Rețele de socializare

Moldova

De dragul like-urilor, un tânăr a postat pe internet un filmuleț cu o fată în ipostaze intime

Un tânăr de 22 de ani, originar din orașul Rîșcani, având ca scop promovarea profilului personal și creșterea numărului de vizualizări, a postat pe profilul său de pe o rețea de socializare un colaj video în care apare o tânără în ipostaze intime.

Publicat

Tânărul a fost identificat ca urmare a investigațiilor efectuate de ofițerii Direcției investigații infracțiunilor informatice a Inspectoratului Național de Investigații în conlucrare cu oficiul teritorial a Procuraturii din Drochia și Inspectoratul de Poliție Drochia.

Audiat de oamenii legii, suspectul și-a recunoscut vina, declarând că a obținut imaginile într-un mod fraudulos.

Urmare a perchezițiilor efectuate la domiciliul temporar situat în mun. Bălți, cât și la domiciliului permanent din raionul Rîșcani, polițiștii au ridicat două telefoane mobile cu ajutorul cărora ultimul a săvârșit infracțiunea.


În acest caz a fost inițiată o cauză penală în baza art.177 al. 6 “Încălcarea inviolabilității vieții personale”.

Astfel, persoana culpabilă de asemenea infracțiune riscă pedeapsă cu amendă în mărime de la 27 500 la 42 500 de lei, sau cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de 1 an, sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, cu amendă, aplicată persoanei juridice, în mărime de la 2000 la 3000 unităţi convenţionale.

Inspectoratul General al Poliției recomandă cetățenilor:


– să fie prudenți atunci când intră în contact pe rețelele de socializare cu persoane cunoscute și mai puțin cunoscute.

– dacă faci cunoștință cu persoane noi în viața reală sau online, ține mereu cont de regulile de siguranță. Nu spune numele tău complet, sau chiar folosește un pseudonim. La fel, nu da detalii despre unde trăiești sau unde te afli într-un anumit moment şi, desigur – nu da nimănui parola ta;

– nu accepta cereri de prietenie de la persoane pe care nu le cunoşti în viața reală, decât dacă acestea ți-au fost recomandate de părinți sau prieteni de încredere;


– informațiile despre tine ar putea fi folosite de escroci sau de agresori sexuali pentru a te ademeni. Ei pot să folosească numele tău şi numele rudelor şi prietenilor tăi pentru a începe o discuţie şi pentru a te convinge că nu sunt persoane străine;

– ține cont de faptul că majoritatea reţelelor de socializare oferă acces liber acestor „prieteni” la informațiile despre tine. Astfel, dacă pe reţelele sociale accepţi cererile de prietenie de la orice persoană, chiar dacă nu o cunoşti, aceasta va vedea tot ce postezi şi niciodată nu ştii ce va face acea persoană cu informaţia despre tine;


– protejează-ţi conturile cu parole sigure și unice. Niciodată nu folosi aceeași parolă şi pentru contul tău de e-mail. Acest lucru reduce șansele unor persoane rău intenționate să acceseze contul tău fără permisiune. Setează parole unice pentru fiecare profil din reţele de socializare, astfel încât, dacă o parolă este furată, celelalte profile să nu fie compromise;

– nu accesa link-uri suspecte, chiar dacă acestea par a fi de la prieteni. Conturile lor ar fi putut fi infectate cu viruşi sau cu un software maliţios care extrage datele personale;

– dacă accesezi link-urile postate pe pagina de profil sau trimise prin mesaje, siguranța sistemului informațional poate fi compromisă.

Moldova

Tragedie la Hîncești: Un minor de 14 ani a decedat într-un cumplit accident de motocicletă

Tragedie de neimaginar într-o familie din raionul Hîncești: Un băiat de 14 ani a decedat în această dimineață, după ce a ajuns cu motocicleta într-un copac.

Publicat

Accidentul rutier s-a produs pe traseul care leagă localitățile Ivanovca și Cățeleni din raionul Hîncești.

Potrivit informațiilor, un minor care se deplasa cu o motocicletă fără numere de înmatriculare și fără permis de conducere a pierdut controlul asupra vehiculului, a derapat de pe carosabil și s-a izbit violent de un copac de pe marginea drumului.

Conform primelor cercetări, minorul de 14 ani ar fi luat motocicleta fratelui său mai mare, fără permisiunea acestuia, cumpărată acum câteva zile.


Poliția întreprinde toate acțiunile necesare pentru stabilirea circumstanțelor exacte ale producerii tragediei.

echipa.md


Citește mai departe

Moldova

Nouă percheziții la anturajul lui Kitaeț: „Vova Davai”, reținut pentru gestionarea „visteriei criminale”

În perioada 2–3 septembrie 2025, oamenii legii au desfășurat o operațiune de amploare împotriva anturajului așa-zisului „hoț în lege” Kitaeț.

Publicat

Ofițerii Direcției combaterea criminalității organizate a INI, împreună cu procurorii Procuraturii Hîncești – oficiul Leova, au efectuat nouă percheziții la domiciliile și în automobilele unor persoane suspectate că ar fi implicate în activitățile unei organizații criminale bine structurate.

În urma descinderilor, au fost ridicate trei automobile de lux, sume importante de bani, telefoane mobile, muniții și alte bunuri relevante pentru anchetă, valoarea totală a acestora depășind 2 milioane de lei.


Potrivit anchetei, două persoane apropiate lui Kitaeț au fost recunoscute în calitate de învinuiți. Printre ele se numără și individul cunoscut sub pseudonimul „Vova Davai”, descris drept supraveghetor al activităților ilegale derulate de grupările criminale afiliate și responsabil de gestionarea așa-numitei „visterii criminale”. În această „casierie neagră” s-ar fi acumulat lunar peste 100 000 de dolari proveniți din activități ilicite.

Doi bărbați de 30 și 34 de ani, domiciliați în Chișinău, au fost reținuți și sunt cercetați pentru complicitate la crearea și conducerea unei organizații criminale. Infracțiunea este prevăzută de art. 284 alin. (1) din Codul Penal și se pedepsește cu închisoare de la 8 la 15 ani.

Autoritățile anunță că investigațiile continuă, în vederea identificării tuturor persoanelor implicate și a victimelor care ar fi avut de suferit în urma activităților ilegale ale acestei grupări.


Citește mai departe

Moldova

Accident grav la Anenii Noi: biciclist lovit de un BMW, transportat inconștient la spital

Un accident rutier s-a produs astăzi, 4 septembrie, în jurul orei 13:00, pe traseul R-2, în apropiere de localitatea Chetrosu, raionul Anenii Noi.

Publicat

Potrivit informațiilor preliminare oferite de Poliție, un tânăr de 24 de ani, aflat la volanul unui automobil de marca BMW, ar fi tamponat un biciclist în vârstă de 35 de ani, care traversa drumul neregulamentar.

În urma impactului, biciclistul a suferit traumatisme grave și a fost transportat în stare de inconștiență la Spitalul Raional Anenii Noi, unde medicii îi acordă îngrijirile necesare.


Șoferul a fost supus testului de alcoolemie, rezultatul fiind negativ. Totuși, pe caz a fost inițiat un proces penal, iar oamenii legii urmează să stabilească toate circumstanțele producerii accidentului.

Poliția reamintește participanților la trafic importanța respectării regulilor de circulație, atât de către șoferi, cât și de către bicicliști sau pietoni, pentru a preveni tragediile pe drumuri.


Citește mai departe

topul săptămânii