Moldova
/VIDEO/ Spărgea magazine și saloane de frumusețe. Minor din Găgăuzia, suspectat de 10 furturi în capitală
Un minor în vârstă de 16 ani, originar UTA Găgăuzia, a fost reținut de ofițerii secției investigare infracțiuni a Inspectoratului de Poliție Botanica, fiind suspectat în comiterea mai multor furturi din magazine și saloane de frumusețe, amplasate pe teritoriul sec. Botanica.
Polițiștii au stabilit complicitatea suspectului în cel puțin 10 cazuri de furt pe teritoriul sec. Botanica. Metoda de pătrundere a tânărului în magazine, saloanele de frumusețe, era prin forțarea ușii de la intrare ori a geamurilor din termopan cu ajutorul unei șurubelnițe, după care sustrăgea bunurile materiale ulterior părăsea locul comiterii infracțiunii. Prin acțiunile sale acesta a cauzat un prejudiciu părților vătămate în sumă de 29 mii lei
Acțiunile minorului au fost surprinse de camerele de supraveghere.
În cadrul audierilor minorul și-a recunoscut vina, comunicând că bunurile sustrase le vindea la persoane necunoscute, iar banii pe care îi obținea îi cheltuia în scopuri personale. Este de menționat că acesta nu este la prima abatere de la lege, anterior fiind cercetat penal pentru infracțiuni analogice.
Minorul este cercetat penal în stare de libertate, pentru furt. Conform legislației în vigoare, acesta riscă amendă de până la 67 500 de lei, muncă neremunerată în folosul comunității de la 180 la 240 de ore sau închisoare de până la 4 ani.
Totodată polițiștii continuă acțiunile speciale de investigație și urmărire penală, pentru documentarea și stabilirea complicității lui și în alte cazuri comise pe teritoriul capitalei, cât și a altor persoane implicate în activitatea criminală.
Moldova
Tragedie în zona Gării Feroviare: un bărbat de 83 de ani, găsit fără suflare pe trotuar
Un echipaj de carabinieri a făcut o descoperire dramatică în zona Gării Feroviare, după ce, în timpul patrulării, carabinierii au observat pe strada Piața Gării un bărbat căzut la pământ și aflat în stare de inconștiență.
Intervenția a fost imediată: zona a fost securizată, iar serviciile medicale au fost alertate. În ciuda eforturilor depuse, echipa AMU și medicul legist chemat de polițiștii de la IP Centru au constatat decesul bărbatului, care avea 82 de ani.
Poliția documentează cazul, iar o expertiză medico-legală a fost dispusă pentru a stabili cu exactitate cauza morții. Circumstanțele tragediei rămân, deocamdată, neclare.
Moldova
Descarcerare pe centura municipiului Bălți: un bărbat a ajuns la spital după un accident rutier
Descarcerare pe centura municipiului Bălți: un bărbat de 38 de ani, scos dintre fiarele mașinii
Potrivit informațiilor oferite de IGSU, un accident rutier s-a produs în dimineața zilei de 17 noiembrie 2025, pe centura de ocolire a municipiului Bălți. Apelul la 112 a fost recepționat la ora 08:37, iar în urma impactului dintre două autoturisme, o persoană a rămas blocată în interior.
La locul accidentului au intervenit două echipe de salvatori, care au efectuat lucrări de descarcerare pentru a-l elibera pe un bărbat de 38 de ani. Acesta prezenta diverse traumatisme și, deși era conștient, a fost preluat de medici și transportat la spitalul raional pentru îngrijiri suplimentare.
Circumstanțele producerii accidentului urmează a fi stabilite de organele de drept.
Moldova
Doi bărbați din Dondușeni, reținuți pentru trafic de persoane: victime bătute, umilite și obligate să muncească, un bărbat ajungând la suicid
O schemă șocantă de exploatare a oamenilor a fost descoperită în raionul Dondușeni, unde doi bărbați de 41 și 52 de ani sunt bănuiți că au recrutat, abuzat și supus la violențe fizice și psihice trei persoane vulnerabile. Investigațiile arată că, între noiembrie 2024 și iulie 2025, suspecții au atras victimele prin datorii fictive, apoi le-au transportat și adăpostit într-o fermă de animale, unde le-au folosit ca forță de muncă.
Acolo, oamenii ar fi fost bătuți, controlați și umiliți. Situația a avut consecințe tragice: un bărbat de 38 de ani, incapabil să mai suporte abuzurile, și-ar fi pus capăt zilelor.
Perchezițiile efectuate de ofițerii INI „Nord”, polițiștii și procurorii din Dondușeni au scos la iveală telefoane, acte, o tabletă, un registrator audio, înscrisuri de ciornă, precum și arme și muniții deținute ilegal. Cei doi suspecți au fost reținuți cu sprijinul mascaților Fulger și riscă între 10 și 20 de ani de închisoare.
Celelalte două victime au fost eliberate și se află în siguranță. Ancheta continuă.
-
Moldova6 zile în urmăAccident nocturn, la Hîncești: Un autocar cu pasageri s-a răsturnat. Sunt răniți
-
Moldova4 zile în urmăUn polițist de la IP Fălești, mort de beat la volan, a dat cu Logan-ul în parapet, la Rîșcani. Riscă să ajungă șomer
-
Moldova6 zile în urmăDoi polițiști de patrulare, reținuți pentru luare de mită: Au fost prinși după un denunț la linia anticorupție
-
Moldova5 zile în urmăAccident spectaculos la Step-Soci, raionul Orhei: două mașini au ajuns în curtea unei gospodării
-
Moldova5 zile în urmăA torturat victima, apoi a aruncat-o de la etajul 9: O moldoveancă, condamnată pentru omor cu „cruzime excepțională”, reținută în SUA
-
Moldova7 zile în urmăDispariție cu final tragic: Un tânăr dat dispărut împreună cu mașina sa, a fost găsit mort într-o pădure, la Văduleni.
-
Moldova5 zile în urmăȘefă de centru cadastral ASP, reținută de CNA: ar fi luat 15.000 € mită pentru diplome false în domeniul medical
-
Moldova5 zile în urmăDoi polițisti riscă dosar penal: o femeie din Ucraina ar fi fost scursă de bani si hărțuită sexual în Moldova
