Moldova
Juristă reținută pentru 72 de ore: A prejudiciat Compania Națională de Asigurări în Medicină cu 100.000 de lei
O juristă a Agenției teritoriale Sud a Companiei Naționale de Asigurări în Medicină este suspectată de abuz în serviciu. Procurorii și ofițerii anticorupție au descins în data de 23 noiembrie cu percheziții acasă și în biroul suspectei, iar în rezultat aceasta a fost reținut pentru 72 de ore.
Potrivit oamenilor legii, ea este suspectată că de comun acord cu factori de decizie ai Agenției, însușea mijloacele financiare destinate achitării primelor de asigurare obligatorie și penalităților de întârziere. Sumele erau achitate de către administratorii întreprinderilor individuale și gospodăriilor țărănești, urmare a emiterii ordonanțelor judecătorești în privința acestora, cu privire la încasarea plăților.
Banii erau încasați de jurista Agenției, atât personal, în numerar, cât și în contul său curent la una din băncile din Cahul.
În cadrul cazurilor documentate, a fost stabilit un prejudiciu de peste 100.000 lei, bani ce urmau să ajungă în bugetul CNAM. Femeia își va petrece următoarele 72 de ore în izolatorul Inspectoratului de poliție Cahul.
Totodată, soțul ei, care este avocat a fost escortat la CNA, pentru audieri, fiind suspectat de complicitate la săvârșirea infracțiunii.
Investigațiile continuă.
Moldova
Crimă șocantă la Nisporeni: O adolescentă de 19 ani și mama ei, omorâte cu bestialitate de către o rudă
Polițiștii din Nisporeni au fost sesizați ieri de o persoană care a anunțat că, într-o gospodărie din oraș, a descoperit cadavrul unei tinere strangulate.
La fața locului, oamenii legii au găsit, în locuință, cadavrul unei femei de 42 de ani, cu o plagă la nivelul gâtului. În curtea gospodăriei a fost depistat și corpul neînsuflețit al fiicei acesteia, în vârstă de 19 ani.
În urma măsurilor speciale de investigație și a expertizei laboratorului criminalistic din cadrul CTCEJ s-a stabilit că ambele victime au fost omorâte.
Polițiștii au inițiat o cauză penală pentru omor, iar în urma măsurilor operative întreprinse, a fost identificat și reținut un bărbat de 48 de ani, rudă a victimelor, suspectat de comiterea crimelor.
Primele cercetări indică faptul că suspectul ar fi acționat din răzbunare și a încercat să însceneze suicidul fiicei pentru a ascunde urmele.
La moment, polițiștii efectuează acțiuni de urmărire penală pentru stabilirea tuturor circumstanțelor. Bărbatul urmează să fie reținut pentru 72 de ore.
Conform legislației în vigoare persoana culpabilă de asemenea infracțiune riscă închisoare de la 15 la 20 ani sau detențiune pe viață.
Moldova
Val de rețineri pentru droguri în Chișinău: tânăr prins cu 300.000 lei în „sare”, iar alte 18 cazuri depistate în toate sectoarele capitalei
Polițiștii din Chișinău au desfășurat în ultima perioadă o amplă operațiune antidrog, soldată cu zeci de rețineri și capturi importante. Cea mai gravă descoperire vizează un tânăr de 23 de ani, prins în flagrant în timp ce ascundea pachețele cu PVP într-un parc din sectorul Buiucani.
În total, oamenii legii au ridicat de la el 90 de pachețele cu droguri, iar la perchezițiile de acasă – încă 153 de pachețele și aproximativ 350 de grame de substanță neambalată, alături de cântare electronice și materiale pentru porționare. Valoarea totală: aproximativ 300.000 de lei. Tânărul, care acționa prin Telegram, a fost reținut pentru 72 de ore.
În același timp, Batalionul de Patrulare și Reacționare Operativă a documentat 18 cazuri separate de deținere și distribuire de droguri în toate sectoarele Chișinăului. Pe lângă adulți, printre cei depistați se află și minori de 15, 16 și 17 ani.
