Moldova
Moarte cumplită pentru o bătrână de 82 de ani. A fost lovită de un autobuz, la Călărași
O femeie a murit la spital, după ce a fost lovită de un autobuz. Accidentul a avut loc în satul Țiberica, din raionul Călărași.

Potrivit poliției locale, accidentul a avut loc marți-seara, după ce șoferul unui autobuz de marca PAZ, într-o curbă periculoasă, a accidentat o femeie în vârstă de 82 de ani, transmite Deschide.MD.
Femeia a fost preluată de o ambulanță și transportată la spital cu diverse traumatisme. Medicii au încercat să-i salveze viața, însă din nefericire, în dimineața zilei de ieri, în jurul orei 09:30, femeia a murit.
Oamenii legii au inițiat o anchetă în acest caz, în cadrul căruia urmează să se stabilească circumstanțele în care s-a produs tragedia, iar șoferul riscă să fie cercetat penal.
Moldova
Viteză, semafor roșu și alcool: Un șofer băut și grăbit, oprit de carabinieri după o cursă haotică prin Bălți
S-a crezut regele șoselei, dar carabinierii l-au coborât rapid cu picioarele pe pământ. Aventura unui bărbat din Bălți care s-a încumetat să urce băut la volan s-a finalizat cu un dosar penal.

Totul a avut loc în noaptea de 28 august. În timp ce patrulau pentru menținerea ordinii publice, carabinierii Direcției regionale „Nord” a Inspectoratului General de Carabinieri au observat un automobil care circula haotic, cu viteză excesivă, ignorând culoarea roșie a semaforului pe una dintre arterele municipiului Bălți.
Reacția a fost promptă: echipajul a blocat vehiculul și a trecut la verificări. Din primele clipe, discuția cu șoferul a ridicat semne de întrebare – în habitaclu se simțea un miros puternic de alcool.
Prin urmare, la fața locului au fost chemați și agenți ai INSP, care l-au supus pe șofer etilotestului. Rezultatul afișat de aparatul Drager a fost de 0,77 mg/l alcool în aerul expirat, o concentrație ce depășește de câteva ori limita legală.
Prin urmare, șoferul a fost imediat înlăturat de la volan, iar mașina transportată la parcarea specială. În prezent, conducătorul auto riscă dosar penal, iar permisul său de conducere ar putea fi anulat.
Moldova
Descoperire șocantă, la Cricova: Un cadavru a fost găsit pe un câmp de la marginea orașului.
Descoperire macabră în extravilanul orașului Cricova. În dimineața zilei de 27 august, un trecător a sesizat poliția, după ce a găsit un cadavru pe un câmp de la marginea orașului.

Ajunși la fața locului, oamenii legii au stabilit că este vorba despre un bărbat de 43 de ani. Potrivit medicului legist, pe corpul neînsuflețit nu au fost identificate urme de moarte violentă.
Cadavrul a fost transportat la Centrul de Medicină Legală, unde urmează să fie stabilită cu exactitate cauza decesului.
Între timp, poliția a inițiat cercetări pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs tragedia.
Moldova
De la panică la lacrimi de bucurie! Doi copii dispăruți în PMAN, readuși părinților de carabinieri
Clipe de panică pentru două familii venite în Piața Marii Adunări Naționale la concertul dedicat celor 34 de ani de Independență a Republicii Moldova.

În mulțimea de zeci de mii de oameni doi copii s-au rătăcit de părinții lor: Este vorba despre o fetiță de doar 2 ani și un băiețel de 7 ani.
Alarmați de dispariția celor mici, părinții au alertat imediat carabinierii aflați la datorie. Oamenii legii au acționat prompt și au pornit căutările prin „marea” de spectatori. După verificări atente, cei doi copii au fost identificați și preluați în siguranță.
Reîntâlnirea cu părinții a fost emoționantă și a stârnit lacrimi de bucurie în rândul familiilor.
Potrivit Poliției Naționale, acestea au fost singurele incidente înregistrate, toate manifestările dedicate Zilei Independenței Republicii Moldova desfășurându-se în siguranță.
Autoritățile au mulțumit cetățenilor pentru comportamentul responsabil și colaborarea cu forțele de ordine, atât în capitală, cât și în localitățile din țară unde au avut loc evenimente festive. Totodată, poliția a adus aprecieri participanților la trafic pentru că s-au conformat restricțiilor de circulație.
Astfel, ziua de 27 august s-a încheiat fără incidente majore, atmosfera de sărbătoare fiind păstrată până la final, iar cazul copiilor rătăciți a avut un deznodământ fericit.
-
Moldova2 zile în urmă
Întâlnire cu final sângeros: Un bărbat ar fi fost ucis cu sânge rece de un consătean, la Cahul.
-
Moldova2 zile în urmă
A murit în drum spre Italia: O femeie din Moldova a decedat într-un grav accident, în România.
-
Moldova6 zile în urmă
Urmărire ca-n filme la Vulcănești: Un șofer beat, prins cu sute de haine de contrabandă.
-
Moldova3 zile în urmă
Tragedie în pădurea de la Căpriana: O femeie a murit după ce ATV-ul pe care se afla s-a răsturnat.
-
Moldova3 zile în urmă
/VIDEO/ Riscă să rămână fără permis: Un șofer teribilist, surprins în timp ce conduce haotic, identificat și sancționat.
-
Moldova3 zile în urmă
/VIDEO/ Antreprenoriat cu contabilitate tenebră: Schemă de evaziune fiscală și spălare de bani de peste 51 de milioane de lei, deconspirată.
-
Moldova6 zile în urmă
Crimă nocturnă în Chișinău: Un bărbat a fost găsit mort în plină stradă. Suspectul – reținut
-
Moldovao zi în urmă
/VIDEO/Descinderi inopinate, la Nisporeni: Arsenal de arme și muniții, ridicat de polițiști.