Moldova
/VIDEO/ Aproape 6.000.000 de țigări, camuflate într-o remorcă, depistate la ieșirea din țară, spre România
Ofițerii Serviciului Vamal de comun cu procurorii PCCOCS și ofițerii SIS au anihilat o tentativă de contrabandă la ieșirea de vest din țară, în nord, prin postul vamal Costești – aproape șase milioane de țigarete, de diferite mărci comerciale și cu timbru de acciz autohton.
În dimineața zilei de joi, 10 august, aproximativ la orele 08:25, în zona de control vamal a postului vamal Costești s-a prezentat un camion ce transporta din Ucraina spre România cărbune din lemn. Acesta avea aplicat sigiliu vamal pe remorcă, așa cum camionul se afla în tranzit – spațiu în care fusese camuflată marfa de contrabandă.
În baza informației operative a fost dispusă efectuarea controlului fizic detaliat, inclusiv prin scanare. Imaginile obținute au semnalat suspiciuni referitor la natura mărfurilor declarate și respectiv transportate.
Oamenii legii au dispus eliminarea sigiliului vamal și au verificat compartimentul marfar, iar în rezultat au depistat camuflate de-a lungul prelatei, după saci, 600 cutii, în care se aflau 299.996 pachete de țigări cu timbru de acciz autohton.
Ulterior reținerii camionului, oamenii legii au dispus efectuarea perchezițiilor la un depozit din raionul Edineț, unde a fost depistat același tip de cărbune din lemn, transportat oficial în camion. Acolo, a fost stabilită prezența altor 100.000 de pachete de țigări, care conțin două milioane de țigări de aceeași marcă și care ar fi urmat și ele să facă obiectul transportării ilegale.
În momentul reținerii, șoferul, un bărbat în vârstă de 59 ani, cetățean al Ucrainei, a refuzat să ofere informații echipei de investigație și a evitat să facă declarații. Acesta a fost reținut pentru 72 de ore, pentru efectuarea acțiunilor de urmărire penală, rezultatele cărora vor permite de a decide în privința măsurii preventive, timp în care bărbatul se prevalează de prezumția nevinovăției, potrivit legii.
În ceea ce privește marfa și mijlocul de transport, acestea au fost indisponibilizate, până la luarea unei decizii pe caz.
În continuare, ofițerii Serviciului Vamal de comun cu procurorii PCCOCS și ofițerii SIS întreprind tot spectrul de măsuri necesare pentru stabilirea tuturor persoanelor implicate în comiterea infracțiunii.

Moldova
Angajări la „Moldsilva”, contra mită: Percheziții CNA într-un dosar de trafic de influență în cadrul instituției.
Angajări la „Moldsilva”, contra mii de euro. Ofițerii Centrului Național Anticorupție, sub conducerea procesuală a Procuraturii municipiului Chișinău, au descins în dimineața zilei de 16 aprilie cu percheziții într-un dosar de trafic de influență ce vizează o schemă de angajări contra mită la autoritatea administrativă centrală în domeniul silviculturii și cinegeticii.
Potrivit datelor preliminare, doi bărbați sunt bănuiți că ar fi pretins și primit de la mai multe persoane sume cuprinse între 5.000 și 8.000 de euro. În schimbul banilor, aceștia ar fi susținut că au influență asupra unor angajați ai Agenției „Moldsilva” și că pot facilita angajarea în funcția de pădurar.
În cadrul acțiunilor de urmărire penală, ofițerii CNA au documentat mai multe cazuri de pretindere și primire a mijloacelor financiare de către persoanele investigate.
Unul dintre suspecți a fost reținut pentru 72 de ore și plasat în izolatorul CNA. Oamenii legii continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele cazului și pentru a identifica dacă și alte persoane au fost implicate în schemă.
Moldova
/VIDEO/ Trupul Ludmilei Vartic va fi exhumat: Semnătură suspectă pe o amendă, chiar în ziua morții.
