Rețele de socializare

Moldova

Poliția caută telefonul fetiței de 12 ani, tamponate mortal de troleibuz. A fost furat atunci! „Cum poți fi atât de meschin…”

Olia Culai, cu numele de pe rețelele sociale, mama Anastasiei în vârstă de 12 ani tamponată mortal de troleibuz pe bd. Mircea cel Batrîn, susține că telefonul fiicei sale a fost furat.

Publicat

Reprezentanții Serviciului de presă al Poliției Capitalei au confirmat duminică, 2 aprilie curent, pentru Realitatea.md informația.

„Unii oameni au rămas fără cuget… O creatură a furat telefonul copilului meu. Cum poți fi atât de meschin și fără sentimente pentru a te folosi de situație și să furi telefonul unui copil tamponat. Cum?!”, a dezvăluit Olia Culai pe rețelele sociale.

Oamenii legii cercetează circumstanțele furtului telefonului Anastasiei. Mai mute detalii nu ne-au fost oferite pentru a nu fi prejudiciată ancheta care se află în curs de desfășurare.


Amintim că, pe 24 martie curent, Anastasia a încercat să traverseze strada regulamentar la o trecere de pietoni nedirijată pe bd. Mircea cel Batrîn din sectorul Ciocana al Capitalei, când a fost tamponată mortal de un troleibuz de pe ruta nr. 13 condus de o șoferiță. Taxatoarea susținea că s-a întâmplat în afara trecerii, însă imaginile surprinse și distribuite pe rețele o contrazic și confirmă versiunea polițiștilor.

Anastasia era elevă a Liceului Teoretic „Dacia” cu predare în limba rusă din același sector și era singurul copil al soților Culai.

Inițial șoferița a fost plasată în arest preventiv de Judecătoria Ciocana, admițând demersul procurorilor, după care Curtea de Apel Chișinău a dat curs cererii apărării și i-a modificat măsura în arest la domiciliu. Femeia a apelat de mai multe ori după ajutorul medicilor de urgență pentru starea de șoc. Atât acuzarea, cât și apărarea spun că aceasta se căiește.


Olia Culai a obținut joi, 31 martie curent, statut procesual – parte vătămată – în dosarul penal pornit pe art. 264 al.3, lit.b din Codul Penal. Abia după o săptămână de la accident. Ea a depus o cerere prin intermediul Cabinetului avocatei Doina Ioana Străisteanu pentru a fi audiați martorii tragediei. Art. 264 al.3, lit.b din Codul Penal prevede o pedeapsă cu închisoare de la 3 la 7 ani cu anularea dreptului de conduce mijloace de transport.


Moldova

/VIDEO/ Șarlatanie de proporții: Doi tineri, reținuți după ce au sustras peste un milion de lei din contul unei femei din Chișinău.

Șarlatanie de peste un milion de lei, destructurată de oamenii legii. Doi tineri din raionul Leova, de 19 și 26 de ani, au fost reținuți după ce ar fi păcălit o femeie din Chișinău și i-au sustras banii din contul bancar, într-o schemă de escrocherie de proporții.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, suspecții ar fi contactat telefonic victima, o femeie de 62 de ani, pretinzând că trebuie să remedieze defecte ale rețelei de telecomunicații. Profitând de încrederea acesteia, au obținut acces neautorizat la contul bancar și au efectuat mai multe tranzacții ilegale, sustrăgând suma totală de 1.034.000 de lei.

Banii obținuți ilegal au fost ulterior redirecționați către alți membri ai grupului, pentru a ascunde proveniența lor.

Polițiștii i-au identificat rapid pe suspecți. La domiciliile acestora din Leova au fost efectuate percheziții autorizate, în urma cărora au fost ridicate sume de bani în lei și valută străină, carduri bancare aparținând altor persoane, suporturi electronice și înscrisuri relevante pentru cauza penală.


Ambii tineri au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile. Conform legislației, persoanele vinovate de astfel de infracțiuni riscă până la 10 ani de închisoare.

Investigațiile continuă pentru a stabili toate circumstanțele și a identifica toți cei implicați în escrocherie.


Citește mai departe

Moldova

Percheziții la Chișinău, Șoldănești și Rezina într-un dosar de corupție în sistemul medical: Un medic a fost reținut.

Percheziții de amploare și un medic reținut într-un dosar de corupție. Membri ai mai multor comisii medicale sunt vizați într-o anchetă a Centrului Național Anticorupție și a procurorilor din Chișinău, fiind suspectați că ar fi eliberat ilegal adeverințe medicale, contra mită, fără efectuarea examinărilor obligatorii.

Publicat

Potrivit CNA, acțiunile de urmărire penală se desfășoară în mai multe dosare de corupere pasivă, corupere activă și trafic de influență. Sunt vizați membri ai Comisiei narcologice speciale, ai Comisiei medicale a conducătorilor auto și a candidaților pentru obținerea permisului de conducere, dar și ai Comisiei speciale de evaluare a capacității psihice.

Conform informațiilor preliminare, președintele și unii membri ai acestor comisii, instituite în cadrul Spitalului raional Șoldănești, ar fi acționat sistematic și de comun acord cu alți medici din instituție. Aceștia ar fi eliberat adeverințe medicale fără ca persoanele vizate să fie supuse investigațiilor medicale obligatorii. În schimb, ar fi pretins, acceptat și primit bani ce nu li se cuveneau, sumele variind între 1.000 și 5.000 de lei, inclusiv prin intermediari.

În dimineața de 2 februarie, ofițerii CNA, sub conducerea procesuală a Procuraturii municipiului Chișinău, au desfășurat aproximativ 30 de percheziții în municipiul Chișinău, raionul Șoldănești și raionul Rezina. Descinderile au avut loc la domiciliile, birourile de serviciu și în unitățile de transport ale persoanelor vizate, în scopul documentării faptelor de pretindere și primire a mijloacelor bănești necuvenite.


În urma acțiunilor, medicul-șef al Secției consultative a Spitalului raional Șoldănești a fost reținut pentru 72 de ore.

Totodată, Centrul Național Anticorupție îndeamnă cetățenii să raporteze orice suspiciune de corupție la numerele de telefon afișate pe ecran. Este vorba despre Linia Fierbinte a CNA, disponibilă non-stop, sau la Linia Națională Anticorupție, apel gratuit de pe teritoriul Republicii Moldova.


Citește mai departe

Moldova

Dezastru ecologic la marginea Chișinăului: Peste o mie de copaci tăiați ilegal la Ocolul Silvic Ghidighici.

Dezastru ecologic descoperit la marginea Capitalei. Peste o mie de copaci au fost tăiați ilegal din pădurile administrate de Ocolul Silvic Ghidighici, iar pagubele aduse statului se ridică la sute de mii de lei. Descoperirea a fost făcută în urma unui control inopinat, iar autoritățile susțin că ar putea fi vorba despre cel mai grav caz de tăieri ilegale depistat vreodată într-un ocol silvic din Republica Moldova.

Publicat

Controlul a fost dispus de ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, la Ocolul Silvic Ghidighici, din cadrul Întreprinderii pentru Silvicultură Chișinău. Pentru a evita posibilele „înțelegeri locale”, la verificări au fost antrenați inspectori de mediu din mai multe regiuni ale țării.

În urma controalelor efectuate la toate cantoanele silvice, inspectorii au identificat 1007 arbori tăiați ilegal, de diferite specii și dimensiuni. Potrivit constatărilor preliminare, este vorba despre lucrări silvice realizate fără acte permisive. Prejudiciul cauzat fondului forestier depășește 567 de mii de lei, iar valoarea masei lemnoase rezultate din aceste tăieri, la prețul de comercializare, se ridică la aproape 240 de mii de lei.

Mai mult, verificările au scos la iveală nereguli grave în evidențele contabile. Inspectorii de mediu au constatat lipsa a aproximativ 254 de metri cubi de masă lemnoasă, după ce datele din contabilitate au fost comparate cu cantitatea existentă fizic. În plus, au fost identificați 178 metri cubi de lemn care nu figurează deloc în evidențe.


Gravitatea situației este accentuată de suspiciunile că persoanele implicate ar fi încercat să distrugă probele. Inspectorii susțin că pe unele cioate ar fi fost incendiate cauciucuri, astfel încât focul să distrugă complet urmele tăierilor ilegale și să nu mai poată fi demonstrat că în acele locuri au existat copaci.

La rândul său, Agenția Moldsilva a precizat, într-un comunicat, că după finalizarea controlului și stabilirea exactă a prejudiciului cauzat fondului forestier va fi inițiată o anchetă internă. Totodată, instituția anunță intensificarea controalelor inopinate și a măsurilor de prevenire și combatere a corupției în domeniul silvic.

Ancheta este în desfășurare, iar autoritățile urmează să stabilească toate circumstanțele și persoanele responsabile pentru această gravă încălcare a legislației de mediu.




Citește mai departe

topul săptămânii