Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ Transportul de mărfuri și persoane în trafic național și internațional, verificat de către inspectorii ANTA

În perioada 24 mai – 07 iunie 2021, în cadrul exercitării atribuțiilor de serviciu, inspectorii Agenției au continuat acțiunile de prevenire și combatere a transportului ilicit de mărfuri și persoane în trafic național și internațional.

Publicat

Astfel, în cadrul acțiunilor de monitorizare și control organizate în municipiul Chișinău, Hîncești, Bălți, Cahul, Comrat, Strășeni, Ștefan-Vodă, Orhei, Florești, Basarabeasca, Căușeni, Anenii Noi, Ialoveni, Cimișlia, Edineț, Criuleni, Dondușeni, Edineț etc., precum și pe traseele de legătură cu punctele de traversare a frontierei de stat Leușeni, Sculeni, Tudora, Costești, Criva, Otaci, Cahul și Giurgiulești, au fost aplicate sancțiuni contravenționale prin întocmirea a 257 de procese-verbale cu privire la contravenție (aplicate amenzi contravenționale în mărime de 15 102 u.c., ceea ce constituie 755 100 lei), în baza art. 197, 200, 204, 207 și 224 ale Codului Contravențional, pentru încălcarea normelor de efectuare a transportului rutier de persoane, mărfuri și colete.

Menționăm, că pentru 35 conducători auto a fost aplicată și măsura de suspendare a dreptului de utilizare a vehiculului rutier prin reținerea plăcuțelor cu numărul de înmatriculare și a certificatului de înmatriculare, în conformitate cu prevederile art. 439 indice(1) al Codului Contravențional.

De asemenea, 14 operatori de transport rutier s-au ales cu amenzi în mărime de 3000 u.c., ceia ce constituie 150 000 lei, pentru ignorarea prevederilor stabilite de Codul Transporturilor Rutiere, aprobat prin Legea nr. 150 din 17.07.2014, art. 49 „nerespectarea de către operatorii de transport rutier/întreprinderile care efectuează operațiuni de transport rutier a obligațiilor stabilite”, sancțiuni prevăzute de art. 197 alin. (29) al Codului Contravențional.


De la începutul anului 2021 și până la 7 iunie curent, pentru transportarea ilicită contra cost de persoane, mărfuri și colete și/sau prestarea serviciilor contra cost în lipsa înregistrării în Registrul Operatorilor de Transport Rutier și/sau prestarea serviciilor contra cost cu admiterea încălcărilor prevăzute de norma legală, de către inspectorii Agenției au fost întocmite 2302 procese-verbale cu privire la contravenție, cu aplicarea pentru 514 conducători auto a măsurii de suspendare a dreptului de utilizare a vehiculului rutier prin reținerea plăcuțelor cu numărul de înmatriculare și a certificatului de înmatriculare, în conformitate cu prevederile art. 439 indice(1) al Codului Contravențional și aplicate amenzi contravenționale în mărime de 154 980 u.c. (7 749 000 lei).

Concomitent, pentru încălcarea normelor de efectuare a transporturilor rutiere cu greutăți și/sau gabarite ce depășesc limitele admise, au fost întocmite 201 procese-verbale privind controlul sarcinii pe osie, fiind calculate taxe de folosire a drumurilor în mărime de 19 365 euro.

În acest sens, Agenția atenționează toți conducătorii auto antrenați în efectuarea operațiunilor de transport, precum și operatorii de transport rutier, să asigure prezența la bordul vehiculelor a tuturor actelor necesare activității pe care o desfășoară, să se conformeze prevederilor Codului Transporturilor Rutiere nr. 150 din 17.07.2014, în vederea evitării constrângerilor legale, dar și pentru a oferi consumatorilor servicii de calitate, siguranță și confort.


Acțiunile de monitorizare și control a transportului rutier de mărfuri, persoane și colete – vor continua !

Moldova

Intervenții medicale la limită: O tânără a încercat să lovească un asistent medical de pe ambulanță cu un topor.

Două echipe de medici de pe ambulanțe au fost agresate în timpul intervențiilor. Incidentele au fost înregistrate sâmbătă, 21 februarie, într-o localitate din raionul Nisporeni și în Chișinău.

Publicat

Primul incident a avut loc la ora 00:32, într-o localitate din raionul Nisporeni. Ambulanța a fost solicitată pentru un tânăr de 17 ani, care ar fi fost agresat fizic într-un bar.

Potrivit medicilor, în timpul examinării, pacientul a manifestat un comportament violent și neadecvat, adresând injurii personalului medical. Ulterior, acesta a lovit cu pumnul în față conducătorul autoambulanței, continuând agresiunea prin aplicarea unei lovituri cu piciorul în abdomen. În urma incidentului, a fost solicitată intervenția Poliție.

