Moldova
/VIDEO/ Plante de cânepă și mac, depistate în gospodăria unui locuitor din raionul Orhei
În urma valorificării informației operative în cadrul operațiunii „MAC – 2021″, polițiștii au depistat și ridicat 11 plante asemănătoare celor de cânepă și alte 77 de plante de mac cu căciulii, cultivate și îngrijit camuflate printre culturile agricole din gospodăria unui bărbat cu vârsta de 51 de ani, din satul Budăi, raionul Orhei.
Toate plantele depistate de forțele de ordine, au fost smulse, ridicate și îndreptate la CTC-EJ al IGP, pentru a fi supuse expertizei specializate.
Pe cazul dat, polițiștii din Orhei, au inițiat o cauză penală în baza art. 217 al. (1) din Codul Penal al Republicii Moldova,” Semănatul sau cultivarea ilegală a plantelor care conțin droguri sau etnobotanice, prelucrarea sau utilizarea a astfel de plante, săvârșite în proporții mari și fără scop de înstrăinare”.
Dacă vinovăția suspectului va fi dovedită, acesta riscă amendă în mărime de la 200 la 400 unități convenționale sau cu muncă neremunerată în folosul comunității de până la 100 de ore.
Reamintim, că, Operațiunea MAC-2021, demarată de către Inspectoratul General al Poliției, în perioada 01 iunie – 31 august, are drept scop combaterea consumului și traficului ilicit de droguri, în special al celor de origine vegetală, depistarea şi nimicirea plantelor cu conținut narcotic, precum şi identificarea persoanelor care se ocupă de cultivarea lor.
Totodată, Poliția vine cu un apel către cetățeni, să informeze serviciul specializat 112 atunci când observă încălcări de acest gen.
Moldova
Graba strică treaba și mașina: Un șofer neatent a ajuns cu mașina în șanț
A crezut că știe mai bine decât indicatoarele, dar șanțul i-a demonstrat contrariul.

Un șofer neatent, grăbit să-și continue drumul, a ignorat indicatoarele rutiere care semnalizau lucrările în desfășurare și restricțiile de circulație. S-a întâmplat în zona Gării de Sud, pe Șoseaua Hîncești.
În loc să circule pe benzile unu și doi, așa cum făceau ceilalți șoferi, a intrat pe banda unde accesul era interzis, ajungând cu mașina direct într-un șanț săpat de muncitori.
Din fericire, nu au fost raportate victime în urma accidentului, însă mașina a fost avariată serios.
Moldova
„Legile sunt pentru fraieri” – polițist filmat blocând trotuarul cu mașina personală
Un gest sfidător al unui polițist a fost filmat în centrul capitalei. Omul legii a parcat mașina personală pe trotuar, blocând accesul pietonilor.

Apoi, cu un aer relaxat, și-a luat geaca de serviciu, a închis portiera și a plecat nestingherit, fără să pară preocupat de vreo posibilă sancțiune.
Incidentul a fost surprins la intersecția străzilor Vasile Alecsandri și Alexandru cel Bun de un trecător și a stârnit rapid indignare în rândul internauților, care se întreabă cum pot fi respectate regulile de circulație dacă tocmai cei care ar trebui să vegheze la respectarea lor le încalcă fără jenă.
Am contactat poliția pentru a comenta acest incident, dar deocamdată nu am primit un răspuns.
Moldova
/VIDEO/ Contrabandă „de lux” la Ungheni – bunuri de 80.000 euro confiscate.
Descinderi la Ungheni, unde polițiștii au luat „la puricat” locuința unui bărbat de 32 de ani, bănuit că ar face parte dintr-un grup infracțional organizat. Potrivit anchetatorilor, suspectul ar fi implicat într-o rețea specializată în procurarea, depozitarea și vânzarea ilegală de băuturi alcoolice, produse din tutun și veselă de lux, fără acte de proveniență.

Mărfurile erau distribuite atât pe piața neagră din Republica Moldova, cât și peste hotare.
În urma percheziției, au fost ridicate zeci de sticle de băuturi alcoolice de marcă – inclusiv șampanie, vinuri fine și whisky – cutii cu trabucuri și seturi de veselă de lux, toate fără documente legale. Valoarea estimativă a bunurilor confiscate se ridică la aproximativ 80.000 de euro.
Produsele au fost ridicate pentru expertiză, iar cercetările continuă pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și documentarea întregului lanț infracțional.
-
Moldova3 zile în urmă
Descoperire macabră în Chișinău. Trei cadavre găsite într-un apartament, după un apel anonim
-
Moldova6 zile în urmă
Pericol lângă grădiniță: O femeie, surprinsă cum săpa cu un cuțit lângă gard, în căutare de droguri
-
Moldova6 zile în urmă
Descoperire șocantă, în capitală: Un bărbat s-ar fi sinucis prin strangulare. Cadavrul a fost găsit de trecători.
-
Moldova7 zile în urmă
Un bărbat și-a bătut până la moarte iubita și a aruncat-o într-o fântână. A fost condamnat la 18 ani de detenție.
-
Moldova2 zile în urmă
Mita l-a lăsat fără epoleți. Polițistul din Strășeni care ar fi cerut 300 de euro mită de la un șofer, condamnat.
-
Moldova22 de ore în urmă
Viol închipuit, pedeapsă reală: O tânără a ajuns în fața magistraților, după ce a inventat un viol din supărare.
-
Moldova3 zile în urmă
Caz de agresiune la o grădiniță din Anenii Noi. Educatoarea și asistenta, concediate
-
Moldova3 zile în urmă
Medicii luptă pentru viața sa: Care e starea șoferului de BMW, rănit în accidentul din apropierea comunei Ciorescu