Rețele de socializare

Moldova

Voiau să scape de carantină cu orice preț: Patru moldoveni, prinși la frontieră cu certificate Covid falsificate

Alți patru conaționali depistați la trecerea frontierei de stat cu certificate de vaccinare împotriva Covid-19, cu semne clare de falsificare. În toate cazurile, documentele sunt eliberate de autoritățile medicale din Republica Moldova, când de fapt în data imunizării cetățenii se aflau peste hotare.

Publicat

Documentați pentru uz de fals în acte sunt patru bărbați originari din raioanele Cahul, Vulcănești și municipiul Chișinău, cu vârste cuprinse între 33 și 51 de ani. Au fost identificați la intrarea în țară prin punctul de trecere a frontierei Giurgiulești-Galați.

La audieri, doar una din persoane a recunoscut că nu s-a vaccinat, deși a rămas nedumerit cum a apărut în baza de date. Ceilalți călători și-au menținut poziția, susținând că s-au imunizat împotriva Covid-19, însă refuzând să ofere alte detalii.

În continuare, polițiștii de frontieră din Direcția regională SUD cercetează cazul sub toate aspectele legale, ca într-un final să fie luate măsurile necesare în privința persoanelor care folosesc, dețin sau confecționează acte falsificate.


De la începutul anului curent și până în prezent, în punctele de trecere a frontierei au fost depistate 117 certificate de vaccinare împotriva Covid-19 falsificate. De amintit că la prezentarea unui certificat de vaccinare valabil, persoana este scutită de regimul de autoizolare pe teritoriul Republicii Moldova.


Moldova

Accident grav pe traseul Chișinău–Hâncești: o femeie și două minore, transportate la spital

Un accident rutier s-a produs joi seara pe traseul Chișinău–Hâncești, în apropiere de o curbă periculoasă.

Publicat

Potrivit poliției, șoferul unei Skoda Fabia, care se deplasa din direcția Hâncești spre capitală, ar fi pierdut controlul volanului și a ajuns pe contrasens, unde a lovit frontal un automobil Nissan,.

În Nissan se afla un bărbat de 43 de ani din Cărpineni, împreună cu o femeie și două minore. Familia se întorcea spre Hâncești. Impactul puternic a provocat răni pasagerei, care a fost transportată de urgență la Spitalul de Urgență, în timp ce cele două fete au fost duse la Spitalul „Mamei și Copilului” pentru îngrijiri medicale.


Poliția avertizează șoferii că vizibilitatea pe traseu este redusă din cauza ceții, iar riscul producerii accidentelor crește considerabil. Autoritățile recomandă adaptarea vitezei și prudență maximă la volan.


Citește mai departe

Moldova

Rețea de contrabandă cu mașini și cocaină, destructurată: percheziții și capturi de sute de mii de lei

Contrabandă cu automobile de lux și piese auto, în valoare de peste 1.200.000 lei. În cadrul operațiunii a fost reținut un bărbat de 41 de ani, iar un complice de aceeași vârstă din Chișinău este cercetat în libertate.

Publicat

În urma perchezițiilor la domiciliul bărbatului reținut, organizator al schemei, autoritățile au ridicat cocaină estimată la 120.000 lei, bani proveniți din activitatea infracțională – 7.000 de euro și 40.000 de hrivne – precum și un automobil BMW, estimat în valoare de 25.000 euro.

Urmare a reținerii acestuia, la demersul PCCOCS, judecătorul de instrucție a dispus aplicarea arestului preventiv în privința învinuitului, pentru buna desfășurare a investigațiilor. Totodată, de la domiciliul unui alt suspect a fost ridicat un automobil Lexus NX, evaluat la o valoare estimativă de 35.000 euro.


În total, în dosar sunt cercetate patru persoane cu vârste între 40 și 53 de ani, care beneficiază de prezumția nevinovăției.

Poliția de Frontieră își reafirmă angajamentul de a combate contrabanda și traficul de droguri, în cooperare cu instituțiile naționale și internaționale de aplicare a legii.


Citește mai departe

Moldova

Speluncă de droguri descoperită în Cimișlia: aparate artizanale și substanțe suspecte, ridicate de poliție

Un apartament din Cimișlia s-a dovedit a fi un loc de consum pentru droguri, după ce polițiștii au intervenit în baza unei informații operative.

Publicat

În locuința unui bărbat de 41 de ani, oamenii legii au descoperit mai multe dispozitive artizanale folosite la consumul de substanțe narcotice, precum și o pungă cu masă vegetală uscată, asemănătoare marijuanei.

Toate obiectele au fost ridicate și trimise pentru expertiză judiciară. Proprietarul apartamentului este cercetat, iar legea prevede o pedeapsă cu închisoarea între 2 și 6 ani pentru astfel de fapte.


Poliția continuă investigațiile pentru a stabili circumstanțele complete și a identifica alte persoane care ar fi putut frecventa locul.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii