Moldova
Decizie CEDO în cazul violurilor de la Internatul Psihoneurologic din Bălţi: Guvernul va plăti 80.000 euro
Trei femei, rezidente ale Internatului Psihoneurologic din Bălţi, vor primi despăgubiri de 80.000 de euro pentru că au fost impuse să avorteze de către unul din medicii care le-a violat în repetate rânduri.
Decizia a fost luată marţi de către Curtea Europeană a Drepturilor Omului, transmite Anticorupție.md.
Instanţa europeană a constatat:
– violarea Articolului 3, sub aspect material, interdicția unui tratament inuman sau degradant, în ceea ce privește protecție legală inadecvată a integrității psihice a femeilor cu dizabilități intelectuale, avorturi forțate ale reclamantelor, contracepția impusă;
– violarea Articolului 3, sub aspect procedural, obligația de a realiza o investigație eficientă în ceea ce privește cele trei reclamante.
CEDO a constatat că autoritățile moldoveneşti au eșuat să realizeze o investigație eficientă a plângerilor reclamantelor privind rele-tratamente, în pofida faptului re-deschiderii procedurilor de 4 ori, urmare a plângerilor acestora. Investigația nu a ținut cont de vulnerabilitatea lor ca femei cu dizabilitate intelectuală expusă abuzului sexual în context instituțional. Curtea Europeană a constatat că legislația penală a Republicii Moldova nu prevede protecție efectivă împotriva unor atare intervenții medicale invazive,realizate fără consimțământul pacientelor
PUBLICITATE
Decizia de marţi a CEDO este o consecinţă a violurilor repetate a beneficiarelor de la Internatul Psihoneurologic din Bălţi pe parcursul mai multor ani.
Medicul care a violat cel puțin 16 paciente ale nternatului Psihoneurologic din Bălți, Stanislav Florea, a fost condamnat irevocabil, în 2019, la 15 ani de închisoare. Potrivit sentinței, Florea va trebui să achite victimelor despăgubiri între 50 și 80 de mii de lei.
Fărădelegile comise de medicul Florea la instituția unde lucra, au fost depistate în februarie 2013, când o pacientă a reușit să sune la poliție și să reclame că a fost violată. Expertizele au confirmat violul. Pe acest caz a fost pornită urmărirea penală, iar oamenii legii au identificat încă 15 victime care au fost violate de Florea. Unele dintre ele au rămas însărcinate, iar abuzatorul le-a impus să avorteze.
Femeile au povestit în instanță despre umilințele la care au fost supuse de Florea, cum au fost bătute dacă refuzau să întrețină cu el raporturi sexuale, cum au fost amenințate să nu vorbească despre cele întâmplate.
Stanislav Florea a pledat nevinovat. El a declarat în instanță că este impotent și nu putea să întrețină relații sexuale.
În 2016, Judecătoria Bălți l-a condamnat pe Stanislav Florea la 13 ani de închisoare. Medicul a fost însă lăsat în libertate până la decizia instanței de apel. În martie 2019, Curtea de Apel Bălți i-a mărit lui Florea cu doi ani termenul de detenție și a dispus ca victimelor să le fie alocate despăgubiri morale. Învinuitul a fost încătușat în sala de judecată și dus în penitenciar.
Stanislav Florea a lucrat, timp de 27 de ani, în Internatul Psihoneurologic din Bălți și a demisionat când pe numele său a fost pornită urmărirea penală.
Moldova
10,7 tone de margarină toxică, distruse de ANSA: nivelul contaminanților depășea norma de aproape trei ori
ANSA a nimicit un lot uriaș de 10 720 kg de margarină după ce testele au arătat depășiri masive ale contaminanților 3-MCPD și ale esterilor grași: în total 8600 µg/kg, față de limita admisă de 2500 µg/kg, adică de aproape 4 ori mai mult decât norma.
Lotul neconform a fost pus sub reținere oficială și trimis la o fabrică de prelucrare a uleiurilor uzate, unde produsul a fost neutralizat astfel încât să nu mai poată fi utilizat în alimentație. Inspectorii ANSA au monitorizat întreg procesul, iar cazul ridică semne grave privind siguranța grăsimilor vegetale rafinate.
