Rețele de socializare

Moldova

Moarte învăluită în mister în Chișinău. Tânăr găsit zăcând fără suflare pe scările unui bloc de locuințe

Cadavrul unui tânăr a fost găsit zăcând fără suflare pe scările de unui bloc de locuințe.

Publicat

Descoperirea macabră a avut loc în seara zilei de ieri, 27 Iulie, în jurul orei 19:00, pe strada Decebal 64/2, din sectorul Botanica al capitalei, scrie Pulsmedia.MD.

Trupul neînsuflețit a fost găsit de către o femeie în vârstă de 83 de ani care imediat a sesizat poliția.

La fața locului a intervenit grupul operativ din cadrul IP Botanica, dar și un medic-legist. Identitate tânărului nu a fost stabilită, dar se presupune că acesta ar avea vârsta cuprinsă între 17 și 20 de ani.


Medicul-legist a examinat cadavrul, însă vizual pe suprafața acestuia nu au fost depistate semne de moarte violentă. Oamenii legii au găsit în buzunarul acestuia aproximativ 30 de pastile fără denumire.

Se presupune că acesta ar fi murit, după ce s-ar fi intoxicat cu substanțe narcotice. Cadavrul a fost transportat la Centrul de Medicină Legală unde urmează a fi supus mai multor expertize de laborator pentru a se stabili cu exactitate cauza decesului.

Totodată, angajații IP Botanica au inițiat o anchetă în acest caz pentru a stabili identitatea tânărului, dar și circumstanțele în care a murit acesta.


Moldova

/VIDEO/ Escrocherii de milioane: Patru suspecți, reținuți pentru înșelăciune online.

Patru complici, cinci escrocherii și un prejudiciu de peste 4 milioane de lei. Polițiștii au destructurat activitatea ilegală a unui grup de persoane, implicat în escrocherii online. Conform forțelor de ordine, cei patru suspecți, cu vârste cuprinse între 18 și 51 de ani, sunt originari din municipiul Chișinău și raioanele Sîngerei și Orhei. Aceștia sunt bănuiți de comiterea a cel puțin cinci episoade de escrocherie prin intermediul unor platforme online de investiții.

Publicat

Potrivit materialului anchetei, membrii grupului publicau anunțuri false pe rețelele de socializare, prin care promiteau câștiguri rapide din investiții pe platforme virtuale. Sub pretextul acestor investiții, suspecții convingeau victimele să le transfere sume considerabile de bani. Ulterior, aceștia preluau personal banii și îi converteau în monedă virtuală, folosind așa-numitele platforme de investiții.

Afacerea tenebră însă nu a supraviețuit mult timp, încît ofișerii de investigații au dat buzna în casele bănuiților.

În urma perchezițiilor efectuate la domiciliile suspecților, polițiștii au ridicat telefoane mobile și alte mijloace tehnice care conțin informații relevante despre transferurile bănești și comunicarea cu victimele.


Prin urmare, trei dintre bănuiți au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile, iar al patrulea este cercetat penal în stare de libertate. Dacă vinovăția acestora va fi demonstrată, ei riscă o pedeapsă cu închisoare de până la 10 ani.

Polițiștii continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele cazului, a identifica și alte persoane implicate, precum și pentru recuperarea integrală a prejudiciului cauzat.


Citește mai departe

Moldova

Percheziții și un nou suspect: Un fost angajat al Agenției Servicii Publice, reținut de CNA.

Percheziții, rețineri și un nou suspect în dosarul permiselor cumpărate din Călărași. Un fost angajat al Agenției Servicii Publice a fost reținut pentru 72 de ore de ofițerii Centrului Național Anticorupție, în comun cu procurorii municipiului Chișinău. Bărbatul este bănuit că ar fi implicat într-o amplă schemă de corupție la eliberarea permiselor de conducere. Acesta a fost plasat în izolatorul CNA.

Publicat

Ancheta continuă cu acțiuni pe mai multe fronturi. În dimineața de 20 de octombrie, ofițerii anticorupție au efectuat noi percheziții în orașul Ungheni, de unde au fost ridicate documente și înscrisuri care ar putea demonstra implicarea mai multor persoane în schema infracțională.

Reamintim că, pe 15 octombrie, CNA a desfășurat peste 50 de percheziții în același dosar, în urma cărora trei persoane au fost reținute, iar două au fost ulterior arestate preventiv pentru 30 de zile. Una dintre ele se află în arest la domiciliu.

Potrivit materialelor cauzei, 53 de candidați pentru obținerea permisului de conducere, administratorul unei școli auto din Călărași, secretara instituției, trei examinatori, un instructor și fostul angajat al ASP sunt cercetați pentru corupere activă, pasivă și trafic de influență.


Schema ar fi funcționat astfel: suspecții ar fi cerut sume cuprinse între 500 și 700 de euro pentru a „garanta” promovarea examenelor teoretice și practice. În schimbul banilor, candidații ar fi obținut permisul fără a susține probele în mod real.

CNA și procurorii continuă acțiunile de urmărire penală pentru a identifica toate persoanele implicate și a destrăma întreaga rețea de corupție.




Citește mai departe

Moldova

Ceartă sângeroasă între frați: Un tânăr de 23 de ani ar fi fost înjunghiat cu un cuțit de fratele său geamăn.

Un tânăr se zbate între viață și moarte după ce ar fi fost înjunghiat de propriul frate. Totul s-a întâmplat în noaptea de 18 octombrie, într-un sat din raionul Criuleni. Potrivit poliției, doi frați gemeni, în vârstă de 23 de ani, s-ar fi luat la ceartă, iar disputa ar fi degenerat într-o altercație violentă.

Publicat

În timpul conflictului, unul dintre ei ar fi fost înjunghiat de fratele său cu un obiect ascuțit, suferind mai multe plăgi în zona toracelui. Victima a fost transportată de urgență la Spitalul Raional Criuleni, unde medicii i-au acordat îngrijirile necesare.

Oamenii legii, alertați printr-un apel la 112, au intervenit rapid și au reușit să-l rețină pe presupusul agresor în aceeași localitate. Acesta urmează să fie cercetat penal pentru vătămare gravă a integrității corporale, conform legislației în vigoare.

Polițiștii, împreună cu procurorii, continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs incidentul.


Citește mai departe

topul săptămânii