Moldova
Cumpăra băuturi alcoolice cu o reducere de 99%. Isprava unui escroc din Ungheni
Un bărbat din raionul Ungheni a fost condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare cu suspendarea executării pedepsei pe un termen de 2 ani, după ce a implementat o schemă infracțională, prin care procura băuturi alcoolice, precum și alte bunuri dintr-un supermarket din mun.Ungheni, cu o reducere de 99%.

Sentința a fost pronunțată luni, 14 august, de magistrații Judecătoriei Ungheni, scrie Deschide.md
Potrivit materialelor cauzei, bărbatul activa în calitate de angajat al unei companii care presta servicii de curățenie la supermarket. Având acces liber în magazin, acesta s-a înțeles cu un alt bărbat care activa în cadrul supermarketului și a stabilit ilegal reduceri la produse alcoolice prin lipirea stickerelor de reducere de la alte produse, inclusiv stickere cu reduceri pretins de la produse alimentare ușor alterabile ale căror valabilitate expira, diminuând astfel esențial prețul produselor alcoolice scanate ulterior la casele de marcat.
Ulterior, acesta se prezenta cu aceste produse la casă în calitate de client, astfel procurând produsele cu reduceri nejustificate de până la 99%.
Respectiv, prin modul de operare menționat, bărbatul a procurat cu o reducere de 99% următoarele produse alcoolice: 20 sticle de divin „Louis de conte XO 7 Monaco” a câte 0,5 litri; 10 sticle de divin „Ungheni Divin XO 10 ani Suvenir” a câte 0,5 litri; 10 sticle de divin „OLD COACH WHISKY” a câte 0,5 litri.
La fel, prin schema sus-menționată acesta a procurat și o geantă „Guess” la prețul de 1599 lei, dar și o pereche de pantofi sport „Adidas” la prețul de 899 lei.
În total, prin acțiunile sale, bărbatul a cauzat magazinului daune materiale în mărime de circa 9100 lei.
Fiind audiat, bărbatul și-a recunoscut vina.
Sentința poate fi atacată cu apel la Curtea de Apel Chișinău, în termen de 15 zile.
Moldova
/VIDEO/ Autospecială, implicată în accident: Cazul a ajuns în atenția autorităților de la Î.M. Regia „Autosalubritate”.
O autospecială a Întreprinderii Municipale „Autosalubritate” a fost implicată într-un accident rutier, iar imaginile surprinse de camerele de bord au fost publicate pe rețelele sociale. Totul s-a întâmplat în dimineața de 4 august, pe Bulevardul Iuri Gagarin din sectorul Centru. În imagini se poate vedea cum o mașină încearcă să se încadreze pe banda extremă stânga, însă intră în coliziune cu vehiculul de mare tonaj. Incidentul a stârnit reacții în spațiul public, iar regia a venit cu o reacție oficială.

Potrivit autorităților, imediat ce cazul a fost semnalat, reprezentanții regiei au colectat toate înregistrările video disponibile din zona unde s-a produs impactul. Acestea au fost analizate intern și transmise autorităților competente, care urmează să stabilească circumstanțele exacte în care s-a produs accidentul.
În paralel, a fost demarată și o anchetă internă, pentru a verifica dacă echipajul implicat a respectat normele de circulație și procedurile operaționale.
Reprezentanții Regiei „Autosalubritate” spun că tratează cu maximă seriozitate orice incident care vizează siguranța participanților la trafic și dau asigurări că vor colabora pe deplin cu instituțiile abilitate pentru clarificarea completă a cazului.
Moldova
Pericol pe un drum național: Placă de beton ridicată de căldură, în raionul Sîngerei.
Pericol pe un drum național din raionul Sîngerei. O placă de beton s-a ridicat de pe carosabil, punând în pericol circulația rutieră. Imaginile au fost filmate de șoferi și distribuite pe rețelele sociale.

Potrivit Administrației Naționale a Drumurilor, fenomenul s-a produs pe traseul Frontiera cu Ucraina – Criva – Bălți – Chișinău – Tiraspol – frontiera cu Ucraina, în apropiere de localitatea Dumbrăvița. Din cauza temperaturilor caniculare, dalele de beton s-au dilatat și s-au ridicat din structură, formând un obstacol periculos pentru șoferi.
Echipele de drumari au intervenit în seara de 4 august cu lucrări provizorii, pentru a permite desfășurarea traficului în condiții de siguranță. Iar în dimineața de 5 august, în zonă au început lucrările de reparație completă a sectorului afectat.
Autoritățile îi îndeamnă pe conducătorii auto să circule cu prudență în zona lucrărilor și să respecte semnele de circulație temporare. Totodată, se atrage atenția că astfel de fenomene pot apărea și în alte zone, acolo unde drumurile sunt construite din beton-ciment, pe fondul temperaturilor extreme.
Moldova
Avocat prins în flagrant: Bărbatul ar fi cerut 57 de mii de euro pentru a „aranja” două dosare.
Un avocat este cercetat penal pentru trafic de influență în proporții deosebit de mari, după ce ar fi pretins și primit zeci de mii de euro în schimbul unor promisiuni de intervenție pe lângă judecători și persoane publice. Cazul este instrumentat de Centrul Național Anticorupție, sub conducerea Procuraturii municipiului Bălți.

Potrivit anchetatorilor, bărbatul ar fi cerut, în mai multe tranșe, 50.000 de euro de la o persoană, susținând că are influență asupra unor magistrați. În schimbul sumei, avocatul ar fi promis că va interveni pentru a obține o decizie favorabilă într-un dosar civil, în care era pusă în joc o datorie de aproape 3 milioane de lei către o altă firmă.
Pe lângă acest caz, același avocat este vizat și într-un nou episod. Începând cu 25 iulie, acesta ar fi pretins alți 7.000 de euro de la aceeași persoană, dând de înțeles că poate influența persoane publice pentru a clasa un dosar penal în care era vizat plătitorul, acesta fiind cercetat pentru infracțiuni grave.
Operațiunea a fost organizată în Chișinău, unde ofițerii CNA l-au prins pe avocat în flagrant delict, imediat după ce ar fi primit cei 7.000 de euro. Banii au fost descoperiți în mașina acestuia.
Cercetările continuă. Procurorii și ofițerii anticorupție verifică acum dacă în schemă sunt implicate și alte persoane.
-
Moldova4 zile în urmă
/VIDEO/ Căra bancnote cu duiumul: Bărbatul prins la vamă cu valiza plină cu bani, condamnat.
-
Moldova4 zile în urmă
/VIDEO/ Crimă obscură în sudul țării: Un bărbat a decedat fiind bătut de propriul fiu. Familia a încercat să-i ascundă fapta.
-
Moldovao zi în urmă
/VIDEO/ „Afacere” vegetală, dată peste cap: Patru persoane din Taraclia, suspectate de circulața drogurilor.
-
Moldova6 zile în urmă
Impact frontal, la nord: Un bărbat a ajuns la spital în urma accidentului.
-
Moldovao zi în urmă
Tragedie cumplită la Ungheni: Un copil de 5 ani a murit, după ce a fost lovit de un microbuz de rută.
-
Moldovao zi în urmă
Luptă pentru viață: Membrii unei familii din Moldova, răniți într-un accident, în Italia.
-
Moldova5 zile în urmă
Reținut cu droguri la doar 18 ani: Marijuană hidroponică, găsită în ascunzișuri din capitală.
-
Moldova4 ore în urmă
Avocat prins în flagrant: Bărbatul ar fi cerut 57 de mii de euro pentru a „aranja” două dosare.