Rețele de socializare

Moldova

Pieton lovit mortal de un automobil, la Briceni. Șoferul a dat bir cu fugiții de la fața locului

Un bărbat a murit, după ce a fost lovit de un automobil. Tragedia a avut loc noaptea trecută, în jurul orei 19:10, în localitatea Coteala, din raionul Briceni. Șoferul a părăsit locul unde s-a produs tragedia, însă a fost prins pe urme fierbinți de către angajații IP Briceni.

Publicat

Potrivit poliției, victima s-a dovedit a fi un bărbat în vârstă de 50 de ani, originar din localitatea Larga, din același raion. Dânsul se deplasa pe o stradă din localitatea Coteala când, în circumstanțe încă necunoscute de anchetă, a fost spulberat de un automobil. În urma impactului, pietonul a murit până la venirea ambulanței, iar șoferul a fugit de la locul faptei, scrie Deschide.MD.

În rezultatul măsurilor speciale de investigație s-a stabilit că bărbatul a fost lovit de un automobil de marca Opel Donca Ivan a fost tamponat de către automobilul de model Opel Monterey, la volanul căruia se afla un bărbat în vârstă de 34 de ani.

Șoferul a fost escortat la IP Briceni, unde a fost audiat și testat alcooscopic. Dânsul nu consumase alcool la volan și și-ar fi recunoscut vina, ulterior a fost reținut pentru 72 de ore.


Oamenii legii cercetează cazul pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.


Moldova

Jaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați

Doi tineri, de 18 și 19 ani, originari din Chișinău și Ucraina, au fost reținuți de polițiștii din sectorul Rîșcani, fiind bănuiți de comiterea unui jaf într-un oficiu bancar din capitală.

Publicat

Victima, o femeie de 61 de ani, a fost deposedată de aproximativ 51.000 de lei în timp ce se afla la bancă pentru a depune banii în contul personal.

Potrivit anchetei, suspecții ar fi acționat direct, după care au fugit de la fața locului cu un automobil. În urma acțiunilor operative, polițiștii au identificat și stopat mijlocul de transport, iar cei doi au fost reținuți. Asupra lor au fost găsiți aproximativ 27.000 de lei, restul sumei fiind, conform datelor preliminare, transferată către alte persoane. Cei doi tineri au fost plasați în arest pentru 30 de zile și riscă până la 7 ani de închisoare.


Citește mai departe

Moldova

Tânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului

Un pieton de 18 ani a ajuns la spital după ce a fost lovit de un automobil, sâmbătă seara, pe strada Calea Orheiului din Chișinău.

Publicat

Potrivit Poliției Capitalei, accidentul s-a produs în timp ce tânărul traversa regulamentar strada, pe o trecere de pietoni nedirijată.

„Un automobil de marca Toyota, condus de o femeie de 28 de ani, a tamponat pietonul”, a declarat  Svetlana Scripnic, ofițer de presă al Poliției Capitalei.


În urma impactului, victima a suferit traumatisme și a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale. Circumstanțele exacte ale accidentului sunt investigate de oamenii legii.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Goană cu alcool la Călărași. Un tânăr beat a fugit de poliție până la Cornova

„A pornit la drum cu curajul din pahar.” Un tânăr de 24 de ani a pus în pericol traficul, după ce a urcat beat la volanul unui Peugeot și a refuzat să oprească la semnalele polițiștilor din Călărași.

Publicat

Urmărirea a început în apropierea satului Rădeni și s-a încheiat la Cornova, unde mașina a fost blocată.

Testarea alcoolscopică a indicat 1,12 mg/l alcool în aerul expirat, o concentrație extrem de periculoasă.


Automobilul a fost ridicat la parcarea specială, iar șoferul a fost reținut pentru 72 de ore.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii