Rețele de socializare

Moldova

Trei agenți INI, suspectați de luare de mită: Procurorii anticorupție le-au percheziționat casele, mașinile și birourile

Pe parcursul zilei de astăzi, 15 martie 2022, procurorii anticorupție au descins cu percheziții la Inspectoratul Național de Investigații (în continuare INI), aferent efectuării urmăririi penale în cadrul unei cauze penale, pornite în septembrie 2020, în temeiul unei bănuieli rezonabile de săvârșire a infracțiunii de trafic de influență, urmată de primirea de bunuri în proporții deosebit de mari (art.326 alin.(3) din Codul penal), în cadrul căreia sunt vizați trei colaboratori INI, dintre care doi cu funcții de conducere.

Publicat

Concretizăm că, procurorii anticorupție au efectuat 8 percheziții la domiciliile, birourile de serviciu și automobilele celor trei colaboratori de poliție vizați.

În rezultatul perchezițiilor efectuate, procurorii au ridicat telefoane mobile și informația din calculatorul de serviciu ale acestora, care urmează a fi cercetate și apreciate în ansamblu cu alte probe administrate în cadrul cauzei penale.

Concomitent, informăm că, angajații INI vizați în cadrul cauzei penale au fost recunoscuți în calitate de bănuiți în săvârșirea infracțiunii de trafic de influență, respectiv în privința acestora a fost aplicată măsura preventivă sub formă de obligarea de a nu părăsi localitatea.


Menționăm că, cei trei angajați INI sunt bănuiți în aceea că, în perioada anilor 2017-2018, în schimbul unor avantaje materiale care nu li se cuvin, au pretins de la denunțător suma de 130 000 euro, susținând că au influență asupra procurorului din cadrul PCCOCS, în procedura căruia se afla cauza penală în care era vizat denunțătorul, precum și asupra procurorului ierarhic superior procurorului de caz, în scopul adoptării unei hotărâri favorabile acestuia privind clasarea cauzei penale.

Prin urmare, din suma totală pretinsă de colaboratorii de poliție vizați, a fost acceptată și primită de către aceștia, prin intermediul altor persoane, suma de 15 000 euro.
Remarcăm că, acțiunile de urmărire penală referitor la circumstanțe expuse supra, la moment sunt în curs de desfășurare, respectiv la emiterea unei soluții pe caz, vom reveni cu informații actualizate.

Subsecvent, ținem să precizăm că, investigațiile penale pe acest caz se efectuează în limitele legislației procesual penale, cu respectarea tuturor drepturilor și libertăților persoanelor vizate, cu asigurarea principiului prezumției de nevinovăție, confidențialității urmăririi penale, respectării vieții private și a datelor cu caracter personal.


Advertisement

Moldova

Crima de la Ciocana: Principalul suspect, prins după o lună alături de soție și fiul de 19 ani

Apar noi detalii în cazul femeii de 60 de ani, găsită moartă în propria locuință din sectorul Ciocana al Capitalei. La o lună de la comiterea crimei, principalul suspect a fost capturat în raionul Anenii Noi, în timp ce încerca să pătrundă într-o altă casă.

Publicat

Potrivit informațiilor, bărbatul de 48 de ani a pătruns în locuință prin fereastra deschisă de la etajul doi al casei de locuit, folosind o scară găsită în încăperea auxiliară a gospodăriei.

Ulterior, ajuns în dormitorul casei, acolo unde dormea victima, o femeie de 60 de ani, bărbatul a efectuat o împușcătură în regiunea capului femeii, folosind o armă de foc, după care a fugit într-o direcție necunoscută.


În urma plăgii provocate prin împușcare, femeia a decedat.

Grație multiplelor măsuri speciale de investigație și acțiunilor de urmărire penală, polițiștii au identificat suspectul, stabilind că acesta ar fi pătruns ilicit în mai multe imobile din capitală, dar și din întreaga țară, începând cu luna noiembrie a anului 2024.

La 17 mai curent, oamenii legii au localizat făptuitorul în localitatea Chetrosu din raionul Anenii Noi, moment în care un polițist a fost rănit, după ce suspectul a tras câteva focuri de armă în direcția acestuia, cauzându-i traumatisme.


La 18 mai curent, suspectul a fost reținut. Totodată, au fost reținuți alți doi complici bănuiți că ar fi implicați în comiterea infracțiunilor, și anume, fiul acestuia de 19 ani și soția sa în vârstă de 36 de ani.

În vederea acumulării materialului probatoriu, polițiștii au descins cu percheziții la domiciliile suspectului, unde au fost depistate și ridicate probe relevante cauzei penale: mai multe arme de foc cu țeavă lisă și ghintuită, o armă cu țeavă lisă de model Wenchester, un pistol pneumatic modificat artizanal, un amortizator de sunet, mai multe cartușe cu calibrul 22 LR și calibrul 12 mm, precum și vestimentație și accesorii folosite la comiterea infracțiunilor (haine negre, chipuiri, mănuși, un rucsac negru, încălțăminte specială), droguri, balonașe cu gaz lacriminogen, cuțite, precum și dispozitive destinate sperierii câinilor.

De asemenea, oamenii legii au depistat și o armă de foc de model IJ 75, sustrasă anterior de către suspect, dintr-o casă de locuit din capitală, într-un alt episod de pătrundere ilegală în locuință. Menționăm că, în baza rapoartelor ADN, probele biologice ridicate la fața locului coincid cu probele biologice prelevate de la suspect.


Bărbatul este cercetat penal pentru omor intenționat.

Citește mai departe

Moldova

Copilă luată cu ambulanța de lângă Centrul Republican pentru Copii și Tineret „ARTICO”, după ce a căzut de la înălțime

O copilă a ajuns la spital, după ce ar fi căzut în gol de la înălțime. Incidentul a avut loc ieri-seara, în jurul orei 19:59, într-o clădire părăsită în proximitatea Centrului Republican pentru Copii și Tineret „ARTICO”, din centrul Chișinăului.

Publicat

Victima s-a dovedit a fi o copilă în vârstă de 14 ani care s-ar fi jucat împreună cu alți copii în clădirea părăsită, când ar fi alunecat și s-a prăbușit în gol de la etajul 2, scrie Pulsmedia.md.

În urma incidentului, fata a fost transportată de urgență la spital, în stare conștientă, unde a fost diagnosticată cu o traumă cranio-cerebrală închisă, dar și o plagă în regiunea capului.

Despre acest caz a fost sesizat și Inspectoratul de Pioliție Buiucani, iar oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele în care s-a produs incidentul.


Citește mai departe

Moldova

Tragedie în Cantemir: un bărbat a fost strivit mortal de un perete

Un bărbat a murit, după ce a fost strivit de un perete. Tragedia a avut loc în amiaza zilei de ieri, în jurul orei 13:30, în localitatea Suhat, din raionul Cantemir.

Publicat

Victima s-a dovedit a fi un bărbat în vârstă de 46 de ani. Acesta participa la demolarea unei construcții, când în circumstanțe încă necunoscute, unul dintre pereți s-a prăbușit peste el, susțin sursele PulsMedia.MD din teritoriu.

Din nefericire, în urma incidentului, bărbatul a decedat pe loc, până la venirea ambulanței.

Oamenii legii au inițiat o anchetă în acest caz pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.


Citește mai departe

topul săptămânii