Rețele de socializare

Moldova

/VIDEO/ Un moldovean ar fi încercat să ajute patru cetățeni din Yemen să ajungă ilegal în UE

Poliţiştii de frontieră bihoreni și arădeni au depistat patruzeci și unu de cetăţeni străini din Afganistan, Irak, Pakistan, Yemen care au încercat să treacă ilegal frontiera în Ungaria, ascunşi în automarfare sau pe jos. Dintre aceștia, patru cetățeni din Yemen au fost călăuziți de către un cetățean din Republica Moldova în scopul trecerii ilegale a frontierei de stat.

Publicat

Tot ieri, în jurul orei 13.00, poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Nădlac au observat, la aproximativ 100 de metri de linia de frontieră, cinci persoane care se deplasau pe jos. Deoarece acestea nu îşi justificau prezenţa în zonă, au fost conduse la sediul sectorului pentru efectuarea verificărilor. În urma cercetărilor a fost stabilit faptul că sunt patru cetăţeni din Yemen, cu vârste cuprinse între 20 şi 31 de ani, călăuziți de un cetățean din Republica Moldova în vârstă de 28 de ani.

În toate cazurile, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în vederea stabilirii întregii activități infracționale, urmând ca la finalizare să fie dispuse măsurile legale care se impun.


Advertisement

Moldova

Copilă de 13 ani, luată pe capotă: Minora a fost lovită de un automobil, în timp ce traversa neregulamentar

Scene șocante surprinse pe strada Columna din Capitală. O adolescentă de 13 ani, care a încercat să traverseze strada neregulamentar, a fost lovită în plin de un automobil.

Publicat

Totul s-a întâmplat în dimineața zilei de 14 septembrie și a fost surprins de camera de bord a unui șofer. În imagini se vede cum copila aleargă printre mașini pentru a ajunge pe cealaltă parte a carosabilului. În același timp, un șofer de 28 de ani nu a reușit să evite impactul. Minora a fost aruncată pe capota vehiculului, după care a căzut pe asfalt.

La fața locului a ajuns imediat un echipaj medical, iar victima a fost transportată de urgență la spital pentru îngrijiri și investigații.

Poliția a deschis o anchetă și urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.


Citește mai departe

Moldova

Accident grav pe Șoseaua Muncești: Un taximetrist și doi pasageri au ajuns pe patul de spital.

Călătorie finalizată pe patul de spital pentru doi pasageri și un șoferi de taxi din capitală. Asta după ce mașina cu care se deplasau a fost implicată într-un grav accident de circulație.

Publicat

Totul s-a întâmplat în dimineața de 15 septembrie, la intersecția străzilor Muncești și Băcioii Noi din sectorul Botanica.

Potrivit informațiilor furnizate de poliție, șoferul mașinii de taxi, un bărbat de 50 de ani, s-a izbit frontal de un alt autoturism, condus de un bărbat de 51 de ani. În urma coliziunii, mașinile au fost grav avariate.

Doi pasageri din taxi, dar și conducătorul acestuia, au fost transportați la Institutul de Medicină Urgentă, unde primesc îngrijiri și investigații medicale.


Oamenii legii au inițiat o anchetă pentru a stabili toate circumstanțele producerii accidentului.


Citește mai departe

Moldova

Parcul-pădure Rîșcani, din nou, ținta răufăcătorilor. Au distrus totul în cale.

Bunurile publice au ajuns, din nou, ținta răufăcătorilor. În dimineața zilei de 12 septembrie, autoritățile au descoperit mai multe acte de vandalism în Parcul-pădure Rîșcani din Chișinău. Persoane necunoscute au deteriorat o bancă și mai multe coșuri de gunoi și au demontat lespezi din pavajul unei alei, afectând spațiul destinat recreerii locuitorilor capitalei.

Publicat

Primăria condamnă ferm aceste fapte și reamintește că distrugerea intenționată a bunurilor publice atrage sancțiuni contravenționale. Zona este monitorizată video, iar imaginile vor fi analizate pentru identificarea și tragerea la răspundere a răufăcătorilor.

Nu este prima dată când parc devine ținta vandalilor. Acum o lună, un adolescent de 17 ani din Chișinău a fost acuzat de distrugerea mai multor obiecte de proprietate publică. Procuratura Generală a finalizat urmărirea penală, iar dosarul a fost expediat în instanță. Pe parcursul anchetei, tânărul nu și-a recunoscut vinovăția. Conform legislației, fapta de huliganism se pedepsește cu amendă de până la 52.500 de lei, muncă neremunerată în folosul comunității sau închisoare de până la 3 ani.



Citește mai departe

topul săptămânii