Rețele de socializare

Moldova

/FOTO/ ANTA continuă monitorizarea și controlul transportului de mărfuri și persoane în trafic național și internațional

În perioada 11 – 24 mai 2021, în cadrul exercitării atribuțiilor de serviciu, inspectorii Agenției au continuat acțiunile de prevenire și combatere a transportului ilicit de mărfuri și persoane în trafic național și internațional.

Publicat

Astfel, în cadrul acțiunilor de monitorizare și control organizate în municipiul Chișinău, Hîncești, Bălți, Cahul, Comrat, Strășeni, Ștefan-Vodă, Orhei, Florești, Basarabeasca, Căușeni, Anenii Noi, Ialoveni, Cimișlia, Edineț, Criuleni, Dondușeni, Edineț, etc., precum și pe traseele de legătură cu punctele de traversare a frontierei de stat Leușeni, Sculeni, Tudora, Costești, Criva, Otaci, Cahul și Giurgiulești, au fost aplicate sancțiuni contravenționale prin întocmirea a 243 de procese-verbale cu privire la contravenție (aplicate amenzi contravenționale în mărime de 11 826 u.c., ceea ce constituie 591 300 de lei), în baza art. 197, 200, 204, 207 și 224 ale Codului Contravențional, pentru încălcarea normelor de efectuare a transportului rutier de persoane, mărfuri și colete.

Menționăm, că pentru 51 conducători auto a fost aplicată și măsura de suspendare a dreptului de utilizare a vehiculului rutier prin reținerea plăcutelor cu numărul de înmatriculare și a certificatului de înmatriculare, în conformitate cu prevederile art. 439 indice(1) al Codului Contravențional.

De asemenea, 6 operatori de transport rutier s-au ales cu amenzi în mărime de 1160 u.c., ceia ce constituie 58 000 lei, pentru ignorarea prevederilor stabilite de Codul Transporturilor Rutiere, aprobat prin Legea nr. 150 din 17.07.2014, art. 49 “nerespectarea de către operatorii de transport rutier/întreprinderile care efectuează operațiuni de transport rutier a obligațiilor stabilite”, sancțiuni prevăzute de art. 197 alin. (29) al Codului Contravențional.


De la începutul anului 2021 și până la 24 mai curent, pentru transportarea ilicită contra cost de persoane, mărfuri și colete și/sau prestarea serviciilor contra cost în lipsa înregistrării în Registrul Operatorilor de Transport Rutier și/sau prestarea serviciilor contra cost cu admiterea încălcărilor prevăzute de norma legală, de către inspectorii Agenției au fost întocmite 2045 de procese-verbale cu privire la contravenție, cu aplicarea pentru 480 conducători auto a măsurii de suspendare a dreptului de utilizare a vehiculului rutier prin reținerea plăcuțelor cu numărul de înmatriculare şi a certificatului de înmatriculare, în conformitate cu prevederile art. 439 indice(1) al Codului Contravențional și aplicate amenzi contravenționale în mărime de 139 142 u.c. (6 957 100 lei).

În acest sens, Agenția atenționează toți conducătorii auto antrenați în efectuarea operațiunilor de transport, precum și operatorii de transport rutier, să asigure prezența la bordul vehiculelor a tuturor actelor necesare activității pe care o desfășoară, să se conformeze prevederilor Codului Transporturilor Rutiere nr. 150 din 17.07.2014, în vederea evitării constrângerilor legale, dar și pentru a oferi consumatorilor servicii de calitate, siguranță și confort.

Acțiunile de monitorizare și control a transportului rutier de mărfuri, persoane și colete – vor continua !


Moldova

Întâlnire cu final sângeros: Un bărbat ar fi fost ucis cu sânge rece de un consătean, la Cahul.

Întâlnire cu final sângeros, în sudul țării. Un bărbat de 56 de ani și-a pierdut viața în urma unui conflict izbucnit între el și un consătean. Crima s-a produs în data de 25 august, în satul Baurci din raionul Ceadîr-Lunga.

Publicat

Potrivit poliției, în timpul altercației, suspectul – un bărbat de aceeași vârstă – i-ar fi aplicat victimei o lovitură cu un obiect ascuțit. Rănitul a fost transportat la Spitalul Raional Ceadîr-Lunga, însă, din cauza leziunilor primite, a decedat.

Agresorul a fost reținut pentru 72 de ore. Pe caz a fost inițiată o cauză penală pentru omor, iar oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele tragediei.


Citește mai departe

Moldova

A ajuns de urgență la spital: Un copil de 12 ani a fost electrocutat, în raionul Cahul.

Un copil de 12 ani a ajuns în stare critică la spital după ce a fost electrocutat. Incidentul s-a produs în seara de 24 august, în jurul orei 20:00, în localitatea Slobozia Mare, raionul Cahul.

Publicat

Potrivit primelor informații, băiatul se afla împreună cu alți copii într-o grădină aflată în apropierea punctului central de distribuție a energiei electrice, îngrădit cu un gard de beton de aproximativ doi metri. În circumstanțe care urmează să fie stabilite, minorul ar fi pătruns în interiorul zonei interzise, unde a intrat în contact cu instalațiile electrice și a suferit electrocutarea.

Victima a fost transportată de urgență la spital pentru îngrijiri medicale.

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Cahul documentează cazul și urmează să stabilească toate circumstanțele în care s-a produs incidentul.


Citește mai departe

Moldova

A murit în drum spre Italia: O femeie din Moldova a decedat într-un grav accident, în România.

O femeie de 66 de ani din Republica Moldova și-a pierdut viața, iar alte două persoane au ajuns la spital, una dintre ele în stare gravă, după ce un microbuz, care efectua o cursă spre Italia, a fost implicat într-un accident rutier. Tragedia s-a produs în data de 22 august, pe drumul național DN1, în apropierea localității Săbolciu, înspre municipiul Oradea, România.

Publicat

Potrivit poliției din România, șoferul – un tânăr de 24 de ani din Republica Moldova – conducea o autoutilitară cu remorcă și, din cauze ce urmează a fi stabilite, ar fi pierdut controlul volanului. Vehiculul a lovit parapetul metalic al unui cap de pod și s-a răsturnat în șanțul de pe marginea drumului.

În microbuz se aflau trei persoane: doi bărbați și o femeie. Victima, prinsă sub marfa răsturnată în urma impactului, a fost găsită încarcerată. Aceasta a fost transportată de urgență la spital, dar din nefericire a decedat.

Alți doi bărbați – șoferul de 24 de ani și un pasager de 48 de ani din municipiul Iași – au suferit multiple leziuni și au fost transportați la spital.


Rezultatul testării cu aparatul etilotest au arătat că șoferul nu se afla sub influența băuturilor alcoolice.

Mai mult, presa din România scrie că anul trecut un alt vehicul al aceleiași firme ar fi fost implicat într-un accident grav la intrarea în Ungaria, unde s-a ciocnit frontal cu un microbuz înmatriculat în România. Atunci, două persoane și-au pierdut viața.


Citește mai departe

topul săptămânii