Moldova
/VIDEO/ Copaci căzuți peste mașini, stații prăbușite și străzi inundate. Consecințele furtunii pentru capitală și raioanele țării
Conform informațiilor Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, colectate din subdiviziunile teritoriale, în urma condițiilor meteorologice nefavorabile care au avut loc pe data de 29 iulie, au fost înregistrate mai multe intervenții ale salvatorilor în regiunile țării, precum și în capitală.
Salvatorii au fost solicitați pentru a efectua lucrări de defrișare a copacilor prăbușiți de rafalele de vânt puternic în raioanele Bălți, Ungheni, Strășeni, Ocnița, Cahul, Fălești, Florești, Briceni, Edineț, Glodeni, Râșcani etc. Astfel, angajații IGSU au intervenit în mai multe localități pentru înlăturarea copacilor doborâți de vânt puternic de pe carosabile la Briceni, Râșcani, Glodeni, Dondușeni, Drochia, Soroca și Ungheni.
De asemenea, a fost nevoie de intervenția salvatorilor în raionul Edineț, unde un copac a căzut pe acoperișul unei case de locuit din localitatea Cupcini. Totodată, echipele de salvatori au intervenit pentru a înlătura arbori și crengi care au căzut pe țevile de gaz natural în orașul Soroca și municipiul Bălți.
Conform datelor colectate de IGSU, în municipiul Chișinău au fost înregistrate 8 intervenții ale salvatorilor, care au intervenit pentru efectuarea lucrărilor de defrișare a copacilor prăbușiți peste autovehicule parcate pe străzile capitalei, precum și în curțile blocurilor locative. Astfel de intervenții au avut loc pe strazile Grigore Vieru, Ion Aldea-Teodorovici, bulevardul Mircea cel Bătrân, Andrei Doga, Spartacus și Ginta Latină.
Potrivit datelor prezentate de furnizorii energiei electrice în urma ploilor torențiale cu grindină și vânt puternic, la data de 29 iulie către ora 23:00, 24 localități din raioanele Glodeni, Dondușeni, Florești, Anenii Noi, Criuleni au fost deconectate de la energie electrică, iar astăzi 30 iulie, către ora 06:00, au rămas parțial deconectate 16 localități. Potrivit datelor IGSU, în ultimele 24 de ore salvatorii și pompierii au intervenit în 110 situații de risc.

Moldova
Incendiu în capitală: foc în bucătăria unui restaurant de pe strada Trandafirilor
Un incendiu a izbucnit în municipiul Chișinău, pe strada Trandafirilor 13, în bucătăria unui restaurant situat într-un bloc de locuințe din sectorul Botanica.
Potrivit informațiilor preliminare, focul a afectat bunurile materiale dintr-o încăpere auxiliară a localului, cu o suprafață de aproximativ 6 metri pătrați.
La fața locului au intervenit cinci echipaje de pompieri. Din fericire, victime nu au fost înregistrate. Cauza incendiului a fost stabilită ca fiind un scurtcircuit produs la coșul de evacuare a fumului.
Incidentul a fost intens discutat pe rețelele sociale, unde locatarii din zonă susțin că pizzeria ar activa de mai mulți ani în bloc, în pofida nemulțumirilor acestora. Circumstanțele complete ale cazului urmează să fie clarificate.
Moldova
Pericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar
Conducătorii auto avertizează că drumul dintre Gura Camencii și Soroca este extrem de alunecos și pune în pericol circulația.
Potrivit șoferilor, material antiderapant a fost împrăștiat doar până la sensul giratoriu din Gura Camencii, iar mai departe carosabilul este „ca gheața”.
Prin urmare, în zonă s-au format ambuteiaje, iar unele vehicule au derapat și au ajuns pe acostament, avariate!
Autoritățile sunt îndemnate să intervină, iar șoferii – să circule cu mare prudență.
Moldova
Anchetă de amploare în România: moldoveni vizați într-o rețea de obținere frauduloasă a cetățeniei
Procurorii Parchetului General din România au efectuat joi, 18 decembrie, aproximativ 40 de percheziții într-un dosar ce vizează obținerea cetățeniei române pe baza unor acte falsificate, iar printre beneficiari se numără și cetățeni ai Republicii Moldova, potrivit Antena3 CNN.
Ancheta scoate la iveală o rețea bine organizată, în care ar fi implicați avocați din Baroul București, funcționari publici și intermediari.
Potrivit procurorilor, gruparea ar fi activat din 2022 și ar fi folosit documente de stare civilă false pentru a demonstra, în mod fictiv, descendența din foști cetățeni români.
Doar în primele 11 luni ale acestui an ar fi fost depuse peste 900 de cereri suspecte, iar o parte dintre beneficiari au obținut pașapoarte românești și statut de cetățeni ai Uniunii Europene. Ancheta este în desfășurare.
-
Moldova2 zile în urmăPericol pe șosea între Gura Camencii și Soroca: carosabilul s-a transformat într-un patinoar
-
Diaspora4 zile în urmăCrimă șocantă în Italia: un moldovean a înjunghiat mortal un barman, totul a durat patru minute
-
Moldova3 zile în urmăGoană nebună la intrarea în Ialoveni: depășiri pe contrasens și pe acostament, surprinse pe video
-
Moldova5 zile în urmăJaf într-un oficiu bancar din Chișinău. Doi tineri de 18 și 19 ani, arestați
-
Moldova6 zile în urmăTânăr de 18 ani, lovit pe trecerea de pietoni, pe Calea Orheiului
-
Moldova3 zile în urmăBeat și violent: a încercat să ia arma unui polițist și a ajuns la închisoare
-
Diaspora5 zile în urmăO moldoveancă executa ilegal operații estetice în Italia, deși nici măcar nu vorbea limba. Femeie carabinier sub acoperire pentru a o prinde
-
Moldova4 zile în urmăAr fi lăsat o plită electrică conectată: Un bărbat din Ruseștii Noi a murit intoxicat cu produse de ardere.
