Moldova
Noi detalii despre tentativa de scoatere din țară a unei viori de pe Aeroportul din Chișinău
În data de 10 decembrie 2021, Serviciul Vamal și Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) au susținut un briefing de presă, în care au prezentat un set de precizări pe dosarul tentativei de scoatere din țară a unei viori de pe Aeroportul Internațional Chișinău.

Cu titlu de reamintire, reprezentanții autorităților au comunicat faptul că la 22 octombrie 2021, pe Aeroportul din Capitală, în cadrul controlului vamal al pasagerilor cursei Chișinău-Moscova, a fost depistată o vioară nedeclarată, asupra căreia existau suspiciuni că reprezintă un obiect cu valoare culturală. Ulterior, în cadrul controlului au fost prezentate două certificate datate cu 20.10.2021 și emise de către un expert acreditat de către Ministerul Culturii, în care este indicat că instrumentul muzical a fost creat de către Giovanni Battista Guadagnini și că „aceasta are valoare istorică și artistică pentru patrimoniul Republicii Moldova.” Suplimentar, în interiorul husei, a fost depistat actul de „Expertiză a instrumentelor muzicale”, eliberat de către același expert, cu indicarea valorii viorii, ce depășește suma de 2 milioane euro.
Autoritățile au reiterat prevederile articolului 9 alin. (3) din 𝐋𝐞𝐠𝐞𝐚 𝟏𝟓𝟔𝟗/𝟐𝟎𝟎𝟐, potrivit căreia – persoanele fizice nu au dreptul de a scoate de pe teritoriul Republicii Moldova valori culturale. Pe de altă parte, alte valori din domeniul artei, literaturii, ştiinţei, culturii şi religiei pot fi scoase de pe teritoriul ţării cu condiția prezentării autorizaţiei eliberate de Ministerul Culturii, în care se specifică costul obiectului şi faptul că acesta nu prezintă valoare culturală.
Aceștia au mai menționat că persoana nu deținea o asemenea autorizație la data depistării viorii, iar Ministerul Culturii, conform răspunsului oficial oferit Serviciului Vamal, a comunicat că până în data de 22 octombrie, nu a eliberat o asemenea autorizație.
Prin urmare, faptele descrise au stat la baza pornirii urmăririi penale pentru tentativă de contrabandă cu valori culturale, prin nedeclararea bunului.
Suplimentar, reprezentanții autorităților au subliniat faptul că Moldova are obligația, conform articolului 6 din Convenția de la Paris, care a fost ratificată de statul nostru în anul 1997, să instituie un certificat special prin care să interzică ieșirea de pe teritoriul său a bunurilor culturale care nu sunt însoțite de certificatul de export, în care să fie indicat faptul că exportul acestora este autorizat de către el, acest certificat urmând a însoți bunurile culturale exportate regulamentar.
Deși s-a vehiculat în spațiul public că în alte state declararea nu este obligatorie pentru astfel de obiecte, autoritatea de investigație a menționat că toate statele părți la Convenția de la Paris din 1970 au obligația să respecte măsurile necesare pentru interzicerea şi împiedicarea operațiunilor ilicite de import, export şi transfer de proprietate al bunurilor culturale.
Drept urmare, vioara a fost ridicată, fiind asigurată păstrarea acesteia în condiții de maximă securitate de către Serviciul Vamal, aceasta fiind ferită de umiditate și razele solare.
Este de menționat că, la trei zile de la ridicarea instrumentului, persoana care nu l-a declarat în vamă, s-a adresat unui alt expert acreditat de Ministerul Culturii, care i-a eliberat un certificat cu mențiunea contradictorie celui prezentat la data de 22 octombrie 2021 privind valoarea de patrimoniu.
Mai mult decât atât, acesta a eliberat actul de expertiză fără a avea vioara în față, cu indicarea caracteristicilor viorii și valorii ei. Ulterior, pasagerul a anexat actul la cererea sa depusă la Ministerul Culturii, care a eliberat un certificat contrar prevederilor legale, în sensul legii menționate mai sus.
