Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Conflict din gelozie cu un final sângeros: Un bărbat de 39 de ani a încercat să-și ucidă vecinul

Un bărbat de 39 de ani, orbit de gelozie a încercat să-și ucidă vecinul. Individul i-a aplicat victimei de 57 de ani multiple lovituri cu un cuțit, iar acum riscă să petreacă în locurile de detenție ani grei.

Publicat

Cazul a avut loc în seara de 30 octombrie în jurul orei 20.00 într-o casă din raionul Criuleni. Cum a stabilit poliția în urma cercetărilor, în ziua incidentului suspectul a consumat băuturi alcoolice.

Fiind în stare de ebrietate bărbatul, a luat de acasă un cuțit de bucătărie și a plecat la vecin. Imediat cum victima de 57 de ani de ani a deschis poarta, bănuitul i-a aplicat mai multe lovituri în ambele brațe, iar apoi a fugit. În scurt timp, oamenii legii au prins agresorul. Ultimul și-a recunoscut vina și a mărturisit că a făcut totul din cauza alcoolului.

Victima a fost transportată la spital, pentru ajutor medical. La moment, viața acestuia este în afara oricărui pericol. Bănuitul a fost reținut pentru 72 de ore. Conform legislației bărbatul riscă, pușcărie de până la 15 ani.


echipa.md

Moldova

Pericol ignorat la Chișinău: Mai mulți șoferi, filmați cum pe roșu chiar în fața trenului

La un pas de tragedie în Chișinău. Mai mulți șoferi au ignorat semnalele sonore și luminoase la intersecția Ismail – Calea Basarabiei și au trecut peste calea ferată chiar în fața unui tren care se apropia.

Publicat

În imagini se vede cum mașinile trec pe roșu, iar trenul frânează în ultimul moment ca să evite un impact.

Internauții s-au arătat revoltați și spun că acești șoferi ar trebui să repete examenul auto. Alții au făcut haz de necaz: „nici nu știau că mai circulă trenuri în Moldova”.


Poliția urmează să vină cu informații suplimentare.


Citește mai departe

Moldova

Un bărbat, internat cu arsuri după ce locuința i-a fost cuprinsă de flăcări, la Sîngerei.

Un bărbat de 67 de ani a ajuns la spital în stare gravă, în urma unui incendiu izbucnit în locuința sa. Incidentul s-a produs în dimineața zilei de 17 noiembrie, în satul Sloveanca, raionul Sîngerei. Flăcările au cuprins interiorul casei și o parte a acoperișului, iar două echipaje de pompieri și salvatori au fost mobilizate pentru a opri extinderea focului.

Publicat

Potrivit IGSU, intervenția a fost dificilă, iar echipele de salvatori au luptat cu incendiul aproape două ore, până când acesta a fost complet lichidat. Flăcările au distrus bunurile din interior și aproximativ jumătate din acoperișul casei.
Proprietarul locuințe a suferit arsuri de gradul III la nivelul membrelor inferioare și a fost transportat la Spitalul Raional Sîngerei, unde este internat în stare grav-stabilă, în secția de reanimare.
Primele concluzii ale specialiștilor indică faptul că incendiul ar fi pornit de la soba de încălzit, cel mai probabil suprasolicitată. Materialele combustibile aflate prea aproape ar fi luat foc, declanșând incendiul.
În acest context, IGSU reamintește cetățenilor importanța verificării sobelor înainte de utilizare și a respectării regulilor de apărare împotriva incendiilor, pentru a preveni astfel de situații de risc.
Potrivit instituției, de la începutul anului au fost înregistrate peste 200 de incendii cauzate de utilizarea necorespunzătoare a sobelor. În ultimele 24 de ore pompierii și salvatorii au intervenit în 24 de situații de risc.


Citește mai departe

Moldova

Cu autospeciala în gard: O mașină a poliției de frontieră, implicată într-un accident, la Fălești.

S-au pornit în misiune de serviciu și au ajuns într-un gard de pe marginea drumului. Un echipaj al poliției de frontieră a fost implicat într-un accident rutier, după ce nu au putut împărți drumul cu un alt șofer.

Publicat

Totul s-a întâmplat în data de 17 noiembrie, pe traseul Fălești-Pîrlița. Potrivit datelor preliminare, un șofer de 54 de ani ar fi încercat să vireze la stânga, dar nu s-ar fi asigurat corespunzător, astfel că a fost tamponat lateral de mașina poliției de frontieră. Oamenii legii menționează că autospeciala se deplasa regulamentar, având semnalele luminoase activate.

În urma impactului, ambele automobile au fost proiectate în afara drumului și au doborât, în cele din urmă, un gard.

Deși coliziunea a fost violentă și automobilele au fost avariate, nicio persoană nu a avut de suferit. Alte circumstanțe urmează a fi stabilite.



Citește mai departe

topul săptămânii