• În sectorul Centru, trei bărbați cu vârste între 29 și 34 de ani au fost găsiți cu PVP și mefedronă, unii având și dispozitive pentru consum.
• La Botanica, un tânăr de 24 de ani și un bărbat de 29 de ani aveau PVP, iar doi minori de 17 ani – marijuana.
• În Buiucani, polițiștii au ridicat marijuana de la un minor de 16 ani și PVP de la un bărbat de 32 de ani.
• În sectorul Rîșcani au fost documentate cinci cazuri: un minor de 16 ani cu marijuana, un tânăr de 24 de ani cu hașiș, doi bărbați de 23 și 38 de ani cu mefedronă și un bărbat de 32 de ani cu PVP.
• La Ciocana, polițiștii au ridicat două pachețele cu hașiș de la un tânăr de 24 de ani, nouă pachețele cu PVP de la un bărbat de 43 de ani, șase pachețele cu PVP de la doi minori de 15 ani, și 25 de pachețele cu marijuana de la un bărbat de 36 de ani.
Toți cei implicați sunt cercetați conform legii. Poliția anunță că acțiunile de combatere a distribuției drogurilor vor continua în capitală.
Moldova
Moldovean oprit la granița română: În camionul său au fost găsite componente de armament
Alertă la graniţa moldo-română după ce un camion care ar avea muniție de război a fost oprit când încerca să intre în România pe la vama Albiţa.
Transportul ar fi urmat să ajungă în Israel, au declarat surse pentru Antena 3 CNN.
În jurul orei 1.30, un cetățean din Republica Moldova a ajuns la graniță, conducând un camion cu o remorcă de tip container, pe care se aflau „elemente metalice”, conform declarațiilor acestora la vamă. Vameșii au oprit camionul, l-au scanat și a reieșit că în camion se aflau componente care puteau fi inclusiv lansatoare de rachete, potrivit surselor citate.
Camionul a fost sigilat, urmează ca la fața locului să vină echipaje de la Arme și Muniții, ca să inventarieze marfa. Sursele au adăugat că șoferul ar fi declarat că armamentul urma să ajungă în Israel.
Șoferul a fost pus sub observare de forțele de ordine până când toată marfa va fi inventariată.
Serviciul Vamal al RM a reacționat după ce în presa română au apărut informații despre camionul încărcat cu componente de armament
„Serviciul Vamal anunță că suspiciunile privind camionul verificat la punctul Leușeni–Albița au fost semnalate inițial de un funcționar vamal moldovean, iar scanarea a fost efectuată de partea română, conform procedurilor. Cazul este acum în investigare, iar instituția oferă tot suportul organelor responsabile, fără a divulga detalii suplimentare în timpul anchetei”, se arată în mesajul instituției.
-
Moldova14 ore în urmăGrav accident, soldat cu moartea unei tinere de 23 de ani, la Rîșcani. Alta a ajuns la spital, iar șoferul – de negăsit
-
Moldova12 ore în urmăCrimă șocantă la Nisporeni: O adolescentă de 19 ani și mama ei, omorâte cu bestialitate de către o rudă
-
Moldova3 zile în urmăCu autospeciala în gard: O mașină a poliției de frontieră, implicată într-un accident, la Fălești.
-
Moldova6 zile în urmăDoi bărbați din Dondușeni, reținuți pentru trafic de persoane: victime bătute, umilite și obligate să muncească, un bărbat ajungând la suicid
-
Moldova15 ore în urmăSpeluncă de droguri descoperită la Botanica: un apartament plin cu consumatori, dispozitive și pachețele cu „sare”
-
Moldova2 zile în urmăSkoda trece la roșu și lovește violent un Volvo în centrul Capitalei — momentul impactului, surprins video
-
Moldova6 zile în urmăTânără șantajată să-și predea mașina: trei bărbați, printre care doi români, reținuți la Buiucani
-
Diaspora3 zile în urmăMomentul în care un șofer moldovean scapăTIR-ul de sub control pe o autostradă din Cehia. Camionagiul riscă pedeapsa cu închisoarea
