de închisoare sau chiar detențiune pe viață. Ancheta continuă.


Citește mai departe

topul săptămânii