Moldova
/VIDEO/ Pe trasee, aburiți de alcool: Numărul participanților la trafic prinși în stare de ebrietate este în creștere
Băutura, bat-o vina. Mai mulți șoferi și cicliști din diferite colțuri ale țării au fost depistați în această săptămână fiind în stare avansată de ebrietate la volan și respectiv ghidon.
Un caz recent a fost înregistrat de oamenii legii din Drochia în satul Maramonovca. Polițiștii au stopat un biciclist de 47 de ani care fiind supus alcooltestului s-a stabilit că avea o concentrație de alcool cu mult peste limita admisibilă.
Prin urmare bărbatul a fost sancționat cu amendă de 17 500 de lei. Paralel în capitală, un alt bărbat de 57 de ani a fost tras pe dreapta de ofițerii de patrulare, iar aparatul Drager a arătat o concentrație de 1,39 mg/l alcool în aerul expirat. Mașina i-a fost ridicată și dusă la parcarea specială, iar conducătorul auto documentat pentru șofatul în stare de ebrietate cu grad avansat. Responsabilii din cadrul Inspectoratului Național de Securitate Publică ne-au explicat care sunt pedepsele pentru șoferii care ce ar fi prinși băuți la volan.
Potrivit ofițerului de presă al INSP statisticile arată ca în primele 9 luni a acestui an a crescut cu peste 2% față de anul precedent, numărul șoferilor prinși conducând mijlocul de transport în stare de ebrietate.
În context, oamenii legii vin cu un apel care vizează nu doar persoanele care se hotărăsc să urce băuți la volan.
Potrivit Inspectoratului General al Poliției în primele 9 luni ale acestui an în Republica Moldova s-au produs aproape 100 de accidente rutiere cu implicarea șoferilor în stare de ebrietate. 16 persoane au decedat, iar peste 100 s-au ales cu diverse traumatisme.
Moldova
/VIDEO/ Escrocherii de milioane: Patru suspecți, reținuți pentru înșelăciune online.
Patru complici, cinci escrocherii și un prejudiciu de peste 4 milioane de lei. Polițiștii au destructurat activitatea ilegală a unui grup de persoane, implicat în escrocherii online. Conform forțelor de ordine, cei patru suspecți, cu vârste cuprinse între 18 și 51 de ani, sunt originari din municipiul Chișinău și raioanele Sîngerei și Orhei. Aceștia sunt bănuiți de comiterea a cel puțin cinci episoade de escrocherie prin intermediul unor platforme online de investiții.

Potrivit materialului anchetei, membrii grupului publicau anunțuri false pe rețelele de socializare, prin care promiteau câștiguri rapide din investiții pe platforme virtuale. Sub pretextul acestor investiții, suspecții convingeau victimele să le transfere sume considerabile de bani. Ulterior, aceștia preluau personal banii și îi converteau în monedă virtuală, folosind așa-numitele platforme de investiții.
Afacerea tenebră însă nu a supraviețuit mult timp, încît ofișerii de investigații au dat buzna în casele bănuiților.
În urma perchezițiilor efectuate la domiciliile suspecților, polițiștii au ridicat telefoane mobile și alte mijloace tehnice care conțin informații relevante despre transferurile bănești și comunicarea cu victimele.
Prin urmare, trei dintre bănuiți au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile, iar al patrulea este cercetat penal în stare de libertate. Dacă vinovăția acestora va fi demonstrată, ei riscă o pedeapsă cu închisoare de până la 10 ani.
Polițiștii continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele cazului, a identifica și alte persoane implicate, precum și pentru recuperarea integrală a prejudiciului cauzat.
Moldova
Percheziții și un nou suspect: Un fost angajat al Agenției Servicii Publice, reținut de CNA.
Percheziții, rețineri și un nou suspect în dosarul permiselor cumpărate din Călărași. Un fost angajat al Agenției Servicii Publice a fost reținut pentru 72 de ore de ofițerii Centrului Național Anticorupție, în comun cu procurorii municipiului Chișinău. Bărbatul este bănuit că ar fi implicat într-o amplă schemă de corupție la eliberarea permiselor de conducere. Acesta a fost plasat în izolatorul CNA.

Ancheta continuă cu acțiuni pe mai multe fronturi. În dimineața de 20 de octombrie, ofițerii anticorupție au efectuat noi percheziții în orașul Ungheni, de unde au fost ridicate documente și înscrisuri care ar putea demonstra implicarea mai multor persoane în schema infracțională.
Reamintim că, pe 15 octombrie, CNA a desfășurat peste 50 de percheziții în același dosar, în urma cărora trei persoane au fost reținute, iar două au fost ulterior arestate preventiv pentru 30 de zile. Una dintre ele se află în arest la domiciliu.
Potrivit materialelor cauzei, 53 de candidați pentru obținerea permisului de conducere, administratorul unei școli auto din Călărași, secretara instituției, trei examinatori, un instructor și fostul angajat al ASP sunt cercetați pentru corupere activă, pasivă și trafic de influență.
Schema ar fi funcționat astfel: suspecții ar fi cerut sume cuprinse între 500 și 700 de euro pentru a „garanta” promovarea examenelor teoretice și practice. În schimbul banilor, candidații ar fi obținut permisul fără a susține probele în mod real.
CNA și procurorii continuă acțiunile de urmărire penală pentru a identifica toate persoanele implicate și a destrăma întreaga rețea de corupție.
Moldova
Ceartă sângeroasă între frați: Un tânăr de 23 de ani ar fi fost înjunghiat cu un cuțit de fratele său geamăn.
Un tânăr se zbate între viață și moarte după ce ar fi fost înjunghiat de propriul frate. Totul s-a întâmplat în noaptea de 18 octombrie, într-un sat din raionul Criuleni. Potrivit poliției, doi frați gemeni, în vârstă de 23 de ani, s-ar fi luat la ceartă, iar disputa ar fi degenerat într-o altercație violentă.

În timpul conflictului, unul dintre ei ar fi fost înjunghiat de fratele său cu un obiect ascuțit, suferind mai multe plăgi în zona toracelui. Victima a fost transportată de urgență la Spitalul Raional Criuleni, unde medicii i-au acordat îngrijirile necesare.
Oamenii legii, alertați printr-un apel la 112, au intervenit rapid și au reușit să-l rețină pe presupusul agresor în aceeași localitate. Acesta urmează să fie cercetat penal pentru vătămare gravă a integrității corporale, conform legislației în vigoare.
Polițiștii, împreună cu procurorii, continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs incidentul.
-
Moldova4 ore în urmă
Ceartă sângeroasă între frați: Un tânăr de 23 de ani ar fi fost înjunghiat cu un cuțit de fratele său geamăn.
-
Moldova4 ore în urmă
Sfârșit nefast pentru un motociclist: Un tânăr de 19 ani a murit după ce a ajuns cu motocicleta într-un gard, la Călărași
-
Moldova3 ore în urmă
Percheziții și un nou suspect: Un fost angajat al Agenției Servicii Publice, reținut de CNA.
-
Moldova4 ore în urmă
Tragedie pe un drum din Bălți: O femeie de 81 de ani a fost izbită mortal de o mașină.
-
Moldova2 ore în urmă
/VIDEO/ Escrocherii de milioane: Patru suspecți, reținuți pentru înșelăciune online.