Rețele de socializare

Moldova

Polițist de la Bălți, luat la pumni de un individ băut care speria copiii pe un teren de joacă

Un individ a dat cu pumnul în mașina poliției, dar și într-un polițist, care îl escorta la inspectorat.

Publicat

Incidentul a avut loc ieri-seara, în jurul orei 19:10, pe un teren de joacă pentru copii pe strada Bulgară 134, din municipiul Bălți, susțin sursele PulsMedia.MD.

Potrivit surselor, este vorba despre un tip în vârstă de 36 de ani care în timp ce se afla pe un teren de joacă avea un comportament neadecvat, agresiv, și îi speria pe copiii care se jucau în proximitate.

Una dintre mamele care se aflau pe terenul de joacă a solicitat intervenția poliției, iar la fața locului a intervenit un echipaj din cadrul IP Bălți, din componența căruia făceau parte un agent superior de 22 de ani și un agent principal de 27 de ani.


Pentru că individul continua să manifeste un comportament agresiv, chiar și față de oamenii legii, cei doi polițiști au solicitat intervenția colegilor pentru a-l calma pe individ.

Astfel, la fața locului a mai intervenit un echipaj de poliție, din componența căruia făceau parte doi agenți superiori de 25 de ani și respectiv 23 de ani.

Individul de 37 de ani a început a lovi cu pumnii în Duster-ul poliției, după care i-a aplicat o lovitură cu pumnul în față unuia dintre oamenii legii, în timp ce acesta încerca să-l urce în mașină pentru a-l escorta la IP Bălți.


Individul a fost încătușat de către ceilalți polițiști, care au fost impuși de circumstanțe să folosească gazul lacrimogen. După care individul a fost testat cu aparatul Drager, iar rezultatele au arătat că acesta avea o concetrație de 1,43 mg/l de alcool pur în aerul expirat.

Individul a fost reținut pentru 72 de ore și este cercetat penal în baza articolului 349 din Codul Penal „Ameninţarea sau violenţa săvîrşită asupra unei persoane cu funcţie de răspundere sau a unei persoane care îşi îndeplineşte datoria obştească”.

Acesta riscă să se aleagă cu o amendă în mărime de la 650 la 1350 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de până la 180 de ore, sau cu închisoare de până la 2 ani.


Amintim că în ultimele 3 zile sunt înregistrate deja trei cazuri în care oamenii legii sunt agresați de către indivizi băuți, în timp ce își îndeplinesc atribuțiile de serviciu.

Un caz a fost înregistrat la data de 2 Iunie, în localitatea Costești, Ialoveni, după ce un pasager băut a sărit la bătaie cu pumnii și picioarele la un echipaj de poliției, după ce Mercedesul condus de soția acestuia a fost tras pe dreapta.


Un pasager băut a sărit la bătaie la polițiști, după ce au tras-o pe soția acestuia pe dreapta, la Ialoveni

Cel de-al doilea caz a fost înregistrat la data de 4 Iunie, în localitatea Speia, din raionul Anenii Noi, după ce doi polițiști au fost luați la pumni de doi tineri băuți, iar unul dintre polițiști a rămas fără o ureche.

Moldova

Percheziții CNA și PCCOCS: Câțiva moldoveni ar fi însușit ilegal o navă maritimă de 26 milioane de dolari.

O navă maritimă de 26 de milioane de dolari ar fi fost însușită ilegal printr-o schemă pusă la cale de mai multe persoane din Chișinău. În dosar au loc percheziții, iar anchetatorii vorbesc despre un prejudiciu uriaș.

Publicat

Ofițerii Centrul Național Anticorupție și procurorii PCCOCS au descins la domiciliile și sediile unor administratori și fondatori de companii care gestionau activitatea navei.

Potrivit anchetei, unul dintre partenerii de afaceri ar fi fost păcălit să semneze acte prin care figura doar „pe hârtie” ca beneficiar al unei firme. În realitate, spun oamenii legii, nava ar fi ajuns să fie controlată de alte persoane din grup.

Ulterior, vasul ar fi fost vândut sau transmis mai departe fără acordul celui care deținea, de fapt, o parte din afacere. Astfel, acesta ar fi fost lăsat fără bun și fără profitul care i se cuvenea.


Investigațiile continuă pentru a stabili exact cum a fost pusă la punct schema și cine se face vinovat.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Opt suspecți, unul reținut: Poliția a destructurat un grup de șantajiști care amenința victimele cu sicrie și cruci.

Grup de escroci, destructurat de oamenii legii. Victimele erau amenințate cu sicrie și cruci lăsate la poartă.

Publicat

Recent, ofițerii Direcției Investigații „Centru” a Inspectoratul Național de Investigații, în comun cu polițiștii și procurorii din Căușeni, au documentat activitatea infracțională a unui grup de șantajiști format din 8 persoane, printre care și trei femei, cu vârste între 18 și 47 de ani, originare din Chișinău și Orhei.

Potrivit anchetei, în perioada martie 2021 – mai 2025, suspecții ar fi șantajat două persoane, reușind să extorcheze peste 47.200 de euro. Inițial, aceștia ar fi acționat prin intermediul unui profil fals creat pe o rețea de socializare, cerând bani sub pretextul că nu vor perturba activitatea victimelor pe platformă.

Ulterior, metodele au devenit mult mai agresive. Într-un caz extrem, în noaptea de 4 spre 5 mai 2025, bănuiții ar fi adus la poarta domiciliului părinților uneia dintre victime, dintr-o localitate din raionul Căușeni, un capac de sicriu, o cruce din metal cu indicarea datei nașterii și a unei presupuse date a decesului victimei, precum și o fotografie a victimei împreună cu fiica sa minoră, gest perceput ca o amenințare directă la adresa vieții.


Potrivit poliției, banii erau transferați prin conturi bancare și portofele electronice, inclusiv în valută virtuală, apoi retrași în numerar. În urma măsurilor speciale de investigație, cu suportul mascaților de la Fulger, oamenii legii au efectuat 10 percheziții, fiind ridicate telefoane mobile, dispozitive de stocare a informației, carduri bancare și un automobil de lux.

Toate cele 8 persoane au fost recunoscute în calitate de bănuiți, iar una dintre ele a fost reținută pentru 72 de ore. Dacă vinovăția le va fi demonstrată, suspecții riscă pedeapsa cu închisoarea de la 11 la 13 ani.

Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea altor persoane implicate în schemă.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Captură de hașiș și cocaină la Botanica. Polițiștii au ridicat și 100 mii de lei, bani cu proveniență dubioasă.

Doi bărbați, de 26 și 29 de ani, au fost arestați pentru 30 de zile, după ce au fost prinși cu peste un kilogram de droguri, în capitală. Valoarea substanțelor interzise ridicate de polițiști depășește 300 de mii de lei pe piața neagră.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, suspecții, originari din Bălți și Chișinău, au fost reținuți de polițiștii Inspectoratului de Poliție Botanica, fiind bănuiți de deținerea și distribuirea drogurilor pe teritoriul municipiului Chișinău.

În urma perchezițiilor, ofițerii au depistat și ridicat peste un kilogram de hașiș și cocaină, pachețele de tip zip-lock, cântare electronice de înaltă precizie, dar și 100 de mii de lei, bani a căror proveniență nu a putut fi justificată.

Toate substanțele au fost expediate pentru expertiză, iar ancheta continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.


Dacă vor fi găsiți vinovați, cei doi riscă între 7 și 15 ani de închisoare, conform legislației în vigoare.


Citește mai departe

topul săptămânii