Rețele de socializare

Moldova

Dorin Stratulat, condamnat la 11 ani de închisoare pentru omorul de la Strășeni: Procurorii au contestat sentința și cer 20

Dorin Stratulat, învinuit de omorul de la Strășeni, săvârșit în luna august a anului trecut, a fost condamnat la 11 ani de închisoare. Sentința a fost pronunțat la data de 29 iunie, de Judecătoriei Strășeni, sediul Central. Procurorii din cadrul Procuraturii raionului Strășeni au contestat sentința cu apel la Curtea de Apel Chișinău, solicitând aplicarea unei sancțiuni mai aspre și anume pedeapsa cu închisoare pe un termen de 20 de ani, menționează Procuratura.

Publicat

Instanța a mai dispus încasarea din contul inculpatului, în beneficiul succesorului părții vătămate cu titlu de prejudiciu material și moral cauzat prin infracțiune – a sumei de 540 317 lei și cheltuieli de asistență juridică în sumă de 15 000 lei. Cu titlu de cheltuieli judiciare a fost încasată suma de 64 650 lei.

„Reamintim că, potrivit învinuirii, inculpatul, acționând cu intenție directă, conștientizând caracterul prejudiciabil al acțiunilor sale, la data de 08.08.2022, aproximativ la orele 01.00, aflându-se la domiciliul său situat în extravilanul unui sat din raionul Strășeni, ca urmare a unui conflict iscat între el și un bărbat, manifestând o deosebită cruzime, a efectuat 6 împușcături cu o armă de foc în direcția victimei, astfel provocându-i plăgi în regiunea cutiei toracice și alte vătămări corporale, care au dus la decesul acesteia.

Ulterior, pentru a ascunde urmele infracțiunii, a transportat corpul victimei într-o fâșie forestieră, unde l-a îngropat.


Măsura preventivă (arestul preventiv) în privința inculpatului, a fost menținută de către instanța de judecată, până la intrarea sentinței de condamnare în vigoare”, menționează PG.

La 12 octombrie 2022, Înalta Curte de Casație și Justiție a României a decis menținerea sentinței penale pronunțate de către Curtea de Apel București la 20.09.2022, prin care a fost dispusă admiterea demersului Procuraturii Generale a Republicii Moldova și extrădarea lui Stratulat Dorin, în scopul tragerii la răspundere penală pentru săvârșirea infracțiunii de omor intenționat, anunță PG.

Tânărul găsit împușcat într-o pădure din raionul Strășeni a fost ucis în satul Zubrești, după un chef nocturn, de către fiul fostului polițist Ion Stratulat, asasinat în 2011 de către fostul sportiv Ion Şoltoianu. Ion Stratulat era ginerele fostului deputat Nicolae Alexei. Presupusul ucigaș a fugit peste hotare.


Crimă teribilă la Strășeni. În pădurea din apropierea orașului a fost găsit un tânăr mort. Acesta era căutat de oamenii legii, după ce mama sa i-a alertat în legătură cu dispariția lui.

Moldova

Goană nebună la intrarea în Ialoveni: depășiri pe contrasens și pe acostament, surprinse pe video

O întrecere periculoasă între doi șoferi a avut loc la intrarea în orașul Ialoveni, punând în pericol alți participanți la trafic.

Publicat

Potrivit imaginilor apărute pe rețelele sociale, cei doi s-au angajat într-o cursă de viteză, ignorând regulile de circulație. Ajunși în fața unui semafor unde se formase o coloană de mașini, unul dintre șoferi a ales să circule pe contrasens, iar celălalt a mers pe acostament, pentru a-și continua goana.

Scenele au fost filmate de un alt participant la trafic și au stârnit reacții dure în mediul online. Internauții cer intervenția Poliției și sancționarea celor doi șoferi, pe care îi califică drept iresponsabili.


Citește mai departe

Moldova

Escroc căutat de Interpol, depistat și reținut în Republica Moldova

Un cetățean al Uzbekistanului, în vârstă de 30 de ani, anunțat în căutare internațională pentru escrocherie, a fost reținut pe teritoriul Republicii Moldova. Bărbatul era căutat de Biroul Național Central Interpol Uzbekistan, fiind vizat de o măsură preventivă de arest.

Publicat

Potrivit autorităților, acesta a fost identificat și localizat în urma unor acțiuni speciale desfășurate de ofițerii Inspectoratului General pentru Migrație, cu sprijinul Inspectoratului Național de Investigații. După reținere, străinul a fost plasat în arest pentru 72 de ore.

În această perioadă urmează să fie inițiată procedura de extrădare, iar bărbatul riscă o pedeapsă de până la 8 ani de închisoare pentru faptele de care este acuzat.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Beat și violent: a încercat să ia arma unui polițist și a ajuns la închisoare

Un bărbat de 32 de ani a fost condamnat la un an de închisoare, cu executare, după ce a agresat un polițist aflat în misiune, în municipiul Chișinău.

Publicat

Incidentul s-a produs în noaptea de 1 mai, când oamenii legii au intervenit la o sesizare privind un grup de persoane aflate în stare de ebrietate și cu comportament agresiv pe o stradă din capitală.

Potrivit anchetei, după ce a fost dus la Inspectoratul de Poliție Botanica, bărbatul a continuat să fie violent, iar în timpul testării alcoolscopice a încercat să sustragă arma unui polițist, provocând o altercație. Ofițerul a fost lovit cu pumnul în față și amenințat, iar agresorul a fost ulterior trimis în judecată.

Instanța l-a condamnat la un an de detenție într-un penitenciar de tip semi-închis, iar bărbatul și-a recunoscut vina pentru faptele comise.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii