Moldova
/FOTO/ Poliția continuă monitorizarea respectării măsurilor de prevenire anticovid, precum şi respectarea prevederilor Hotărârii CNESP
În seara de 4 februarie, polițiștii au continuat acțiunile pentru limitarea răspândirii virusului COVID-19.

Astfel, echipele de poliție, cu competențe de monitorizare și verificare, s-au deplasat în sectoarele municipiului Chișinău, cât și în raioanele din zonele Nord, Centru și Sud ale țării, unde, în intervalul de timp 22.00 – 02.30, au efectuat activități de monitorizare privind respectarea măsurilor de prevenire și combatere a infecției COVID-19.
La nivel național, a fost verificată activitatea a peste 85 de unități de alimentație publică, precum și zone de agrement, privind modul cum sunt respectate restricțiile impuse de CNESP, fiind înregistrate doar trei cazuri de nerespectare a normelor legale.
Menționăm că, acțiunile sistematice, inclusiv cele de săptămâna trecută, întreprinse de polițiști s-au arătat eficiente, astfel majoritatea localurilor s-au conformat prevederilor comisiei.
În același timp, constatăm că mai sunt situații în care sănătatea publică este pusă în pericol, prin nerespectarea de către administratorii localurilor, a normelor antiepidemice.
Un local din centru capitalei, care activa după ora 22:00, cu ușile închide și mimarea sistării activității, care a blocat accesul polițiștilor în interior. După discuții purtate cu proprietarii, accesul a fost deblocat, iar în interior se aflau zeci de persoane.
În urma celor constatate, activitatea localului a fost sistată. În privința agentului economc au fost inițiată o procedură contravențională conform art. 76 (prim) din Codul contravențional. Ca urmare a verificării, a fost constatat că toți clienții localului, dețineau certificate de vaccinare.
O altă încălcare a fost constatată în mun. Cahul, a fost identificată cafeneaua, care în procesul activității a încălcat prevederile instituite de Comisia Națională Extraordinară de Sănătate Publică. Prin urmare, s-a constatat faptul că barmanul deservea clienții cafenelei fără mască de protecție, precum și aflarea în local a persoanelor în lipsa certificatelor de vaccinare sau a testelor negative la infecția COVID-19.
Aducem mulțumiri cetățenilor și agenților economici care respectă prevederilor Hotărârii Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică și urmează toate normele de siguranță pentru prevenirea răspândirii infecției Covid-19.
Fie că ne vom întâlni, pe timp de zi sau noapte, disponibilitatea noastră pentru a vă oferi ajutor este necondiționată, de asemenea, și exigența este sporită, atunci când întâlnim situații în care prevederile legale nu sunt respectate.
Astfel, comportamentul responsabil este singurul în măsură să contribuie în mod eficient la prevenirea răspândirii virusului.
Moldova
/VIDEO/ Atacată ziua în amiaza mare. O femeie a fost jefuită în plină stradă de către un bărbat.
O femeie de 58 de ani a tras o sperietură zdravană, după ce a fost atacată ziua în amiaza mare de un individ. Acesta ar fi deposedat victima de geantă, după care a fugit într-o direcție necunoscută. Cazul s-a întâmplat în plină stradă, în sectorul Buiucani din capitală.

Șocată, femeia de 58 de ani a sesizat imediat poliția și a declarat că în timp ce se afla pe strada Nicolae Costin a fost deposedată în mod deschis de geanta în care se aflau actele de identitate, cheile apartamentului și un portmoneu cu 880 de lei.
În urma măsurilor de investigație, suspectul a fost identificat și reținut. Acesta s-a dovedit a fi un bărbat de 38 de ani, care și anterior a fost certat cu legea pentru diverse infracțiuni.
Toate bunurile, inclusiv banii, au fost recuperate și urmează să fie returnate victimei.
Individul a fost arestat pentru 30 de zile și este cercetat penal pentru jaf. Potrivit legii, acesta riscă detenție de la 5 la 7 ani.
Moldova
/VIDEO/ Grup criminal, dat în vileag. Ar fi furat mașini din UE și le-ar fi introdus ilegal în R. Moldova.
Ar fi furat mașini din Europa și le-ar fi introdus ilegal pe teritoriul țării noastre. Un grup infracțional specializat pe contrabandă cu mașini din UE a fost destructurat de oamenii legii.