Cel de-al doilea caz s-a produs în aceeași zi, în municipiul Chișinău. Serviciul de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească a fost solicitat pentru doi tineri, care ar fi consumat alcool în incinta unui restaurant. La fața locului, medicii au identificat un băiat și o fată, de aproximativ 20 de ani, care au fost conduși în autosanitară pentru acordarea asistenței medicale de urgență.


Astfel, pe parcursul intervenției, tânăra a manifestat un comportament extrem de agresiv, insultând repetat personalul medical. Situația a escaladat grav în momentul în care aceasta a scos un topor și a încercat să lovească asistentul medical. Pentru autoapărare și prevenirea unui incident cu consecințe fatale, cadrul medical a reușit să imobilizeze brațul agresoarei și să o deposedeze de obiectul periculos. Agresiunea a continuat, fiind aplicată o lovitură cu piciorul în cutia toracică a infirmierei. La scurt timp, la fața locului a intervenit Poliția.

În acest context, Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească menționează că actele de violență îndreptate împotriva personalului medical constituie o încălcare gravă a normelor legale și morale, afectând direct siguranța personalului, calitatea intervențiilor medicale și șansele pacientului de a primi ajutor prompt și eficient.


Citește mai departe

Moldova

Gelozia, bat-o vina: Un bărbat este bănuit că și-ar fi ucis consăteanul… din cauza dragostei.

Un bărbat de 31 de ani a fost reținut și este cercetat pentru omor și violență în familie, după un conflict violent care a avut loc într-o gospodărie din localitatea Mărăndeni, raionul Fălești.

Publicat

Potrivit poliției, tragedia s-a produs în noaptea de 21 februarie. În jurul orei 23:50, la serviciul 112 a parvenit un apel care anunța un conflict în zonă. La fața locului au intervenit oamenii legii, care au stabilit preliminar că între doi consăteni a izbucnit un scandal pe fond de gelozie.

Anchetatorii susțin că bărbatul de 31 de ani ar fi agresat un localnic de 39 de ani, aplicându-i mai multe lovituri cu pumnii și cu un obiect contondent, presupus a fi un topor, în zona capului. Victima a fost preluată de medici și transportată la Spitalul Raional Fălești, însă, din cauza leziunilor grave, a decedat la scurt timp după internare.

În aceeași noapte, suspectul și-ar fi agresat și soția, în vârstă de 29 de ani, potrivit informațiilor furnizate de poliție. Femeia a fost transportată la Spitalul Municipal Bălți pentru îngrijiri medicale.


Bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore și este cercetat penal pentru omor și violență în familie. Dacă va fi găsit vinovat, acesta riscă până la 20 de ani de închisoare sau chiar detențiune pe viață, conform legislației.

Cercetările continuă pentru a stabili cu exactitate toate circumstanțele cazului.


Citește mai departe

Moldova

/VIDEO/ Curieri de narcotice, arestați: Trei persoane, dintre care un ucrainean, plasați în arest pentru circulație de PVP.

Trei persoane au fost arestate pentru trafic ilicit de droguri, în urma unor percheziții desfășurate de ofițerii Direcției combaterea criminalității organizate a INI, în cadrul unei cauze penale documentate prin măsuri speciale de investigație și acțiuni de urmărire penală.

Publicat

Una dintre percheziții a avut loc într-un hotel din capitală, unde era cazat un cetățean al Ucrainei, în vârstă de 21 de ani. Asupra acestuia au fost depistate și ridicate zeci de pachețele cu PVP. Tânărul ar fi declarat că activa în calitate de curier pentru un magazin online de pe platforma Telegram. Potrivit forțelor de ordine, valoarea estimativă a substanțelor depistate pe piața neagră este de aproximativ 25.000 de lei.

În cadrul aceleiași cauze penale au mai fost identificați alți doi suspecți – o tânără de 20 de ani și un bărbat de 31 de ani – care ar fi activat, la rândul lor, în calitate de curieri pentru același magazin online. În urma perchezițiilor efectuate la domiciliul lor temporar a fost ridicat un pachet cu PVP, estimat la circa 90.000 de lei.

Toți trei au fost reținuți și ulterior plasați în arest preventiv pentru 30 de zile. Dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă o pedeapsă cu închisoarea de la 7 la 15 ani. Investigațiile continua în vederea stabilirii tuturor circumstanțlor, dar și a altor complicii implicați în comiterea infracțiunii.



Citește mai departe

topul săptămânii