Moldova
PCCOCS, la finalul interimatului procurorului-șef Sergiu RUSSU: Echipa procuraturii specializate a demonstrat eforturi sporite pe mai multe segmente
La finalul perioadei de exercitare a funcției de procuror-șef al Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) de către Sergiu Russu, începând din octombrie 2021, instituția face publică o sinteză în dinamică a eforturilor procurorilor specializați, pe segmentele exercitării și conducerii urmăririi penale, precum și la nivel de aplicare a sechestrelor, în 2022.
Totodată trebuie menționat că, în perioada anului 2022, instituția a făcut față provocărilor pe domeniul de competență în ceea ce privește războiul din Ucraina, dar și în privința așa numitului război hibrid.
În această perioadă, au fost finalizate cauze penale de rezonanță socială și complexitate sporită, care au fost reflectate în comunicate de presă. Pot fi subliniate cauze precum cele denumite generic „CFM,” „Direcția nr. 5,” „Patron,” „Borman,” dosare complexe de contrabandă cu bunuri accizate și altele prezentate în timp prin comunicate de presă.
Astfel, dacă pe segmentul pornirii dosarelor penale, în 2021, la nivel de exercitare și conducere a urmăririi penale au fost 151 și respectiv 649 dosare, în 2022 au fost inițiate 172 cauze direct de PCCOCS și 850 cauze pornite s-au aflat în gestiunea acesteia.
Cauzele penale trimise în judecată, la nivel de conducere a urmăririi penale, în 2021 au fost 153 la număr, iar în 2022 – 256 dosare.
La apectele de indicatori calitativi ar putea fi remarcate sechestrele aplicate, care la nivel de exercitare a urmăririi penale, în 2021 au cifrat peste 19,5 milioane lei, în comparație cu aproape 124 milioane lei în 2022.
La nivel conducere a urmăririi penale, procurorii au aplicat sechestre în valoare de 66 milioane lei, în comparație cu 16 milioane lei în 2021.
În continuare, până la finalizarea concursului anunțat de către Consiliul Superior al Procurorilor pentru funcția de procuror-șef PCCOCS, interimatul acestei funcții urmează să fie asigurat de către dl Victor Furtună, care anterior a fost numit de Consiliu în funcția de adjunct al procurorului-șef interimar al instituției.
Moldova
Incendiu în capitală: foc în bucătăria unui restaurant de pe strada Trandafirilor
Un incendiu a izbucnit în municipiul Chișinău, pe strada Trandafirilor 13, în bucătăria unui restaurant situat într-un bloc de locuințe din sectorul Botanica.
Potrivit informațiilor preliminare, focul a afectat bunurile materiale dintr-o încăpere auxiliară a localului, cu o suprafață de aproximativ 6 metri pătrați.
La fața locului au intervenit cinci echipaje de pompieri. Din fericire, victime nu au fost înregistrate. Cauza incendiului a fost stabilită ca fiind un scurtcircuit produs la coșul de evacuare a fumului.
Incidentul a fost intens discutat pe rețelele sociale, unde locatarii din zonă susțin că pizzeria ar activa de mai mulți ani în bloc, în pofida nemulțumirilor acestora. Circumstanțele complete ale cazului urmează să fie clarificate.
Moldova
Pericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar
Conducătorii auto avertizează că drumul dintre Gura Camencii și Soroca este extrem de alunecos și pune în pericol circulația.
Potrivit șoferilor, material antiderapant a fost împrăștiat doar până la sensul giratoriu din Gura Camencii, iar mai departe carosabilul este „ca gheața”.
Prin urmare, în zonă s-au format ambuteiaje, iar unele vehicule au derapat și au ajuns pe acostament, avariate!
Autoritățile sunt îndemnate să intervină, iar șoferii – să circule cu mare prudență.
Moldova
Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei
Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.
Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.
Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.
Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.
-
Moldova22 de ore în urmăPericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar
-
Diaspora3 zile în urmăCrimă șocantă în Italia: un moldovean a înjunghiat mortal un barman, totul a durat patru minute
-
Moldova3 zile în urmăGoană nebună la intrarea în Ialoveni: depășiri pe contrasens și pe acostament, surprinse pe video
-
Moldova5 zile în urmăJaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați
-
Moldova5 zile în urmăTânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului
-
Diaspora4 zile în urmăO moldoveancă executa ilegal operații estetice în Italia, deși nici măcar nu vorbea limba. Femeie carabinier sub acoperire pentru a o prinde
-
Moldova3 zile în urmăBeat și violent: a încercat să ia arma unui polițist și a ajuns la închisoare
-
Moldova4 zile în urmăFocuri de arme la Căpriana! Ținta – un inspector al Gărzii Naționale