De reținut: margarina cu depășiri ale contaminantului 3-MCPD nu poate fi folosită în alimente și nu se admite amestecarea ei cu alte uleiuri conforme.
Moldova
Escrocherii din penitenciar: Nouă deținuți furau conturi de WhatsApp și cereau bani din numele victimelor
Poliția Capitalei a dat peste o schemă de escrocherii care pornea chiar din spatele gratiilor. Nouă deținuți, cu vârste între 23 și 35 de ani, sunt bănuiți că au pus la punct o rețea prin care furau accesul la conturile de WhatsApp ale unor persoane, apoi cereau bani de la rudele acestora, sub pretexte urgente.
În doar câteva episoade identificate până acum, prejudiciul depășește 270.000 de lei. Banii ajungeau pe cardurile unor complici aflați în libertate, care redistribuiau sumele pentru a ascunde urma tranzacțiilor.
Schema a ieșit la iveală după percheziții în Penitenciarele nr. 13 și 18, unde au fost găsite telefoane mobile folosite ilegal, cartele SIM, carduri bancare și notițe cu rol în organizarea fraudei.
Cei nouă deținuți sunt cercetați penal, iar dacă vinovăția le va fi demonstrată, ar putea primi până la 8 ani în plus de închisoare. Ancheta continuă, iar polițiștii verifică dacă gruparea a fost implicată și în alte cazuri similare.
Moldova
Vin moldovenesc vândut ca „armenesc și georgian”, exportat în SUA. Patru companii și șase persoane – trimise în judecată
Patru companii din Moldova și șase persoane au fost trimise în judecată pentru contrabandă cu vinuri spre Statele Unite ale Americii de peste 3.600.000 lei, în anii 2021-2023.
Cele șase persoane cu vârste cuprinse între 33 și 60 de ani au rol de fondatori, administratori și angajați în diverse funcții ai companiilor în care lucrează. Aceștia au creat o schemă prin care cumpărătorii celor zeci de mii de sticle de vin exportate în SUA din Moldova ar fi fost înșelați că acestea ar fi fost produse în Armenia din „suc din rodii pur 100%” și vin demi-dulce în Georgia. Mai exact, companiile și-ar fi partajat rolurile de machetare și tipărire a etichetelor false, de fabricare a cutiilor pentru sticle, de cumpărare a dopurilor pentru sticle, termocapsulelor și a sacilor decorativi (inclusiv din velvet) pentru ambalarea sticlelor.
Potrivit Codului penal, schema de contrabandă comisă în aceste împrejurări se pedepsește cu închisoare de la 4 la 10 ani, iar companiile ar risca amendă de la 400.000 lei la 600.000 lei cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitate. Totuși, până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești finale, persoanele beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.
-
Moldova2 zile în urmăȘoferul care a fugit după tragedia de la Mihăileni, prins după 20 de zile. O tânără a murit, alta a supraviețuit
-
Moldova3 zile în urmăIncident grav la frontiera Lopatnic. Un polițist de frontieră și-a tras din întâmplare un glonț din arma din dotare
-
Moldova3 zile în urmăBărbat din raionul Anenii Noi, reținut pentru uciderea mamei sale de 81 de ani
-
Moldova6 zile în urmă/ÎN CĂUTARE/ Căutată cu disperare de rude: Tânăra care apare în imagini a plecat de acasă și nu s-a mai întors.
-
Moldova2 zile în urmăDoi moldoveni, reținuți la frontiera română. Unul era căutat pentru tentativă de omor, altul – pentru abuzarea unui minor
-
Moldova2 zile în urmăAccident violent cu o ambulanță la Moscovei. Șoferul vinovat a fugit și este căutat
-
Moldova6 zile în urmăAu omorât un consătean, apoi au dat foc cadavrului. Un minor și un tânăr de 26 de ani, reținuți
-
Moldova3 zile în urmăTânăra dispărută în Chișinău, găsită moartă într-o fâșie forestieră din apropierea șoselei Balcani
