Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Pedeapsa cerută de procurori pentru Gheoghe Begu. Marcela Paladi: „A făcut-o pe victima că va sta închis și va avea sechele”

Procurorii cer 4 ani și 8 luni de închisoare, în penitenciar de tip deschis, pentru șoferul Gheorghe Begu care a lăsat-o pe Marcela Paladi fără picioare.

Publicat

Avocatul lui Begu nu este de acord cu solicitarea procurorilor. De cealaltă parte, Marcela Paladi susține că Begu trebuie „să răspundă în baza legii”. Decizia în cazul lui Begu va fi pronunţată pe 3 mai, transmite Newsmaker.MD.

Avocatul inculpatului consideră cererea procurorilor excesivă și consideră că clientul său ar trebui să mizeze pe o pedeapsă cu suspendare. El a amintit că Begu și-a recunoscut vina, iar potrivit legii pedeapsa trebuie să fie mai blândă.

Totodată, avocatul lui Begu a comentat imaginile de pe online în care se menționează că inculpatul retrage bani de la bancă. El a negat informația, adăugând că Begu transfera bani pe contul Marcelei Paladi. Begu ar fi virat în contul tinerei 100 mii de lei.


După ședința magistraților, Marcela Paladi a declarat că Begu „data trecută și-a cerut iertare, acum a făcut-o pe victima că va sta închis și condițiile de acolo îi vor lăsa sechele psiho-emoționale”.

„Dumnealui s-a plâns că a rămas fără job, dar eu tot am rămas fără job, fără familie, fără nimic în principiu”, a adăugat tânăra.

Întrebată la ce decizie se așteaptă din partea instanței, ea a răspuns: „Așteptăm să se facă dreptate. Să răspundă în baza legii. Este legea, să răspundă în baza legii. Asta-i tot”.


La întrebarea jurnaliștilor de ce Gheorghe Bergu nu a fost reținut, procurorul urmare a ședinței din 3 aprilie a declarat: „În privința lui, la data de 3 martie, a fost aplicată măsura preventivă obligarea de nepărăsire a țării pe un termen de 60 de zile”.


Amintim că accidentul s-a produs în noaptea de 5 spre 6 februarie. Marcela Paladi era pasagera unei mașini accidentate în capitală. Aceasta a ieșit din autoturism pentru a plasa semnul de semnalizare, pentru a evita producerea unui alt accident. În acel moment, un BMW a lovit-o, tânăra fiind practic strivită între cele două autoturisme.

Șoferul care se face vinovat de producerea accidentului era la volanul unui BMW verde. Acesta se numește Gheorghe Begu, specialist în domeniul IT, care în trecut ar fi lucrat în SUA și în Italia. Iar în anii trecuți a fost manager de proiect la aceeași companie moldo-americană, la care a activat până la accidentul de pe viaduct și Marcela. Cu toate acestea, el nu se cunoștea cu victimele.


Pe 30 martie, judecătorii au aprobat cererea avocatului Marcelei Paladi de a sechestra bunurile inculpatului, valoarea cărora constituie circa 1,2 milioane de lei.

Moldova

/VIDEO/ Încă o speluncă, descoperită: Un bărbat ar fi pus la dispoziție locuința pentru consum de droguri.

Un apartament din capitală, transformat într-o speluncă pentru consum de droguri. Un bărbat de 45 de ani a fost reținut de polițiștii din sectorul Rîșcani, fiind suspectat că își punea locuința la dispoziția consumatorilor.

Publicat

În urma perchezițiilor, oamenii legii au găsit în apartament droguri de tip PVP, cunoscut ca „sare”, dar și marijuana. Totodată, au fost ridicate și mai multe obiecte artizanale folosite pentru consumul substanțelor interzise.

În timpul intervenției, în locuință se aflau încă trei persoane, cu vârste cuprinse între 35 și 40 de ani. Acestea au fost documentate conform legii.

Proprietarul apartamentului a fost reținut și riscă până la 4 ani de închisoare. Cazul este investigat în continuare de poliție.



Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Percheziții la Căușeni: Polițiștii au descins acasă la doi tineri. Patru arme și zeci de cartușe deținute ilegal, depistate.

Percheziții în raionul Căușeni. Polițiștii au ridicat patru arme și zeci de cartușe deținute ilegal, în urma descinderilor efectuate la domiciliile a doi tineri din satul Opaci. Suspecții sunt cercetați într-un dosar ce vizează deținerea ilegală de arme și muniții.

Publicat

Acțiunile au fost desfășurate de polițiștii din Căușeni, în baza unor măsuri speciale de investigație și a informațiilor operative acumulate.

În urma perchezițiilor, la domiciliul unui tânăr de 27 de ani au fost depistate și ridicate două arme deținute ilegal.

Totodată, în locuința unui alt tânăr, în vârstă de 23 de ani, oamenii legii au găsit alte două arme, precum și 30 de cartușe de diferite calibre, toate deținute fără acte legale.


Armele și munițiile au fost ridicate și expediate la Centrul Tehnico-Criminalistic și Expertize Judiciare pentru efectuarea expertizelor, iar polițiștii continuă investigațiile pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului.

Poliția reamintește că deținerea ilegală a armelor și munițiilor constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la doi la șapte ani.


Citește mai departe

Moldova

Grâu în flăcări, la Telenești: 15 hectare de grâu și 7 hectare de miriște au fost mistuite în urma unui incendiu de vegetație.

25 de hectare de grâu, salvate de pompieri în urma unui incendiu izbucnit la Telenești. Flăcările au izbucnit în după-amiaza zilei de 28 iulie, pe un teren agricol din apropierea satului Mândrești, raionul Telenești. Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 15:04, după ce focul a cuprins un lan de grâu cu suprafața totală de aproximativ 40 de hectare, în timpul lucrărilor de recoltare.

Publicat

La fața locului au intervenit trei echipaje de pompieri și salvatori ai IGSU, care au reușit să localizeze și să lichideze incendiul până la ora 17:29. Datorită intervenției prompte, au fost salvate aproximativ 25 de hectare de grâu, fiind evitată extinderea focului asupra întregii culturi.

În urma incendiului, au ars circa 15 hectare de grâu și alte 7 hectare de miriște. Cauza izbucnirii focului și valoarea prejudiciului urmează să fie stabilite de specialiști.

În acest context, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență îndeamnă agricultorii să respecte cu strictețe regulile de prevenire a incendiilor în timpul campaniei agricole. Utilajele trebuie verificate tehnic înainte de utilizare, dotate cu stingătoare funcționale și curățate periodic de resturile vegetale. Totodată, este interzisă folosirea focului deschis și fumatul în apropierea lanurilor de cereale, miriștilor și terenurilor agricole.


La rândul său, Inspectoratul pentru Protecția Mediului atrage atenția că incendierea miriștilor este o practică ilegală și extrem de periculoasă. Deși unii agricultori o consideră o metodă rapidă de curățare a terenurilor, aceasta distruge habitatul numeroaselor specii de animale și păsări, afectează biodiversitatea, reduce fertilitatea solului prin distrugerea microorganismelor benefice și contribuie la poluarea aerului.

În plus, astfel de incendii se pot extinde rapid către păduri, plantații, gospodării sau alte bunuri, punând în pericol vieți omenești și provocând pagube considerabile. Autoritățile reamintesc că incendierea miriștilor atrage răspundere contravențională și îi îndeamnă pe agricultori să opteze pentru metode ecologice de gestionare a resturilor vegetale, precum încorporarea acestora în sol sau compostarea.

În cazul izbucnirii unui incendiu, cetățenii sunt îndemnați să apeleze imediat Serviciul 112.


Citește mai departe

topul săptămânii