Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Șase persoane, inclusiv un polițist de frontieră, reținute pentru organizarea migraţiei ilegale. Luau până la 11.000 de dolari de la fiecare client

Polițiștii și procurorii PCCOCS au destructurat un grup infracțional din nordul țării, specializat în transportarea ilegală a cetățenilor din Ucraina în Moldova, pentru a ajunge în UE, contra sumelor care variau între 4000-11000 dolari americani.

Publicat

În speță, cei șase suspecți cu vârstele cuprinse între 32 și 54 ani, originari din nordul țării, au acționat în acest scop infracțional din februarie 2022 până în prezent, timp în care se aflau atât în Moldova, cât și în Ucraina. Mai exact, aceștia creau condiții în vederea organizării intrării în Moldova, tranzitării și cazării în diferite locații din țară.

Migranții din Ucraina traversau ilegal râul Nistru cu barca, iar angajații Poliției de Frontieră le aplicau ștampila de intrare în Moldova

În cadrul acțiunilor întreprinse, oamenii legii au stabilit că din grupul infracțional fac parte atât moldoveni, cât și ucraineni și era organizat pe paliere. O parte dintre suspecți aveau rolul de a identifica ucraineni, care aveau intenția de a părăsi hotarele Ucrainei spre UE. Însă, din cauza situației din regiune, li se propunea traversarea ilegală a hotarelor dintre Ucraina și Republica Moldova.


Persoanele erau preluate de către suspecți din diferite localități de pe teritoriul Ucrainei și aduși într-o locație comună, în apropierea râului Nistru. Aceștia erau urcați într-o barcă, unde erau însoțiți de un membru al grupului, traversând ilegal hotarul, ulterior ajungând în Moldova. Aici imigranții erau preluați de alți complici moldoveni și transportați în localitățile din partea de nord a țării, unde erau cazați pe un termen nedeterminat. După care, prin intermediul angajaților Poliției de Frontieră, cetățenilor ucraineni în pașaport li se aplica ștampila de intrare în Moldova, pentru a evita impedimente la traversarea frontierei către statele Uniunii Europene.

Percheziții și șase persoane reținute

Ca urmare a documentării și acumulării probatoriului, grupul de investigație și urmărire penală au descins cu percheziții la domiciliile și în transportul suspecților, unde au fost depistate și ridicate trei automobile destinate transportării imigranților, telefoane mobile, 12.000 EUR și un pistol pneumatic.


De asemenea, au fost reținute șase persoane, printre care o angajată a Inspectoratului General al Poliției de Frontieră.

Acțiunile de documentare și reținere au fost desfășurate de ofițerii de investigație ai Direcției investigații criminalitate organizată a INI, în comun cu angajații Direcției urmărire penală a IGPF, sub conducerea procurorilor PCCOCS, cu suportul angajaților BPDS „Fulger”, precum și cu participarea a doi specialiști din cadrul Europol și a unui angajat al DCPI a IGP.

Investigațiile continuă, în vederea deconspirării activității tuturor membrilor grupului infracțional și tragerii lor la răspundere penală, timp în care cei vizați se prevalează de prezumția nevinovăției, potrivit legii.


Advertisement

Moldova

/VIDEO/ Șantajat și deposedat de mașină: Patru bărbați, reținuți după ce un tânăr s-a plâns poliției că a fost amenințat cu arma.

Caz grav de șantaj la Hîncești, unde patru bărbați au fost reținuți după ce ar fi amenințat un tânăr cu arma și l-ar fi deposedat de automobil.

Publicat

Potrivit anchetatorilor, victima, un tânăr de 22 de ani, ar fi fost constrânsă de suspecți să achite o pretinsă datorie de 6.000 de euro. Profitând de faptul că acesta revenise recent de peste hotare și îi cunoștea, indivizii l-ar fi amenințat cu arma, încercând să obțină bani prin intimidare.

Întrucât tânărul nu dispunea de suma cerută, suspecții i-ar fi sustras automobilul, promițând că îl vor restitui doar după achitarea banilor. Victima a alertat poliția, iar oamenii legii au demarat imediat acțiuni speciale de investigație.

La data de 16 martie, cu sprijinul mascaților, au fost efectuate mai multe percheziții la domiciliile suspecților din raioanele Hîncești și Strășeni. În urma descinderilor, au fost ridicate probe importante pentru anchetă, inclusiv arme, muniții, substanțe suspecte a fi droguri și automobilul sustras.


