Rețele de socializare

Moldova

Un moldovean, condamnat pe viață pentru viol și tentativă de omor, în Marea Britanie: Anterior a făcut pușcărie pentru că și-a ucis iubita

Un moldovean a primit o pedeapsă cu închisoare pe viață, după ce a violat și bătut o femeie în Marea Britanie. Bărbatul a fost condamnat anterior pentru omorul iubitei sale de 19 ani în R. Moldova.

Publicat

Sergiu Boianjiu, care a venit în Marea Britanie după ce a ispășit 10 ani pentru uciderea iubitei sale, a fost surprins de camerele de supraveghere în februarie, când a violat și a lovit repetat o femeie în Northamptonshire, scrie Unimedia.info.

Imaginile recuperate de poliție l-au arătat pe Boianjiu, care credea că a ucis femeia, părăsind locul pentru a căuta unde să ascundă trupul victimei. Pe imaginile camerelor de supraveghere apare și femeia grav rănită, pe care Boianjiu a vrut să o „elimine” ca potențial martor, fiind descoperită de un trecător, după ce a stat câteva ore întinsă în ploaie și frig.

Potrivit juraților, Boianjiu, în vârstă de 38 de ani, și-a premeditat cu atenție acțiunile, încercând să ascundă infracțiunea, căutând dovezi care l-ar putea incrimina.


În ciuda faptului că avocații lui Boianjiu au încercat să îi împiedice pe jurați să descopere orice detaliu despre crimele sale anterioare, ulterior s-a aflat că acesta a fost găsit vinovat de furtul dintr-o școală și de omorul intenționat al unei tinere, în vârstă de 19 ani, în 2002.


Advertisement

Moldova

Carambol la Ialoveni: Patru mașini au fost implicate într-un accident violent.

Trafic dat peste cap, în după-amiază zilei de 6 iunie, la intrarea în orașul Ialoveni, după ce patru mașini au fost implicate într-un accident rutier.

Publicat

Totul s-a întâmplat în jurul orei 13:00. Potrivit informațiilor preliminare, un șofer de 69 de ani, care intenționa să vireze din oraș spre Hîncești, nu s-ar fi asigurat la schimbarea direcției. În urma manevrei, a fost lovit de un alt autoturism condus de un tânăr de 22 de ani, care circula regulamentar spre Chișinău.
Impactul a fost atât de puternic, încât una dintre mașini a fost proiectată în parapetul de pe mijlocul drumului. Cioburile și bucăți din caroserie au avariat alte două vehicule aflate în apropiere.
Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită. Ambii șoferi au fost testați cu aparatul alcooltest, iar rezultatele au fost negative.
Poliția investighează cazul pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului. Circulația în zonă a fost îngreunată zeci de minute.


Citește mai departe

Moldova

Tragedie greu de imaginat: Un copil de doi ani a murit strivit de aragaz, la Drochia.

Caz dramatic într-o gospodărie din raionul Drochia. Un băiețel de doar doi ani și-a pierdut viața, după ce un aragaz s-a prăbușit peste el.

Publicat

Totul s-a întâmplat în timp ce micuțul se afla acasă împreună cu familia. Potrivit poliției, copilul ar fi deschis ușa cuptorului electric încorporat și s-ar fi urcat pe ea. Greutatea sa a dezechilibrat aparatul electrocasnic, care a căzut peste el.
Impactul a fost fatal – băiatul a suferit răni grave și a decedat înainte ca echipajul medical să ajungă la fața locului.
Oamenii legii au deschis o anchetă pentru a stabili cu exactitate cum s-a produs nenorocirea.


Citește mai departe

Moldova

Impact devastator, în capitală: Doi copii și un adult, la spital după o tamponare violentă.

Scene de groază, în Capitală! Două mașini s-au ciocnit frontal, iar în urma impactului, doi copii și un adult au ajuns la spital.

Publicat

Accidentul s-a produs în amiaza zilei de 6 iunie, pe bulevardul Dacia. Potrivit poliției, un șofer nu ar fi cedat trecerea unui alt autoturism care circula pe drumul cu prioritate.
Imaginile de la fața locului arată distrugeri serioase la ambele mașini — capotele sunt făcute zob, iar bucăți din caroserie sunt împrăștiate pe carosabil. Mai mult, în urma impactului una dintre mașini a fost proiectată pe zona verde care delimitează direcțiile de deplasare. La fața locului au intervenit rapid echipajele de poliție și ambulanțele.
Doi pasageri minori din mașina care ar fi provocat accidentul, dar și un adult au fost preluați de medici și transportați la spital pentru investigații.
Oamenii legii au deschis o anchetă și urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.


Citește mai departe

topul săptămânii