Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Ar fi dat spargerea în cel puțin 8 locuințe. Doi bălțeni au ajuns pe mâna poliției

Doi tineri de 23 și 24 de ani, locuitori ai municipiului Bălți, sunt cercetați penal pentru săvârșirea mai multor furturi din locuințe. Pe parcursul lunilor aprilie – septembrie curent, aceștia ar fi comis în nordul țării cel puțin 8 furturi.

Publicat

Ca urmare a acțiunilor speciale de investigații, polițiștii au stabilit că suspecții foloseau metoda clasică de pătrundere în locuinţe, prin forţarea geamurilor din termopan, atunci când stăpânii nu erau acasă. Suspecții furau bani și bijuterii din aur.

Suma prejudiciului constituie peste 900 000 de lei.

Menționăm că, bănuiții nu sunt la prima abatere de la lege, aceștia au fost anterior judecați pentru infracțiuni similare, iar în anul 2019 au fost condamnați la 6 și 8 ani de închisoare, fiind dați în căutare internațională.


La moment, condamnații au fost plasați în Penitenciarul nr.11 din mun. Bălți, pentru ispăşirea pedepsei conform sentinţei de judecată.

Activitatea infracțională a grupării a fost documentată și demascată de ofițerii Direcției investigații „Nord” a INI și polițiștii din cadrul Inspectoratelor de Poliție Bălți, Glodeni, Fălești, Rîșcani, Sîngerei în comun cu procurorii Procuraturii mun. Bălți, Glodeni și Fălești.


Moldova

Casă distrusă de flăcări, în nordul țării! Pompierii au reușit să prevină o explozie

În noaptea de 4 noiembrie 2025, la ora 01:28, pompierii IGSU din nordul țării au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-o casă de locuit din satul Bîrnova, raionul Ocnița.

Publicat

La fața locului au fost direcționate trei echipe de intervenție. Salvatorii au stabilit că focul a cuprins o locuință cu o suprafață totală de aproximativ 320 m², alcătuită din cinci camere și o încăpere de circa 200 m², folosită anterior drept depozit.

În timpul intervenției, pompierii au reușit să evacueze două butelii cu gaz propan-butan din interiorul casei afectate, prevenind astfel producerea unei explozii de proporții. Potrivit datelor preliminare, o altă butelie ar fi deflagrat înainte de sosirea echipajelor de urgență.


Din fericire, nicio persoană nu a avut de suferit. În urma incendiului, însă, construcția locativă a fost distrusă în totalitate. Focul a fost lichidat complet către ora 05:23.

Cauza și circumstanțele producerii incendiului urmează a fi stabilite de specialiști.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Au mințit sute de oameni cu „investiții online”. Trei bărbați reținuți și sechestru pe 100.000 $

Ofițerii Direcției combaterea criminalității organizate a INI, în comun cu procurorii Procuraturii Hîncești, Oficiul Ialoveni și cu suportul BPDS „Fulger”, au efectuat mai multe percheziții în cadrul cauzei penale ce vizează o grupare specializată în escrocherii privind investiții fictive.

Publicat

Perchezițiile realizate constituie continuarea acțiunilor desfășurate în luna septembrie curent, când mai multe persoane au fost vizate în investigații similare, iar probele acumulate au condus la identificarea și documentarea altor membri ai grupării infracționale inclusiv și o parte a organizatorilor infracțiunii.

În rezultatul acțiunilor procesuale curente, au fost percheziționate domiciliile a trei bărbați, unul din ei fiind determinat ca organizatorul activității infracționale.


În cadrul perchezițiilor, au fost ridicate laptopuri, telefoane mobile, sume de bani, înscrisuri de ciornă, precum și mai multe autoturisme de lux.

Din unul din automobile percheziționate a fost ridicat un dispozitiv de stocare a cripto-monedelor.

De menționat că, în cadrul acțiunilor speciale de investigație, s-a constatat că mai multe persoane transportau, pe timp de noapte, echipamente de calcul și cutii cu obiecte dintr-un oficiu amplasat în capitală, încercând să le ascundă.


Ca urmare, au fost autorizate percheziții în imobilul respectiv și în automobilele implicate.

În interiorul oficiului, care era complet funcțional și organizat cu aproximativ 25 de locuri de muncă, au fost depistate și ridicate 25 de unități de tip miniPC, indicând faptul că persoanele vizate au încercat să sustragă și să ascundă probe relevante pentru anchetă.

Ulterior, în urma percheziției unui mijloc de transport, au fost ridicate 23 de blocuri de sistem, cheile de la oficiu, zeci de perechi de căști, cabluri, telefoane mobile utilizate în activitate și un dispozitiv Proskit.


În continuare, a fost aplicat sechestru pe mijloace financiare, care erau pe conturi electronice, echivalentul cărora constituie circa 100 de mii dolari SUA.

Toate persoane vizate au fost anterior implicate în investigații similare. Acestea au fost reținute și plasate în Izolatorul de Detenție Provizorie.


În prezent, se desfășoară acțiuni procesual-penale și măsuri operative pentru destructurarea ierarhiei grupului infracțional, identificarea tuturor membrilor implicați și documentarea integrală a activității acestora.

Totodată, sunt verificate informații privind alte oficii și locații utilizate de grup.

echipa.md

Citește mai departe

Moldova

Tâlhari prinși în sectorul Rîșcani: victima agresată într-o zonă împădurită

Polițiștii Inspectoratului de Poliție Rîșcani au reținut doi bărbați, de 27 și 28 de ani, originari din Chișinău, suspectați de comiterea unei tâlhării. Incidentul s-a produs într-o zonă împădurită din sectorul Rîșcani al capitalei.

Publicat

Potrivit materialului probatoriu, suspecții ar fi stabilit inițial o relație cu victima, după care, profitând de izolarea locului, au agresat-o fizic și i-au sustras în mod deschis peste 19.000 de lei.

Drept urmare, polițiștii au desfășurat măsuri speciale de investigație și acțiuni de urmărire penală, care au dus la identificarea și reținerea celor doi bărbați. Aceștia au fost plasați în arest pentru 30 de zile.


Dacă vinovăția lor va fi demonstrată în instanță, bărbații riscă pedepse cu închisoarea între 8 și 10 ani. Ancheta continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor infracțiunii și recuperarea prejudiciului material.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii