Rețele de socializare

Moldova

Un avocat, condamnat definitiv la 3 ani de închisoare pentru trafic de influență

Curtea Supremă de Justiție a pronunțat o decizie irevocabilă într-o cauză penală diferită justiției de către Procuratura Anticorupție, ce vizează acțiunile unui avocat, Moraru Ion, care a pretins și primit bani pentru a influența persoanele publice din cadrul Procuraturii Cimișlia şi a Judecătoriei Cimișlia, personal cât și prin intermediul soției sale care exercita funcția de judecător, în vederea obținerii unei soluții pozitive.

Publicat

Conform sentinței, de către organul de urmărire penală, avocatul a fost învinuit de trafic de influență, conform art. 326 alin. (3) lit. a) Cod penal, precum că, în perioada de timp februarie 2014 – martie 2015, a pretins și a primit bani în cuantum de 10 000 euro pentru a influența persoanele publice din cadrul Procuraturii Cimișlia şi a Judecătoriei Cimișlia în vederea obținerii unei soluții pozitive pe o cauza penală.  Pe 24 martie 2015, avocatul a primit suma de 10 000 euro în vederea realizării influenței promise anterior, iar în vederea camuflării intențiilor sale criminale şi acordării unui aspect legal a acțiunilor sale, a înmânat un presupus contract de asistenta juridică fără a elibera o copie şi fără a elibera un bon de plată din chitanțiere, acțiuni care se execută imediat, fapt care atestă suplimentar fictivitatea acestor acțiuni.
Prin sentința Judecătoriei Centru din 22 septembrie 2016, avocatul a fost achitat pe motiv că, faptele acestuia nu întrunesc elementele infracțiunilor incriminate.  Procurorul a contestat cu apel sentința.
Prin decizia Colegiului penal al Curții de Apel Bălți din 21 noiembrie 2018, apelul procurorului a fost admis, și avocatul a fost recunoscut vinovat de săvârșirea infracțiunii și i s-a stabilit pedeapsa sub formă de 4 ani închisoare.  În baza art. 90 Cod penal, executarea pedepsei închisorii s-a suspendat condiționat pe o perioadă de probațiune de 2 ani.  Procurorul a declarat recurs, solicitând casarea parțială a deciziei instanței de apel, doar în partea aplicării art. 90 Cod penal, cu condamnarea inculpatului la pedeapsa închisorii de 4 ani cu executare în penitenciar de tip semiînchis.
Prin decizia Curții Supreme de Justiție din 02 februarie 2023, avocatul a fost condamnat de trafic de influență în baza art. 326 alin. (3) lit. a) Cod penal, la pedeapsă sub formă de închisoare pe un termen de 3 ani, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip semiînchis.


Advertisement

Moldova

Minor tamponat de mașină: Băiatul de 7 ani se deplasa cu bicicleta în momentul în care a fost lovit de un automobil.

Un copil a ajuns la spital, după ce a fost implicat într-un accident rutier produs în satul Cărpineni, raionul Hîncești.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare, incidentul a avut loc în seara zilei de 4 mai, în jurul orei 17:30, după ce poliția a fost alertată despre producerea accidentului. Ajunși la fața locului, oamenii legii au stabilit că un bărbat de 40 de ani, aflat la volanul unui automobil, ar fi lovit o bicicletă condusă de un minor de 7 ani.

Conform datelor preliminare, copilul se deplasa în aceeași direcție cu vehiculul, pe traseul în direcția satului Negrea, iar impactul s-ar fi produs în circumstanțe care urmează a fi clarificate. Un martor susține că, înainte de coliziune, minorul ar fi întors capul spre mașină și s-ar fi deplasat în direcția acesteia.

În urma impactului, copilul a suferit traumatisme și a fost găsit la pământ, fiind preluat de un echipaj medical și transportat de urgență la Spitalul Raional Hîncești pentru îngrijiri medicale.


Șoferul a fost testat alcoolscopic, rezultatul fiind negativ.

Poliția a inițiat o anchetă pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului, inclusiv modul în care s-a produs impactul și eventualele responsabilități.


Citește mai departe

Moldova

La un pas de tragedie: Doi minori ar fi pătruns ilegal într-o instalație electrică de înaltă tensiune.

Doi minori au fost la un pas de tragedie, după ce au pătruns ilegal într-o instalație electrică de înaltă tensiune din municipiul Chișinău.

