Moldova
/VIDEO/ Incendii fatale, în nordul țării. O femeie și un bărbat au decedat în propriile case
Incendii fatale, în nordul țării. O femeie de 83 de ani și un bărbat de 56 de ani au decedat în propriile case.
Conform IGSU, două persoane și-au pierdut viața în incendii în nordul țării pe parcursul zilei de 22 decembrie.
Primul caz a fost înregistrat la Glodeni, localitatea Camenca. Aici, într-o casă de locuit a fost depistat cadavrul carbonizat a unei femei în vârstă de 83 ani, iar în urma arderii au fost distruse mai multe bunuri materiale dintr-o cameră. Pentru cercetarea cazului la fața locului au intervenit angajații Secției situații excepționale raionale. Cauza decesului și circumstanțele urmează a fi stabilite ulterior de specialiști. Totodată, în localitatea Corlăteni, raionul Râșcani un incendiu a izbucnit într-o casă.
Apelul la serviciul 112 a fost recepționat la ora 14:26. Pentru stingerea arderii la fața locului a ajuns o echipă de pompieri. Ajunși, salvatorii au stabilit că focul a cuprins o construcție auxiliară. Incendiul a fost localizat la ora 14:46. În timpul intervenției într-o cameră pompierii au depistat cadavrul carbonizat a unui bărbat în vârstă de 56 de ani. Incendiul a fost lichidat la ora 16:27. Conform IGSU, în urma incendiului au ars bunuri materiale dintr-o cameră cu suprafața de 18 m2, dar și din bucătăria cu dimensiunile de 12 m2. Cauza și circumstanțele producerii incendiului urmează a fi stabilite de specialiști.
De la începutul anului 2021, s-au produs 1588 incendii în care și-au pierdut viața 86 de persoane, inclusiv un minor.

Moldova
S-a intoxicat cu monoxid de carbon: O minoră de 17 ani a fost transportată la spital, după ce fumul de la sobă s-a acumulat în casă.
O minoră de 17 ani a ajuns la spital cu intoxicație cu monoxid de carbon, după ce fumul de la sobă s-a acumulat în locuință. Incidentul s-a produs în dimineața zilei de 4 ianuarie, într-o gospodărie din satul Tocuz, raionul Căușeni.
Potrivit informațiilor preliminare, fata a prezentat semne de intoxicație cu monoxid de carbon și a fost transportată de urgență la spitalul raional pentru investigații medicale. Medicii spun că, în prezent, starea acesteia este stabilă.
În urma cercetărilor efectuate la fața locului, specialiștii IGSU au stabilit că incidentul s-ar fi produs din cauza nerespectării regulilor antiincendiare la exploatarea sobei și a canalelor de evacuare a fumului. Mai exact, tatăl minorei ar fi închis cahla sobei, fapt care a împiedicat evacuarea normală a fumului și a dus la acumularea monoxidului de carbon în interiorul locuinței.
Alte circumstanțe ale cazului urmează să fie stabilite de organele de resort.
În acest context, salvatorii și pompierii reamintesc cetățenilor importanța verificării periodice a sobelor de încălzit și a canalelor de evacuare a fumului. Totodată, aceștia avertizează că este strict interzisă blocarea sau închiderea sistemelor de evacuare a fumului, inclusiv a cahlei sobei, atunci când focul este aprins.
De asemenea, în încăperile încălzite cu sobe sau alte surse pe bază de combustibil solid se recomandă aerisirea regulată a încăperilor și instalarea detectoarelor de fum și monoxid de carbon, pentru avertizare timpurie.
Moldova
Incendiu la o biserică din Drochia: Focul a cuprins o anexă a lăcașului, unde era amenajată cazangeria.
Un incendiu a izbucnit în dimineața de 4 ianuarie la o biserică din raionul Drochia. Focul a cuprins o anexă a lăcașului de cult, însă intervenția rapidă a pompierilor a salvat biserica de la distrugere.
Alarma a fost dată la ora 06:40, când pompierii din nordul țării au fost solicitați să intervină la biserica „Sfânta Treime” din localitatea Sofia. La fața locului au ajuns patru echipaje de salvatori și pompieri, care au stabilit că incendiul a izbucnit într-o încăpere tehnică, unde era amenajată cazangeria, pe o suprafață de aproximativ 12 metri pătrați.
Flăcările au afectat mai multe bunuri materiale din interiorul anexei, însă datorită intervenției operative, focul a fost localizat și nu s-a extins spre biserica propriu-zisă. Incendiul a fost lichidat complet după aproape o oră, iar victime nu au fost raportate.
Potrivit specialiștilor IGSU, cauza probabilă a incendiului este nerespectarea regulilor antiincendiare la exploatarea cazanului care funcționa pe combustibil solid.
În ajunul Crăciunului pe stil vechi, pompierii fac apel către responsabilii lăcașelor de cult să respecte cu strictețe normele de securitate. Aceștia recomandă verificarea instalațiilor de încălzire, evitarea utilizării echipamentelor defecte, menținerea liberă a căilor de evacuare și verificarea surselor electrice după încheierea slujbelor.
Totodată, enoriașii sunt îndemnați să evite aglomerațiile și să păstreze o distanță sigură față de lumânări și candele, pentru a preveni producerea incendiilor. În situații de risc, cetățenii sunt rugați să apeleze de urgență Serviciul 112.
Potrivit datelor IGSU, în zilele de weekend pompierii și salvatorii au intervenit în circa 60 de situații de risc la nivel național.













Moldova
Incident șocant la Ceadîr-Lunga: Un bărbat ar fi tras cu arma în mașina în care se afla soția sa, cu care este în proces de divorț.
Groază pe un drum din sudul țării: un bărbat a fost reținut după ce ar fi tras cu arma în mașina în care se afla soția sa, cu care este în proces de divorț.
Incidentul șocant a avut loc în seara zilei de 4 ianuarie, în orașul Ceadîr-Lunga. Potrivit poliției, femeia se afla împreună cu copilul și concubinul său într-o mașină pe drumul local Tomai-Ceadîr-Lunga când aceasta a fost ținta unei împușcături. Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită.
Principala persoană vizată de anchetă este soțul femeii, cu care aceasta se află în proces de divorț.
Arma suspectului a fost ridicată, iar bărbatul a fost reținut și este audiat de polițiști pentru clarificarea tuturor circumstanțelor acestui incident grav.
-
Moldova2 zile în urmăIncident șocant la Ceadîr-Lunga: Un bărbat ar fi tras cu arma în mașina în care se afla soția sa, cu care este în proces de divorț.
-
Moldova2 zile în urmăIncendiu la o biserică din Drochia: Focul a cuprins o anexă a lăcașului, unde era amenajată cazangeria.
-
Moldova2 zile în urmăS-a intoxicat cu monoxid de carbon: O minoră de 17 ani a fost transportată la spital, după ce fumul de la sobă s-a acumulat în casă.
