Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Expert în furturi de biciclete. Un tânăr de 25 de ani reținut pentru recidivă

Un tânăr de 25 de ani, originar din raionul Edineț, a fost reținut pentru 72 de ore fiind suspectat de sustragerea mai multor biciclete din scara blocurilor de locuit din capitală.

Publicat

Polițiștii din sectorul Ciocana au fost sesizați de către o femeie care a comunicat despre sustragerea bicicletei din scara unui bloc de locuit de pe bd. Mircea cel Bătrîn.

Prejudiciul cauzat a fost estimat de către proprietară la suma de 5 000 de lei.

Ofițerii de investigații au dispus mai multe acțiuni de investigare și urmărire penală pentru identificarea și reținerea suspectului.


În urma măsurilor întreprinse de polițiști, suspectul în comiterea infracțiunii a fost identificat și reținut. În cadrul audierilor acesta a comunicat că bicicleta a vândut-o cu 800 de lei, iar banii i-a cheltuit.

Totodată, polițiștii au stabilit că bărbatul este anterior judecat pentru infracțiuni analogice, fiind suspectat în cel puțin 10 cazuri de furt de biciclete, comise pe teritoriul mun. Chișinău.

Pe caz a fost inițiată o cauză penală conform art. 186 din Codul Penal ,,Furt”.


Pentru fapta comisă el riscă amendă în mărime de până la 67 500 de lei, muncă neremunerată în folosul comunității de la 180 la 240 ore sau închisoare de până la 4 ani.


Moldova

/VIDEO/ Schemă uriașă de evaziune fiscală: O companie ar fi tăinuit de stat cel puțin 6 milioane de lei.

O companie specializată în perfectarea documentelor pentru obținerea cetățeniei Republicii Moldova și României este vizată într-un dosar de evaziune fiscală și spălare de bani. Potrivit Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, prejudiciul adus bugetului de stat depășește 6 milioane de lei.

Publicat

În urma investigațiilor, procurorii, împreună cu ofițerii Serviciului Fiscal de Stat și cu sprijinul mascaților de la „Fulger”, au efectuat 12 percheziții la sediile companiei și la persoane vizate în dosar.

Conform informațiilor, după primirea cetățeniei Republicii Moldova, se perfectau actele și se depuneau la Autoritatea Națională pentru Cetățenie din România, pentru obținerea cetățeniei statului român.

Anchetatorii susțin că firma încasa bani pentru serviciile oferite în lei, valută străină sau monedă electronica, fără a declara veniturile și fără a plăti impozitele aferente.


În urma perchezițiilor, oamenii legii au ridicat telefoane, calculatoare, documente contabile, înscrisuri de ciornă, sume de bani în diverse valute, precum procuri și acte cu semne de falsificare, destinate în special cetățenilor Federației Ruse.

Pe lângă compania vizată, două persoane din conducerea acesteia sunt investigate pentru implicare în schemă. Ancheta continuă, urmând să fie stabilit întreg cercul de persoane responsabile, iar prejudiciul să fie recuperat.


Citește mai departe

Moldova

Explozie într-un bloc din Florești: Un bărbat a murit, altă persoană rănită, zeci de evacuați.

Un bărbat de 68 de ani a murit, iar o adolescentă de 17 ani a fost rănită, după o explozie puternică produsă într-un bloc de locuințe din orașul Florești. Deflagrația s-a produs în dimineața zilei de 25 octombrie și a provocat panică printre zeci de oameni.

Publicat

Totul s-a întâmplat în jurul orei 09:30, într-un apartament de pe strada Mihai Viteazul. În urma exploziei, bărbatul – proprietarul locuinței – a suferit arsuri grave, iar tânăra din apartamentul vecin s-a ales cu o contuzie. Amândoi au fost transportați la spitalul raional. Din păcate, bărbatul a murit două zile mai târziu, pe 27 octombrie, din cauza rănilor suferite.

Suflul deflagrației a distrus complet locuința și a spart geamurile mai multor apartamente de la etajele doi și trei. 51 de persoane, printre care 11 copii, au fost evacuate din clădire.

La fața locului au intervenit pompierii, echipele medicale și reprezentanții IGSU. A fost constituit Statul Major pentru gestionarea situației, iar specialiștii urmează să stabilească de la ce a pornit explozia. Una dintre ipoteze este o scurgere de gaz.



Citește mai departe

Moldova

Cu 200 km/h, în uniformă de polițist: Un tânăr s-a filmat în timp ce gonește pe șoselele din țară.

S-a dat drept om al legii, dar a ajuns să fie ținta ei. Un tânăr îmbrăcat în uniforma poliției s-a filmat în timp ce gonea cu peste 200 de km/h pe drumurile din țară. Imaginile au devenit virale, iar reacția Inspectoratului General al Poliției nu s-a lăsat așteptată.

Publicat

Autoritățile au venit cu precizări și au subliniat că bărbatul nu este și nu a fost niciodată angajat al poliției. Acesta ar fi frecventat, în trecut, cursurile Academiei „Ștefan cel Mare” a Ministerului Afacerilor Interne, însă a fost exmatriculat înainte de finalizarea studiilor.

Polițiștii l-au identificat între timp, iar potrivit anchetei, tânărul nici măcar nu deține permis de conducere. El urmează să fie documentat conform legislației în vigoare.

Imaginile, în care tânărul apare în uniformă și conduce cu viteză amețitoare, au stârnit indignare pe rețelele sociale, mai ales după ce mulți au crezut că ar fi vorba de un adevărat polițist.


Citește mai departe

topul săptămânii