Publicat

Incidentul s-a produs în după-amiaza zilei de 2 mai, în jurul orei 17:00. Potrivit informațiilor publicate pe o rețea de socializare de către reprezentanții companiei oficiale de distribuție a energiei electrice, aceștia au reușit să intre pe teritoriul îngrădit al unei stații electrice de transformare și chiar s-au urcat pe acoperișul clădirii, expunându-se unor riscuri extreme.

Pătrunderea neautorizată a fost detectată de sistemele de securitate, iar semnalul de alertă a fost transmis imediat serviciului de pază. Intervenția rapidă a agenților de pază privată a făcut posibilă reținerea minorilor înainte ca aceștia să ajungă în contact cu instalațiile electrice, prevenind astfel o posibilă tragedie.

Cazul a fost documentat de poliție, care urmează să stabilească toate circumstanțele producerii incidentului.


Ditribuitorul oficial avertizează că accesul în astfel de zone este strict interzis și extrem de periculos. Instalațiile de înaltă tensiune pot provoca electrocutări, arsuri grave, căderi de la înălțime sau chiar deces, iar pericolul nu este întotdeauna vizibil.

Autoritățile fac apel către părinți, tutori și cadre didactice să discute cu copiii despre riscurile majore și să le explice că aceste obiective nu sunt locuri de joacă sau explorare.

Totodată, cetățenii sunt îndemnați să evite apropierea de instalațiile electrice, să nu încerce să le acceseze și să nu atingă cabluri sau echipamente deteriorate, pentru a preveni incidente grave.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Băuți sau fără permis: Mai mulți șoferi, documentați, după ce au încălcat grav regulile de circulație.

Mai mulți șoferi au fost documentați de oamenii legii, după ce au încălcat grav regulile de circulație în diferite localități din țară, fiind depistați în stare de ebrietate, fără permis sau implicați în incidente rutiere.

Publicat

În raionul Strășeni, un bărbat de 40 de ani a fost stopat în localitatea Pănășești, prezentând semne evidente de ebrietate. Acesta a refuzat atât testarea alcoolscopică, cât și prelevarea probelor biologice, fapt pentru care pe numele său a fost inițiată o cauză penală. Bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore.

Tot în același raion, în localitatea Rădeni, un alt bărbat de 40 de ani, fără permis de conducere, a urcat la volanul unui ATV și a tamponat un automobil parcat. Testarea a arătat o concentrație de 0,98 mg/l alcool în aerul expirat.


De asemenea, un caz grav a fost înregistrat în localitatea Bardar, raionul Ialoveni. Un tânăr de 26 de ani, originar din raionul Șoldănești, a fost stopat în timp ce conducea neuniform, fără a deține permis de conducere. Testarea a indicat o concentrație de 1,04 mg/l alcool în aerul expirat. Autoturismul a fost ridicat, iar pe numele acestuia a fost inițiat un dosar penal. Conform legislației, acesta riscă până la un an de închisoare, muncă neremunerată în folosul comunității sau amendă de până la 40.000 de lei.


Abateri similare au fost înregistrate și în raionul Orhei, unde polițiștii au depistat mai mulți șoferi în stare de ebrietate. O femeie de 28 de ani conducea cu 1,13 mg/l alcool în aerul expirat, iar un bărbat de 52 de ani avea 1,08 mg/l. Alte două persoane au fost prinse la ghidonul unor motocultoare, cu 0,58 mg/l și 0,33 mg/l alcool.


Totodată, polițiștii au documentat mai multe cazuri de conducere fără permis, inclusiv un bărbat de 33 de ani, un tânăr de 25 de ani pe ATV, un alt tânăr de 23 de ani pe motocicletă fără echipament de protecție, dar și un bărbat de 59 de ani care conducea o motocicletă neînmatriculată.

Grav este faptul că în trafic au fost depistați și minori. În municipiul Orhei, un adolescent de 15 ani a fost prins la ghidonul unei motociclete, iar un alt minor de 17 ani se afla la volanul unui automobil.


Un alt caz a fost înregistrat în municipiul Bălți, pe strada Decebal, unde un echipaj mixt de carabinieri și polițiști a stopat un automobil care se deplasa haotic, punând în pericol traficul. La volan se afla un bărbat în stare de ebrietate, iar testarea a indicat 0,66 mg/l alcool în aerul expirat. Acesta a fost înlăturat de la conducere, iar mașina a fost evacuată la parcarea specială.

În toate cazurile, mijloacele de transport au fost ridicate, iar persoanele vizate sunt cercetate conform legislației. Oamenii legii atrag atenția că astfel de abateri reprezintă un risc major pentru siguranța rutieră și pot avea consecințe grave.

Citește mai departe

topul săptămânii