Moldova
Și-a găsit tatăl strangulat în garajul gospodăriei. Șocul trăit de un tânăr din Orhei
Și-a găsit tatăl strangulat în garajul gospodăriei. Un tânăr a avut parte de șocul vieții, după ce și-a găsit părintele fără suflare. Totul s-a întâmplat pe 6 februarie, în jurul orelor 22:00, când acesta a decis să-și viziteze tatăl. După cele văzute, tânărul a anunțat imediat poliția.
Potrivit informațiilor, feciorul a decis să-și viziteze la domiciliu părintele, deoarece nu răspundea la telefon. Ajungând în gospodărie, acesta l-a găsit pe tatăl său, care locuia singur, strangulat în garaj, cu un cablu electric.
La examinarea vizuală, leziuni pe suprafața corpului neînsuflețit nu au fost depistate. Cadavrul a fost îndreptat pentru efectuarea autopsiei, unde medicii se vor expune asupra cauzei exacte a decesului. Angajații poliției întreprind toate măsurile care se impun, în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor cazului tragic.
Moldova
Jaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați
Doi tineri, de 18 și 19 ani, originari din Chișinău și Ucraina, au fost reținuți de polițiștii din sectorul Rîșcani, fiind bănuiți de comiterea unui jaf într-un oficiu bancar din capitală.
Victima, o femeie de 61 de ani, a fost deposedată de aproximativ 51.000 de lei în timp ce se afla la bancă pentru a depune banii în contul personal.
Potrivit anchetei, suspecții ar fi acționat direct, după care au fugit de la fața locului cu un automobil. În urma acțiunilor operative, polițiștii au identificat și stopat mijlocul de transport, iar cei doi au fost reținuți. Asupra lor au fost găsiți aproximativ 27.000 de lei, restul sumei fiind, conform datelor preliminare, transferată către alte persoane. Cei doi tineri au fost plasați în arest pentru 30 de zile și riscă până la 7 ani de închisoare.
Moldova
Tânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului
Un pieton de 18 ani a ajuns la spital după ce a fost lovit de un automobil, sâmbătă seara, pe strada Calea Orheiului din Chișinău.
Potrivit Poliției Capitalei, accidentul s-a produs în timp ce tânărul traversa regulamentar strada, pe o trecere de pietoni nedirijată.
„Un automobil de marca Toyota, condus de o femeie de 28 de ani, a tamponat pietonul”, a declarat Svetlana Scripnic, ofițer de presă al Poliției Capitalei.
În urma impactului, victima a suferit traumatisme și a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale. Circumstanțele exacte ale accidentului sunt investigate de oamenii legii.
Moldova
Goană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova
„A pornit la drum cu curajul din pahar.” Un tânăr de 24 de ani a pus în pericol traficul, după ce a urcat beat la volanul unui Peugeot și a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor din Călărași.
Urmărirea a început în apropierea satului Rădeni și s-a încheiat la Cornova, unde mașina a fost blocată.
Testarea alcoolscopică a indicat 1,12 mg/l alcool în aerul expirat, o concentrație extrem de periculoasă.
Automobilul a fost ridicat la parcarea specială, iar șoferul a fost reținut pentru 72 de ore.
-
Moldova3 zile în urmăBărbat ucis cu o țeavă, la Ungheni. Suspectul, în vârstă de 34 de ani, găsit mort în podul casei
-
Moldova6 zile în urmăȘoferul care a fugit după tragedia de la Mihăileni, prins după 20 de zile. O tânără a murit, alta a supraviețuit
-
Moldova6 zile în urmăDoi moldoveni, reținuți la frontiera română. Unul era căutat pentru tentativă de omor, altul – pentru abuzarea unui minor
-
Moldova6 zile în urmăAccident violent cu o ambulanță la Moscovei. Șoferul vinovat a fugit și este căutat
-
Moldova3 zile în urmăAccident mortal la Florești. O femeie a murit pe loc, iar soțul ei s-a stins pe patul de spital
-
Moldova5 zile în urmăAccident grav, la Fundul Galbenei: Un camion s-a răsturnat, iar șoferul a fost transportat la spital.
-
Moldova3 zile în urmăGoană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova
-
Moldova5 zile în urmăTată, fiu, concubina și un apropiat de familie și-au transformat casa într-un „business” cu droguri pe Telegram