Trupul Ludmilei Vartic va fi exhumat pentru noi expertize medico-legale, iar între timp au ieșit la iveală detalii șocante: în ziua decesului ei ar fi fost întocmit un proces contravențional cu o semnătură falsificată.
Anunțul a fost făcut de reprezentanții Procuraturii Generale, în cadrul unui briefing de presă. Potrivit procurorilor, demersul pentru exhumare a fost înaintat la solicitarea avocaților și acceptat de judecătorul de instrucție pe 14 aprilie.
SERGIU RUSU, ADJUNCTUL PROCURORULUI GENERAL, RESPONSABIL PE DOMENIUL URMĂRIRII PENALE:
„La solicitarea părții apărării, procurorii au înaintat un demers privind exhumarea, demers care a fost acceptat de către judecătorul de intrustrucție la 14 aprilie. Măsura are drept scop efectuarea unei expertize medico-legale suplimentare, inclusiv pentru elucidarea complete a cauzelor decesului. Totodată, la propunerea părții apărării , a fost acceptat un expert judiciar în componența comisiei, care va efectua expertiza.”
Deocamdată nu este cunoscută data exactă la care va avea loc exhumarea, însă autoritățile au precizat că la efectuarea expertizei va participa și un expert judiciar inclus în comisia de specialiști, la propunerea părții apărării. În paralel, anchetatorii așteaptă rezultatele mai multor expertize, inclusiv cele informatice asupra telefoanelor mobile și expertizele grafologice și grafoscopice. Ulterior, urmează să fie dispusă și o expertiză psihiatrico-psihologică post-mortem.
SERGIU RUSU, ADJUNCTUL PROCURORULUI GENERAL, RESPONSABIL PE DOMENIUL URMĂRIRII PENALE:
„Pe lângă acțiunile aflate în desfășurare sunt în așteptare rezultatele expertizelor informaționale ale suporturilor electronice ridicate, inclusiv a telefoanelor mobile a victimei, precum și expertizelor grafologice și grafoscopice, menite să ofere clarificări suplimentare asupra circumstanțelor faptei.”
În același timp, procurorii au anunțat apariția unor detalii noi care ridică semne de întrebare. Potrivit anchetei, în ziua de 3 martie, pe numele Ludmilei Vartic ar fi fost întocmit un proces contravențional pentru încălcarea regulilor de circulație rutieră privind prioritatea de trecere, fiind aplicată o amendă în jurul orei 9:32.
Investigațiile au arătat însă că, la momentul respectiv, automobilul nu era condus de Ludmila Vartic, ci de o altă persoană. Mai mult, semnătura de pe procesul-verbal ar fi fost aplicată din numele ei și există suspiciuni că aceasta ar fi fost imitată. Documentul urmează să fie supus unei expertize pentru a se stabili dacă semnătura a fost falsificată.
SERGIU RUSU, ADJUNCTUL PROCURORULUI GENERAL, RESPONSABIL PE DOMENIUL URMĂRIRII PENALE:
„Potrivit materialelor acumulate, la 3 martie pe numele Ludmilei Vartic a fost întocmit un proces cu privire la contravenție, fiind indicat încălcarea prevăzută de articolul 240 din Codul Contravențional, care vizează nerespectarea regulilor de circulație rutieră privind prioritatea de trecere, fiind aplicată și o sancțiune sub formă de amendă. Fapta a fost consemnată ca fiind comisă în aceeași zi în jurul orei 09:32. Ulterior, în urma probelor administrate s-a stabilit că la momentul indicat, mașina nu era condusă de Ludmila Vartic, ci de către o altă persoană. Totodată, din numele victimei a fost aplicată semnătura pe procesul verbal de constatare a contravenției, care posibil a fost imitate și urmează a fi supusă expertizei.”
Materialele privind acest caz au fost transmise către Centrul Național Anticorupție.
SERGIU RUSU, ADJUNCTUL PROCURORULUI GENERAL, RESPONSABIL PE DOMENIUL URMĂRIRII PENALE:
„La 15 aprilie, organul de urmărire penală al CNA a inițiat o cauză penală în baza elementelor constitutive ale infracțiunii de fals în acte publice.”
Potrivit procurorilor, urmărirea penală este efectuată de un grup comun de procurori din raioanele Hîncești și Chișinău, împreună cu ofițerii de urmărire penală. În această perioadă, a fost audiat un număr extins de martori, care au oferit informații despre relațiile din familie și eventualele conflicte anterioare.
Educatoarea din Hîncești a fost găsită fără viață pe 3 martie, iar cazul a stârnit un val de reacții în societate, mai ales după ce în spațiul public au apărut suspiciuni privind un posibil caz de abuz domestic. După tragedie, soțul victimei și-a dat demisia din funcția publică și a fost exclus din partidul din care făcea parte. La moment, Dumitru Vartic are calitatea de bănuit în cauza penală.
Moldova
/VIDEO/ Braconaj pe lacul Beleu: Doi bărbați, surprinși în plină prohibiție. Pagubă de 149.000 de lei.
Un nou caz de braconaj piscicol a fost depistat pe lacul Beleu, unde două persoane au fost prinse în timp ce pescuiau ilegal, în ciuda interdicțiilor în vigoare. Prejudiciul adus mediului este estimat la 149.000 de lei.
Totul s-a întâmplat pe 14 aprilie, în cadrul operațiunii „Triton 2026”, desfășurată de polițiștii de frontieră din sudul țării. În timpul misiunii de supraveghere, oamenii legii au observat două persoane care desfășurau activități de pescuit în zona lacului Beleu, aflat în regim strict de protecție pe durata prohibiției.
După monitorizare, echipele de intervenție au oprit un mijloc de transport în care se aflau doi bărbați, cu vârste de 26 și 50 de ani, originari din raionul Cahul. Aceștia nu ar fi putut prezenta documente de identitate și nici autorizație pentru activități în zonă.
În urma controlului, în portbagaj au fost descoperite mai multe plase de tip monofilament și zeci de pești de diferite specii, capturați ilegal. Totodată, s-au constatat și alte nereguli, inclusiv lipsa unor documente obligatorii pentru conducătorul auto și pentru autovehicul.
La fața locului au intervenit și specialiștii de mediu, care au evaluat impactul asupra ecosistemului și au stabilit prejudiciul la 149.000 de lei. Plasele, peștele, barca și mijlocul de transport au fost ridicate, iar cazul a fost transmis spre investigare.
Autoritățile reamintesc că începând cu 1 aprilie a intrat în vigoare perioada de prohibiție a pescuitului în apele naturale, măsură menită să protejeze fauna acvatică și să asigure refacerea populațiilor de pește.
-
Moldova3 zile în urmă/VIDEO/ Cruzime deosebită la Bălți: Un băbat este cercetat penal după ce ar fi maltratat până la moarte o pisică.
-
Moldova2 zile în urmă/VIDEO/ Trupul Ludmilei Vartic va fi exhumat: Semnătură suspectă pe o amendă, chiar în ziua morții.
-
Moldova4 zile în urmăVa sta 30 de zile după gratii: Șoferul care a lovit o femeie și fiica acesteia pe trecerea de pietoni, plasat în arest.
-
Moldova3 zile în urmă/VIDEO/ Braconaj pe lacul Beleu: Doi bărbați, surprinși în plină prohibiție. Pagubă de 149.000 de lei.
-
Moldova4 zile în urmăFemeie salvată din incendiu: Șapte echipe de pompieri au intervenit după ce flăcările au cuprins un apartament din Chișinău.
-
Moldova3 zile în urmă/VIDEO/ Prejudicii de zeci de milioane: Un tânăr, arestat, iar alți șase – bănuiți într-un dosar de spălare de bani prin criptomonede.
-
Moldova3 zile în urmă/VIDEO/ Trafic de droguri în nordul țării: Doi tineri, arestați la Bălți. La Ungheni – consumatori de narcotice, documentați.
-
Moldova4 zile în urmăCorupție la contracte publice de construcții: Cinci persoane, reținute după percheziții în nordul țării.
