Moldova
/VIDEO/ 41 de agenți economici din țară, amendați pentru nerespectarea măsurilor de prevenție și combatere a virusului COVID-19
Mai mulți agenți economici din țară s-au ales cu amenzi usturătoare pentru nerespectarea măsurilor de prevenire și combatere a virusului COVID-19.
Și asta după ce în perioada de 12-14 noiembrie au fost fost efectuate verificări în 84 de localuri din țară, iar la 41 dintre aceștia au fost înregistrate mai multe încălcări precum purtarea măștilor incorect de către angajații localurilor, nerespectarea distanței sociale, depășirea numărului permis de clienți, activitatea angajaților localurilor în lipsa certificatelor de vaccinare sau a testelor, admiterea clienților nevaccinați sau în lipsa testelor PCR, teste antigen, neverificarea termometriei la intrarea în local, etc.
În privința agenților economici au fost inițiate proceduri conform art. 76 (prim) Codul contravențional. Întreprinzătorilor le vor fi aplicate amenzi în sumă totală de aproximativ 1.022.000 lei.
Poliția va continua și în perioada următoare desfășurarea măsurilor orientate la prevenirea infracțiunilor și asigurarea ordinii publice pentru ca fiecare cetățean să se simtă în siguranță.
Moldova
Mefedronă și marijuana, descoperite în două cazuri succesive în Chișinău
Poliția din capitală a avut de gestionat două noi cazuri legate de droguri, ambele descoperite în timpul patrulărilor și intervențiilor operative, care arată cât de activă rămâne rețeaua de distribuție în oraș.
Primul incident a avut loc pe strada Sfântul Andrei, unde o tânără de 20 de ani a atras atenția echipajului INSP încercând să își schimbe brusc direcția de mers. Oprită pentru verificări, aceasta a scos din buzunar și a predat mai multe pachețele cu o substanță ce pare a fi mefedronă. Cazul a fost preluat de polițiștii de la IP Rîșcani.
Într-o altă operațiune, ofițerii IP Centru au reținut doi curieri de droguri, de 21 și 22 de ani, suspectați că distribuiau substanțe narcotice în diferite zone ale capitalei. Unul a fost prins într-o zonă forestieră cu pachețele de marijuana pregătite pentru ascundere, iar la locuința sa au fost găsite sute de pachete tip zip-lock, cântare electronice și masă vegetală. Al doilea tânăr a fost oprit chiar în timp ce plasa drogurile în ascunzișuri de pe mai multe străzi.
Cei doi sunt reținuți pentru 72 de ore și sunt cercetați penal, în timp ce ancheta continuă pentru a identifica întreaga rețea.
Moldova
Descoperire macabră, la Miclești: Un tânăr de 28 de ani, găsit parțial carbonizat într-o anexă.
Descoperire macabră în satul Miclești, din raionul Criuleni. Un tânăr de 28 de ani a fost găsit parțial carbonizat într-o construcție auxiliară de pe teritoriul unei întovărășiri pomicole. Totul s-a întâmplat pe 24 noiembrie, când la Serviciul 112 a fost anunțat un incendiu izbucnit într-o anexă ce aparține unui localnic.
Flăcările au cuprins bunuri din interior pe o suprafață de aproximativ un metru pătrat, iar focul s-a autostins înainte de sosirea pompierilor. Abia apoi, localnicii au făcut descoperirea cutremurătoare: în interior se afla trupul parțial carbonizat al tânărului.
Deocamdată nu se știe cum a ajuns victima în încăperea respectivă și nici ce a provocat incendiul.
Specialiștii urmează să stabilească toate circumstanțele producerii tragediei — de la cauza izbucnirii focului, până la împrejurările în care tânărul de 28 de ani și-a pierdut viața.
Moldova
Accident la Botanica: o mașină s-a inversat după ce a lovit bordura
O mașină a fost făcută zob, în toiul nopții, la intersecția străzilor Grădina Botanică și Sarmizegetusa din Capitală.
Potrivit Poliției, accidentul s-a produs la ora 01:30, când un automobil Toyota a lovit bordura și s-a răsturnat pe carosabil. Imaginile de la fața locului arată mașina grav avariată.
Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită. Oamenii legii investighează circumstanțele care au dus la răsturnarea spectaculoasă a vehiculului.
-
Moldova5 zile în urmăGrav accident, soldat cu moartea unei tinere de 23 de ani, la Rîșcani. Alta a ajuns la spital, iar șoferul – de negăsit
-
Moldovao zi în urmăTragedie la o stână din Mihăileni: O femeie a murit după ce a fost bătută cu bestialitate chiar de concubinul ei.
-
Moldova5 zile în urmăCrimă șocantă la Nisporeni: O adolescentă de 19 ani și mama ei, omorâte cu bestialitate de către o rudă
-
Moldova4 zile în urmăAproximativ 5 TONE de bomboane cu aditiv interzis, oprite la frontieră: ANSA blochează un lot periculos pentru consumatori
-
Moldova4 zile în urmăAuromobil al MAI, incendiat chiar în fața sectorului de poliție, ziua în amiaza mare, la Călărași
-
Moldova5 zile în urmăSpeluncă de droguri descoperită la Botanica: un apartament plin cu consumatori, dispozitive și pachețele cu „sare”
-
Moldovao zi în urmăBătaie calmată cu focuri de armă Chișinău. Individul care a atacat polițiștii a dat bir cu fugiții, alții patru – încătușați
-
Moldova4 zile în urmăAccident cu doi răniți pe traseul Chișinău–Hîncești: manevră riscantă, impact lateral și intervenție medicală de urgență