Între timp, persoana a prezentat organului de urmărire penală, prin intermediul avocatului său, contractul de împrumut al unei viori. Acesta, însă, era fără data de întocmire a lui.
Toate în cumul, au dat temei rezonabil organului de urmărire penală de a solicita, prin intermediul Interpol, informații despre statul de apartenență al acestei viori și dacă aceasta nu figurează ca fiind sustrasă. În acest scop, vioara a fost examinată (și nu expertizată) de către un specialist din cadrul unei instituții de expertizare, cu echipament dedicat, iar imaginile obținute au fost expediate statelor membre Interpol.
Mai exact, procedura de examinare a viorii a fost confundată cu expertizarea ei, urmare a declarațiilor publice, emise de alte persoane decât reprezentanții autorităților de investigație.
Între timp, au parvenit informații de la două state membre Interpol, cu privire la trei cazuri de sustragere de viori cu caracteristici asemănătoare. Pe unul din ele, s-au solicitat date suplimentare despre vioara reținută în Republica Moldova, necesare pentru verificarea lor de statul solicitant.
Pentru stabilirea faptului necesității declarării instrumentului de acest tip, suplimentar au fost interpelate autoritățile vamale ale statului din care pasagerul a sosit la Chișinău. Acestea au comunicat că instrumentul muzical nu a fost declarat, deși persoana avea obligația să o facă.
Este de menționat că autoritățile elvețiene nu au prezentat răspunsurile în timp util pentru obținerea documentelor de origine a viorii reținute, deși persoana vizată făcea trimitere la faptul că proprietarul viorii este cetățean al acelui stat. Procuratura a luat legătură telefonică cu cetățeanul elvețian indicat în contract, care abia la 2 decembrie 2021 a expediat copia actelor solicitate.
Până la moment, confirmarea autenticității copiilor acestor acte nu a fost prezentată, după cum a fost solicitat.
Totodată, organul de urmărire penală a dispus efectuarea expertizei judiciare complexe, cu atragerea unui specialist internațional din domeniu. Aceasta a fost determinată de necesitatea stabilirii autenticității viorii, anului fabricării, autorului manoperei, costului ei și dacă aceasta reprezintă o valoare culturală.
Așa cum documentele nu au fost prezentate oficial, în forma lor autentică, examinarea lor de către Comisia de Experți este necesară pentru a stabili dacă corespund acestei viori.
Una din discordanțele acestei spețe a constat în informația prezentată în rapoartele de examinare făcute de experții naționali, unde vioara a fost datată cu anul 1735, cu toate că în actele prezentate de către persoană, anul fabricării viorii era 1775-1785. Acest fapt a determinat necesitatea întreprinderii mai multor acțiuni, în vederea stabilirii circumstanțelor cauzei. Este de menționat că în rezultatul expertizei făcute la solicitarea organelor de drept, din constatările prealabile s-a stabilit că, totuși, aceasta a fost fabricată în perioada 1775-1785.
Concluzia experților privind pertinența documentelor solicitate ar servi drept temei de stabilire a statului de origine și demararea procedurii de returnare a viorii, în sensul prevederilor Convenției de la Paris. Rezultatul expertizării este necesar și pentru stabilirea obiectivă a circumstanțelor faptei.
Totodată, autoritățile țin să asigure părțile și societatea despre faptul că, pe parcursul investigațiilor, organul de urmărire penală este garantul respectării drepturilor și libertăților omului.
Notă: Orice persoană se prezumă nevinovată, până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești finale.
Moldova
Carambol la Ialoveni: Patru mașini au fost implicate într-un accident violent.
Trafic dat peste cap, în după-amiază zilei de 6 iunie, la intrarea în orașul Ialoveni, după ce patru mașini au fost implicate într-un accident rutier.

Totul s-a întâmplat în jurul orei 13:00. Potrivit informațiilor preliminare, un șofer de 69 de ani, care intenționa să vireze din oraș spre Hîncești, nu s-ar fi asigurat la schimbarea direcției. În urma manevrei, a fost lovit de un alt autoturism condus de un tânăr de 22 de ani, care circula regulamentar spre Chișinău.
Impactul a fost atât de puternic, încât una dintre mașini a fost proiectată în parapetul de pe mijlocul drumului. Cioburile și bucăți din caroserie au avariat alte două vehicule aflate în apropiere.
Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită. Ambii șoferi au fost testați cu aparatul alcooltest, iar rezultatele au fost negative.
Poliția investighează cazul pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului. Circulația în zonă a fost îngreunată zeci de minute.
Moldova
Tragedie greu de imaginat: Un copil de doi ani a murit strivit de aragaz, la Drochia.
Caz dramatic într-o gospodărie din raionul Drochia. Un băiețel de doar doi ani și-a pierdut viața, după ce un aragaz s-a prăbușit peste el.

Totul s-a întâmplat în timp ce micuțul se afla acasă împreună cu familia. Potrivit poliției, copilul ar fi deschis ușa cuptorului electric încorporat și s-ar fi urcat pe ea. Greutatea sa a dezechilibrat aparatul electrocasnic, care a căzut peste el.
Impactul a fost fatal – băiatul a suferit răni grave și a decedat înainte ca echipajul medical să ajungă la fața locului.
Oamenii legii au deschis o anchetă pentru a stabili cu exactitate cum s-a produs nenorocirea.
Moldova
Impact devastator, în capitală: Doi copii și un adult, la spital după o tamponare violentă.
Scene de groază, în Capitală! Două mașini s-au ciocnit frontal, iar în urma impactului, doi copii și un adult au ajuns la spital.

Accidentul s-a produs în amiaza zilei de 6 iunie, pe bulevardul Dacia. Potrivit poliției, un șofer nu ar fi cedat trecerea unui alt autoturism care circula pe drumul cu prioritate.
Imaginile de la fața locului arată distrugeri serioase la ambele mașini — capotele sunt făcute zob, iar bucăți din caroserie sunt împrăștiate pe carosabil. Mai mult, în urma impactului una dintre mașini a fost proiectată pe zona verde care delimitează direcțiile de deplasare. La fața locului au intervenit rapid echipajele de poliție și ambulanțele.
Doi pasageri minori din mașina care ar fi provocat accidentul, dar și un adult au fost preluați de medici și transportați la spital pentru investigații.
Oamenii legii au deschis o anchetă și urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.
-
Moldova6 zile în urmă
Accident fatal în Belgia: Un copil din Moldova a murit după o urmărire a poliției.
-
Moldova3 zile în urmă
Alertă în țară: O deținută de 23 de ani a evadat din Penitenciarul nr. 13 Chișinău
-
Moldova5 zile în urmă
Accident mortal cu motocicleta: un tânăr și-a pierdut viața, doi pasageri răniți grav!
-
Moldova7 zile în urmă
Un polițist a fost luat la bătaie și înjunghiat într-un troleibuz din capitală: Omul legii, spitalizat. Suspectul a reușit să fugă
-
Moldova6 zile în urmă
/VIDEO/ Și-a salvat copilul cu propria viață: un moldovean a murit în timp ce își salva fiul de la înec, în Italia.
-
Moldova4 zile în urmă
Un elicopter a aterizat de urgență în raionul Călărași. A fost activat Codul ROȘU
-
Moldova4 zile în urmă
Tragedie fără margini: O fetiță de un an a fost ucisă de câinele familiei, la Hîncești.
-
Moldova3 zile în urmă
Tragedie greu de imaginat: Un copil de doi ani a murit strivit de aragaz, la Drochia.