Moldova
/VIDEO/ Patru indivizi, dintre care un polițist, reținuți pentru trafic de droguri. Dețineau narcotice de 250.000 de lei
Polițiștii și procurorii au efectuat la 28 și 29 aprilie percheziții la patru persoane cu vârste cuprinse între 19 și 28 de ani, locuitori ai raionului Edineț. Bărbații sunt suspectați de circulația ilegală a drogurilor de tip ”marijuana”, pe teritoriul raionului Edineț și Briceni.
În momentul reținerii în flagrant a figurantului principal, în timp ce intenționa să realizeze drogurile, acesta se afla într-un Volkswagen Golf, condus de un angajat cu statut special de 23 de ani. Automobilul a fost plasat la parcarea specială, iar șoferul a fost îndreptat la efectuarea expertizei narcologice.
Ulterior au fost efectuate percheziții autorizate (încăperi, depozite, automobile), unde a fost depistată marijuana, cartele SIM, telefoane mobile, ustensile pentru consumul de droguri.
Valoarea drogurilor pe piața neagră constituie 250 000 de lei.
Doi suspecți au primit mandate de arest pentru de 30 zile, unul pentru 20 de zile, iar unul este cercetat în stare de libertate.
În continuare se întreprind măsuri în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor.
Cazul a fost documentat de ofițerii Direcției investigații „Nord” a INI, Inspectoratelor de Poliție Briceni și Edineț, INSP „Nord” și Serviciul chinologic al poliției de frontieră, sub conducerea Procuraturii raionului Briceni.
Dacă vor fi găsiți vinovați bărbații riscă închisoare de la 7 la 15 de ani.
Moldova
Prins după 10 ani de căutări: Moldovean căutat pentru omor, reținut în Italia
S-a ascuns timp de 10 ani de pedeapsă, dar a fost prins în Italia. Este vorba de un cetățean moldovean în vârstă de 40 de ani, anunțat în căutare internațională de către autoritățile de la Chișinău.
Presa italiană scrie că pe numele acestuia era emis un mandat internațional în vederea extrădării, pentru o crimă comisă în 2015, împreună cu alte trei persoane. Bărbatul este acuzat că ar fi pătruns într-o locuință și ar fi ucis în bătaie, cu o rangă metalică, proprietarul, un bărbat de aproximativ 50 de ani.
Individul a fost recunoscut ulterior vinovat de omor, furt, tâlhărie și evadare, fiind condamnat șa 20 de ani de pușcărie, însă, ar fi reușit să fugă din țară. Recent, în urma unor investigații, polițiștii italieni l-au localizat în provincia Lodi. Deși figura ca domiciliat în zonă, anchetatorii au stabilit că se ascundea în localitatea Orzinuovi și era angajat fictiv la o firmă din Cremona.
Pentru a se deplasa fără a atrage atenția, bărbatul folosea un act de identitate românesc, a cărui autenticitate este verificată de autorități. Acesta a fost încarcerat în penitenciarul din Brescia, în așteptarea procedurilor de extrădare.
Moldova
Și-a bătut gazda până la moarte. Inculpatul, trimis pe banca acuzaților
Procuratura municipiului Chișinău, Oficiul Ciocana a finalizat urmărirea penală și a expediat în instanța de judecată cauza penală în privința a unui bărbat în vârstă de 38 de ani, învinuit de vătămare intenţionată gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, care a cauzat decesul victimei.
Conform învinuirii înaintate de către procurorii de la Chișinău, în septembrie 2025, inculpatul, aflându-se la domiciliul părții vătămate, care o găzduise temporar, după consum de alcool, a inițiat un conflict cu gazda.
Inculpatul i-a aplicat părții vătămate multiple lovituri cu mâinile, picioarele și obiecte contondente dure pe diferite regiuni ale corpului, în rezultatul cărora victima a suferit leziuni, care au dus ulterior la deces.
Învinuitul și-a recunoscut parțial vina, iar în cadrul reconstituirii crimei le-a arătat oamenilor legii cum s-a întâmplat totul.
Acesta se află în arest preventiv. Acuzatul riscă o pedeapsă maximă sub formă de închisoare pe un termen de până la 15 ani. Urmărirea penală a fost exercitată de organul de urmărire penală al Inspectoratului de Poliție Ciocana al Direcției de Poliție Chișinău cu suportul ofițerilor de sector al Sectorului de Poliție Vadul lui Vodă, sub conducerea Procuraturii municipiului Chișinău, Oficiul Ciocana.
Moldova
Spărgea apartamente în plină zi: Un chișinăuian ar fi golit șapte locuințe, provocând pagube de peste 120.000 de lei
Spărgea apartamente în plină zi, când stăpânii erau la serviciu. Un bărbat de 48 de ani din capitală, a ajuns pe mâna forțelor de ordine, bănuit că ar fi golit cel puțin șapte locuințe, provocând pagube de peste 120.000 de lei.
Potrivit oamenilor legii, bărbatul acționa preponderent pe timp de zi, când proprietarii lipseau de acasă. Acesta pătrundea în apartamente prin culegere de chei și sustrăgea bani, bijuterii, bunuri de valoare și tehnică electronică.
Operațiunea de reținere a fost realizată cu suportul mascaților de la Fulger, iar în urma perchezițiilor efectuate la domiciliul suspectului, au fost depistate și ridicate mai multe bunuri care ar proveni din furturile comise. Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore, iar pe caz a fost inițiată o anchetă penală.
Dacă vinovăția bărbatului va fi demonstrată, acesta riscă până la patru ani de detenție.
Cercetările continuă pentru a stabili dacă bănuitul ar fi fost implicat și în alte infracțiuni similar comise în Chișinău.
-
Moldova7 zile în urmăCrimă șocantă în raionul Anenii Noi: trei persoane ar fi fost ucise și date hrană porcilor
-
Moldova7 zile în urmăFinal tragic după accidentul din Rîșcani: angajatul IGSU lovit cu mașina de un șofer beat și drogat a decedat după 14 zile în comă
-
Moldova6 zile în urmăPoliția oferă detalii în cazul crimelor din Anenii Noi. Un bărbat dispărut, anchetă de omor și indicii despre alte crime
-
Moldova21 de ore în urmăOmorul terifiant di Beriozchi: Fiul principalului suspect, reținut când încerca să fugă din țară
-
Moldova19 ore în urmăSpărgea apartamente în plină zi: Un chișinăuian ar fi golit șapte locuințe, provocând pagube de peste 120.000 de lei
-
Moldova5 zile în urmăDublă tragedie, la Hîncești: Două femei au murit într-o casă cuprinsă de flăcări
-
Moldova22 de ore în urmăAu rămas fără acoperiș deasupra capului în prag de sărbători: Cinci locuințe de tip town house, grav afectate de incendiu
-
Moldova6 zile în urmăAlcool la volan, pericol pe drumurile din Ialoveni. Trei șoferi, depistați în ultimele ore
