Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Zeci de oameni au fost trași pe sfoară de o companie din Chișinău care le-a promis muncă bine plătită în Europa

Câteva zeci de oameni au fost trași pe sfoară de o companie din Chișinău care le-a promis locuri de muncă bine plătite în state membre ale Uniunii Europene.

Publicat

Victimele au achitat firmei cu pricina sute de euro pentru șansa de a munci și de a le oferi familiilor un trai mai bun. Păgubiții nu și-a văzut nici job-urile promise, nici banii investiți, scrie Jurnal MD.

Bărbatul care a dat buzna în cabinetul directorului companiei a plătit 600 de euro pentru a pleca la muncă în Europa și încă 400 de euro pentru a-și perfecta actele necesare. Firma care a găsit-o pe internet i-a promis că va lucra în Norvegia, în domeniul piscicol sau al legumiculturii și că îl va asigura cu mâncare, cazare și un salariu de cel puțin 3000 de euro lunar.


Roman Plămădeală este unul dintre victimele acestei companii.

„Am hotărât cu femeia să facem ceva bani, să cumpărăm un apartament mai bun. Am vândut automobilul. Ne-au promis multe, vorbea bine. Am vândut magazinul. Am închis tot pentru că ne-a zis că pe 25 aprilie plecăm 100%.”

Promisiunile însă nu s-au realizat. În aceeași situație s-au pomenit peste 60 de persoane. Nimeni dintre ei așa și nu a mai plecat la muncă peste hotare. Când au venit să-și ceară banii înapoi, oamenii nu l-au mai găsit pe directorul companiei.


Persoanele au depus plângeri la poliție. Directoarea companiei a refuzat să ne spună câte persoane au rămas păgubite și câți bani le datorează. Femeia a dat vina pe o companie norvegiană care ar fi parteneră în recrutarea muncitorilor.

„Eu înțeleg că oamenii își fac griji, că sunt panicați… Cineva e panicat, dar cineva e chiar agresiv. Acum nu sunt pregătită să fac comentarii fără juristul meu”,a declarat fondatoarea companiei Irina Bezdetnaia.

Directoarea companiei afirmă că activează în domeniu din anul 2010 și că niciodată nu s-a mai confruntat cu astfel de probleme. De partea cealaltă, poliția ne-a informat că pe numele femeii a fost pornită o cauză penală, aceasta fiind bănuită că ar fi înșelat mai mulți oameni cărora le-a promis locuri de muncă în străinătate.


 

Moldova

/VIDEO/ Reținuți cu droguri în buzunare: Doi tineri din Bălți, prinși în flagrant în sectorul Buiucani.

Doi tineri din Bălți, de 18 și 19 ani, au fost reținuți și plasați în arest preventiv pentru 30 de zile, după ce au fost prinși în timp ce plasau droguri în ascunzișuri, în sectorul Buiucani al Capitalei. Cei doi erau, de fapt, curieri pentru un magazin online de droguri, administrat prin aplicația Telegram.

Publicat

Informațiile despre activitatea ilegală au ajuns la polițiștii de la Inspectoratul Buiucani printr-o sursă operativă. Oamenii legii i-au urmărit și i-au documentat, iar în momentul în care plasau pachețelele suspecte în locuri ascunse, au intervenit.

În urma perchezițiilor corporale, asupra celor doi au fost găsite zeci de pachețele ambalate cu bandă adezivă, care conțineau droguri de tip PVP – o substanță psihotropă extrem de periculoasă.

Și la domiciliile suspecților, oamenii legii au descoperit un adevărat „kit” de distribuție: aproximativ 60 de grame de droguri, un cântar electronic, benzi adezive și pliculețe zip-lock, folosite pentru ambalare.


Cei doi riscă între 7 și 15 ani de închisoare, conform legislației în vigoare.
Cercetările continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate în rețeaua infracțională.


Citește mai departe

Moldova

Minor pe motocicletă, tamponat la Tomai: La volanul mașinii implicate ar fi fost primarul localității.

Impact violent pe un drum din satul Tomai, raionul Leova! Un adolescent de doar 14 ani a ajuns la spital, după ce motocicleta pe care o conducea a fost lovită de un automobil de teren. Potrivit informațiilor preliminare, la volanul mașinii s-ar fi aflat chiar primarul localității.

Publicat

Totul s-a întâmplat în după-amiaza zilei de 3 iulie. Bărbatul de 68 de ani circula regulamentar pe drumul principal al satului, în timp ce minorul ar fi ieșit de pe un drum secundar, moment în care cele două vehicule au intrat în coliziune.

În urma impactului, adolescentul a fost rănit și transportat de urgență la Spitalul Raional Hîncești. Testele cu aparatul Drager au arătat că niciunul dintre conducători nu consumase alcool.

Ancheta a scos la iveală că motocicleta nu era înmatriculată și nu avea acte, iar băiatul nu deținea permis de conducere.


Redacția noastră a încercat să obțină un punct de vedere oficial din partea edilului, însă până la această oră, nimeni nu a răspuns la telefon.

Poliția investighează în continuare toate circumstanțele în care s-a produs accidentul și urmează să stabilească cine se face vinovat de producerea acestuia.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Prejudicii de milioane la buget: O asociație patronală, vizată într-o amplă anchetă a PCCOCS.

O asociație patronală, care activa în domeniul reciclării deșeurilor, este în centrul unei anchete de proporții, după ce procurorii PCCOCS, împreună cu inspectorii de la Serviciul Fiscal de Stat, au descoperit o schemă uriașă de evaziune fiscală și spălare de bani.

Publicat

Potrivit primelor informații, faptele s-ar fi desfășurat în perioada 2020–2024, iar prejudiciul adus statului se ridică la peste 11 milioane de lei.

Asociația ar fi obținut profituri consistente, însă fără a respecta cerințele legale impuse entităților comerciale. Aceasta s-ar fi eschivat de la înregistrarea în calitate de plătitor TVA, nu a prezentat declarațiile fiscale și nu a achitat taxele aferente, generând astfel pierderi uriașe la bugetul de stat.

În cadrul investigațiilor, oamenii legii au efectuat percheziții la mai multe adrese, de unde au fost ridicate documente contabile, înscrisuri și alte obiecte ce constituie probe relevante pentru urmărirea penală.


Ancheta este în plină desfășurare, iar autoritățile urmează să stabilească toate persoanele implicate și dimensiunea exactă a prejudiciului.


Citește mai departe

topul săptămânii