Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Peste 120 de kg de produse alterate, găsite de ANSA în localuri și magazine din țară

Peste 120 de kg de produse alterate, au fost găsite de inspectorii ANSA în localuri și magazine din țară.

Publicat

Potrivit unui comunicat de presă, în rezultatul controalelor au fost retrase din comerț produse de origine animală şi non-animală în cantitate de 120,41kg.

Astfel, inspectorii STSA în perioada 16-22 iulie, au efectuat 197 controale oficiale, din care:
– Unităţi de comerţ – 142
– Unităţi de alimentaţie publică – 30
– Instituţii de învăţămînt general – 12
– Instituții de educație timpurie – 7
– Depozit – 2
Autorizare/Certificatul de înregistrare:
– unități de comerț – 3
– transport – 1

Neconformităţile depistate:
– comercializarea produselor alimentare cu termenul de valabilitate expirat;
– lipsa marcării;
– încălcarea regulamentelor sanitare;
– neafişarea la loc vizibil a informaţiei pentru consumatori;
– lipsa registrelor pentru evidenţa temperaturilor în spaţiile;
– lipsa controlului medical şi instruirii igienice a personalului angajatâ;
– neasigurarea trasabilității;
– lipsa actelor de proveniența și certificatelor de calitate;
– nerespectarea vecinătății produselor;
– nerespectarea programului de lucru.


În rezultatul controalelor oficiale au fost:
– emise 52 prescripţii
– întocmite 49 procese-verbale cu privire la contravenţie
– suspendarea activității – 6

În rezultatul controalelor au fost retrase din comerţ produse de origine animală şi non-animală în cantitate de 120,41kg și 5 unități de ambalaj.


Advertisement

Moldova

Meșter în radioelectronică, trimis în judecată după nouă ani de pornografie infantilă

Un bărbat de 53 de ani din Chișinău, care activa în domeniul radioelectronicii, a fost trimis în judecată după ce a acumulat peste 5.500 de fotografii și filmulețe cu pornografie infantilă, unele cu fete începând de la vârsta de 10 ani.

Publicat

Faptele ar fi fost comise pe parcursul a nouă ani, între 2017 și 2025, materialele fiind descărcate și distribuite prin internet, inclusiv prin BitTorrent.

Fișierele erau stocate pe mai multe dispozitive de mare capacitate, iar în urma perchezițiilor au fost ridicate și telefoane mobile pentru expertizare.

Deși inițial a negat, bărbatul a recunoscut ulterior că a deținut materialele, susținând că erau „pentru uz personal”. Legea prevede însă pedeapsă cu închisoarea de la 1 la 3 ani chiar și pentru simpla deținere a unor astfel de imagini.


Dosarul va fi examinat de instanță, iar până la o decizie definitivă, inculpatul beneficiază de prezumția nevinovăției.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Incident neobișnuit în Capitală. Un troleibuz a doborât un pilon pe șoseaua Hîncești

Un pilon a fost doborât în seara zilei de 22 decembrie, în Chișinău, după un incident produs cu implicarea unui troleibuz, pe șoseaua Hîncești, la intersecția cu strada Academiei.

Publicat

La fața locului au intervenit serviciile de urgență, iar zona a fost securizată.

Reprezentanții Regia Transport Electric Chișinău au precizat că pilonul urmează să fie înlocuit în cel mai scurt timp, pentru restabilirea completă a infrastructurii, fiind inițiată și o anchetă internă pentru a stabili circumstanțele incidentului și măsurile ce se impun.


La rândul său, ofițera de presă a Poliției Capitalei, Cristina Talpă, a declarat că, în timpul deplasării, troleibuzul a suferit o defecțiune la barele de contact, care s-au desprins și s-au agățat de firele de susținere ale rețelei.

În urma acestui fapt, pilonul a căzut peste un automobil parcat. Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită, iar alte vehicule nu au fost avariate.


Citește mai departe

Moldova

Accident în miez de noapte în Chișinău: Un tânăr a pierdut controlul volanului și a ajuns în pilon

Un accident rutier s-a produs în noaptea de 21 decembrie, la ora 00:50, pe strada Miron Costin din sectorul Rîșcani al Capitalei.

Publicat

Un tânăr de 21 de ani din Chișinău, aflat la volanul unui automobil Mercedes, a pierdut controlul direcției de deplasare și a părăsit carosabilul.

Mașina s-a tamponat într-un pilon, după care a fost proiectată într-un gard. În urma impactului, automobilul a fost avariat, însă șoferul nu a avut nevoie de îngrijiri medicale.


Poliția examinează toate circumstanțele în care s-a produs accidentul.

echipa.md


Citește mai departe

topul săptămânii