Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Luau până la 10.000 de dolari ca să ajute ucraineni să ajungă în Moldova. Patru grupări, destructurate

Patru grupări criminale specializate în facilitarea migrației ilegale au fost deconspirate de către angajații Direcției regionale Sud. Membrii grupării pretindeau de la 1.500 până la 10.000 de dolari pentru fiecare persoană transportată ilegal din Ucraina în Republica Moldova. Acțiunile ilegale au fost documentate pe parcursul lunilor februarie și martie ale anului curent.

Publicat

Ca urmare a măsurilor speciale de investigații și de urmărire penală în cadrul a patru cauze penale, s-a stabilit că în regiunea localităților Vulcănești, Taraclia și Ceadîr – Lunga își desfășurau activitățile infracționale cele patru grupări.

Persoanele vizate în cercetări sunt cetățeni moldoveni. Acestea au organizat intrarea pe teritoriul Republicii Moldova, prin traversarea ilegală a frontierei de stat, a mai multor bărbați cu vârste cuprinse între 20 și 30 de ani. Toți fiind legitimați ca cetățeni ai Ucrainei. De la aceștia, moldovenii ar fi pretins și primit sume bănești care ajungeau până la 10.000 de dolari pentru o persoană.

În privința a patru bănuiți a fost aplicată măsura de arest preventiv, totodată fiind indisponibilizate la sediul Direcției patru mijloace de transport care erau utilizate în transportarea străinilor.


Cercetările continuă în vederea elucidării circumstanțelor și identificării tuturor persoanelor implicate în acțiunile ilegale.

 


Moldova

Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei

Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.

Publicat

Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.

Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.


Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Mașină scăpată de sub control, proiectată în gard la intrarea în Vrănești

Un accident rutier s-a produs miercuri, 17 decembrie, la intrarea în localitatea Vrănești, raionul Sîngerei, după ce șoferul unui automobil a pierdut controlul volanului din cauza condițiilor meteo.

Publicat

Mașina a ajuns în gardul unei gospodării, care s-a prăbușit în urma impactului, iar autoturismul a fost serios avariat.

Din fericire, nimeni nu a avut de suferit.


Polițiștii investighează circumstanțele în care s-a produs accidentul.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Tractor răsturnat după un carambol pe M-3, la Congaz: mai multe persoane rănite

Un accident în lanț, cu implicarea unui tractor și a două automobile, s-a produs miercuri seara pe traseul M-3, între Congaz și Alexeevca, din UTA Găgăuzia.

Publicat

Un Volkswagen Sharan a lovit remorca tractorului, care s-a răsturnat, iar autoturismul a fost proiectat pe contrasens, unde s-a izbit de un Volvo, , potrivit PulsMedia.MD.

În urma impactului, trei persoane au fost rănite și transportate la spitalul din Comrat.


Circumstanțele accidentului sunt investigate de poliție.


Citește mai departe

topul săptămânii