Cei patru bărbați, cu vârste cuprinse între 25 și 34 de ani, au fost reținuți pentru 72 de ore.

Pe caz a fost inițiată o cauză penală, iar dacă vor fi găsiți vinovați, suspecții riscă pedepse cu închisoarea de la 7 la 10 ani. Ancheta continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea altor persoane implicate.


Citește mai departe

Moldova

Incendiu tragic în capitală: Un bărbat a decedat în propriul apartament, care a fost mistuit de foc.

Un incendiu puternic s-a produs în seara zilei de 17 martie într-un apartament din municipiul Chișinău, tragedia fiind soldată cu decesul proprietarului locuinței.

Publicat

Apelul la Serviciul național unic pentru apeluri de urgență 112 a fost recepționat în jurul orei 18:40. Potrivit informațiilor operative, flăcările au izbucnit într-un apartament situat pe strada Independenței, iar fumul dens se răspândea rapid în interiorul locuinței.

La fața locului au fost mobilizate de urgență mai multe echipaje de pompieri și salvatori, inclusiv din cadrul detașamentelor Botanica, Centru și Centrului Republican de Intervenție Operativă. Intervenția a fost una complexă, întrucât incendiul se manifesta cu intensitate în interiorul apartamentului, existând riscul extinderii focului și la alte locuințe din bloc.

În timpul operațiunii de stingere, pompierii au depistat în interiorul apartamentului proprietarul, un bărbat în vârstă de aproximativ 50 de ani, care se afla în stare inconștientă. Acesta a fost evacuat de urgență și predat echipajului de asistență medicală sosit la fața locului. Din păcate, în pofida manevrelor de resuscitare, medicii au fost nevoiți să constate decesul victimei.


În urma incendiului, bunurile materiale din interiorul apartamentului au fost distruse, iar locuința a suferit pagube considerabile. Din fericire, alte persoane nu au avut de suferit.

Pentru documentarea cazului și stabilirea tuturor circumstanțelor, la fața locului s-au deplasat și angajații Direcției situații excepționale a municipiului Chișinău, precum și polițiștii. Aceștia urmează să stabilească cauza exactă a izbucnirii incendiului, dar și valoarea prejudiciului material.

Cazul este în continuare investigat de organele competente, iar toate circumstanțele urmează să fie elucidate în cadrul anchetei. Autoritățile reamintesc cetățenilor importanța respectării regulilor de prevenire a incendiilor, în special în spațiile locative, pentru a evita producerea unor tragedii similare.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/Droguri pe bandă rulantă: O femeie a fost prinsă în timp ce plasa narcotice lângă un liceu, la Drochia.

O femeie de 57 de ani din Bălți a fost prinsă în flagrant, la Drochia, în timp ce plasa zeci de doze de droguri în ascunzișuri, chiar în apropierea unui liceu.

Publicat

Potrivit oamenilor legii, aceasta activa după o schemă bine pusă la punct: ascundea pliculețele cu droguri de tip alfa-PVP, cunoscute drept „sare”, folosind magneți, cu care le fixa de garduri, bănci sau alte suprafețe metalice. Ulterior, fotografia locul și transmitea coordonatele clienților.

În momentul reținerii, femeia avea asupra sa peste 35 de pliculețe cu substanțe interzise. Mai mult, în apartamentul acesteia din Bălți au fost găsiți peste 130 de magneți pregătiți pentru livrări.

Anchetatorii spun că suspecta nu acționa doar la Drochia, ci ar fi livrat droguri în mai multe raioane din nordul și centrul țării, printre care Edineț, Briceni, Râșcani, Soroca sau Ungheni.


Femeia a fost arestată preventiv pentru 30 de zile, iar investigațiile continuă pentru a stabili întreaga rețea și eventualii complici.

Între timp, într-un alt caz, la Edineț, polițiștii au prins un bărbat de 30 de ani chiar în timp ce ridica droguri dintr-un ascunziș, într-un parc din oraș. Alte șase persoane, cu vârste între 25 și 45 de ani, au fost documentate pentru consum de substanțe interzise.

În zonă au fost descoperite și mai multe dispozitive artizanale folosite pentru consum, ridicate pentru expertiză.


Oamenii legii anunță că acțiunile de combatere a traficului și consumului de droguri continuă.


Citește mai departe

topul săptămânii