Potrivit informațiilor făcute publice, persoanele suspectat în acest dosar ar fi acționat încă de la începutul anului 2020. Aceștia ar fi avut roluri bine determinate și ar fi reușit să introducă ilegal pe teritoriul Republicii Moldova mai multe automobile, piese și accesorii ale acestora.
Conform schemei, mașinile erau introduse prin scoaterea ilegală de pe teritoriul țării a plăcuțelor cu numere de înmatriculare, nefiind înregistrate în baza de date a IGPF pe direcția de ieșire, plăcuțele fiind instalate la alte automobile identice la culoare, caroserie, anul fabricației, capacitatea cilindrică a motorului, precum și alte aspecte tehnice.
Apoi bunurile erau realizate pe piețele de desfacere de pe teritoriul țării noastre, iar automobilele erau dezmembrate, unora fiindu-le modificat codul VIN, pentru a fi înregistrate, cu ulterioara realizare a acestora.
În cadrul investigațiilor au fost desfășurate 20 de percheziții la șase bănuiți cu domiciliile în mun. Chișinău și raionul Strǎșeni, de unde au fost ridicate nouă automobile de diferite mărci.
La fel au fost ridicate mijloace financiare în sumă de 16 000 de euro, proveniți din activitatea infracțională, precum și acte despre proveniența automobilelor, 51 de pașapoarte tehnice provizorii, înscrisuri de ciornă, droguri de tip cocaină, o armă și două bucăți de explozibil plastifiat, ascuns într-o sobă la domiciliul unuia dintre suspecți.
La moment în calitate de bănuiți au fost audiate patru persoane, urmând sǎ fie dispusǎ și efectuarea expertizei automobilelor ridicate în cadrul perchezițiilor.
Conform legislației în vigoare persoana culpabilă de asemenea infracțiune riscă închisoare de la 4 la 10 ani.
Moldova
/VIDEO/ Polițist, dar încalcă legea. Un angajat al IP Cantemir este suspectat de trafic de influență.
Polițist, dar încalcă legea. Un angajat al IP Cantemir a fost reținut pentru 72 de ore și este bănuit de trafic de influență. Mai exact, acesta ar fi pretins mită în schimbul emiterii unei decizii pozitive în cadrul unui examen medical.

Potrivit ofițerilor SPIA, omul legii ar fi cerut și primit suma de 5000 de lei de la o femeie care se afla la a doua încercare de a se angaja în cadrul MAI, iar în schimb ar fi promis că poate obține o decizie pozivită a examenului medical. Bănuitul susținea că ar avea influență asupra angajaților din cadrul Comisiei medicale centrale al Serviciului medical al MAI și că i-ar putea determina să o aprecieze cu calificativul „apt” în urma examinării medicale.
În urma investigațiilor ofițerii SPIA și procurorii PCCOCS l-au supus perchezițiilor corporale pe bănuit și au verificat amănunțit și automobilul acestuia. În urma descinderilor a fost ridicat telefonul mobil recunoscut ca mijloc de probă pertinent și concludent ce are importanță pentru cauza penală. Pentru infracțiunea comisă, codul penal prevede amendă în mărime de la 100 mii la 150 mii lei sau până la 6 ani de închisoare.
-
Moldova6 zile în urmă
Microbuz școlar, implicat în accident. O elevă a avut nevoie de ajutor medical.
-
Moldova5 zile în urmă
Tragedie de nedescris, la Ialoveni. Un tânăr a decedat subit, după ce s-a tamponat cu motocicleta într-un copac.
-
Moldova4 zile în urmă
/VIDEO/ Visau să ajungă în Uniunea Europeană. Patru femei din Camerun, prinse în timp ce încercau să treacă ilegal hotarul.
-
Moldova4 zile în urmă
Descoperire macabră, la Vadul lui Vodă. Patru persoane decedate au fost depistate într-o locuință.
-
Moldova3 zile în urmă
/VIDEO/ Viteza poate ucide. O șoferiță a fost grav rănită în urma unui accident înfiorător.
-
Moldova7 zile în urmă
Ambulanță tamponată, la Sîngerei. O minoră, pasageră în mașina implicată în accident, a ajuns la spital.
-
Moldova5 zile în urmă
/VIDEO/ Speluncă, la Ciocana. Un bărbat este cercetat pentru organizarea unui loc rău famat, unde se consumau droguri.
-
Moldova5 zile în urmă
/VIDEO/ Le-au făcut o „vizită” inopinată. Oamenii legii au descins cu percheziții în penitenciarul din Leova.